تاریخ انتشار: ۰۲ مرد ۱۳۹۵

هیچ وقت دنبال عافیت طلبی نبودم به پیشنهادی که صورت گرفت فکر کردم شاید فرصت خوبی برای ارائه ظرفیت خودم برای خدمتی به کشورم باشم.ضمناً حس خوبی نسبت به نیروهای فارابی پیدا کرده بودم بهمن ماه سال گذشته بود که سید ابراهیم سقایی مقدم فومنی به مدیریت شرکت پتروشیمی فارابی برگزیده شد؛ او نه با […]

هیچ وقت دنبال عافیت طلبی نبودم به پیشنهادی که صورت گرفت فکر کردم شاید فرصت خوبی برای ارائه ظرفیت خودم برای خدمتی به کشورم باشم.ضمناً حس خوبی نسبت به نیروهای فارابی پیدا کرده بودم

بهمن ماه سال گذشته بود که سید ابراهیم سقایی مقدم فومنی به مدیریت شرکت پتروشیمی فارابی برگزیده شد؛ او نه با عنوان خودش بلکه با عنوان «خواهر زاده نوبخت» در رسانه ها معرفی شد تا این انتصاب٬ حکمی سفارشی تلقی شود. اما او نظر دیگری دارد که بنظر درست است. اگر قرار بود او سفارش شود فارابی شرکتی نبود که بخواهد بهشت برینی برای سقائی باشد؛ شرکتی ورشکسته و زیانده که طی چند ماه گذشته وضعیتش بسیار بهتر از آن چیزی است که انتظار می رفت.
مدیریت شرکت تولیدی و بازرگانی بهار گیلان٬ معاون بازرگانی صنایع چوب و کاغذ ایران ﴿چوکا﴾، قائم مقامی شرکت تولیدی کانال و لوله گیلان، حضور در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام٬ شهرداری سنگر،رودبار، معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی و … بخشی از رزومه کاری سقائی است که هیچ سنخیتی با پتروشیمی ندارد ولی او برخلاف مدیران سن بالای این صنعت، در فارابی حاضری زد و البته عملکرد قابل قبولی از خود بجای گذاشته است. وی هم اکنون دانشجوی دکترای اقتصاد نفت و گاز است و آنطور که خودش می گوید به این حوزه علاقمند است. بخشی از گفت و گوی وی با عصرنفت را در ادامه می خوانید:
*خواهرزاده آقای نوبخت و پتروشیمی فارابی؛ قطعا این نسبت خانوادگی کمی ابهام برانگیز است…
ابتدا لازم میدانم ضمن خسته نباشید به همه همکاران حوزه رسانه ای، از تلاش های بی وقفه ی سایت عصر نفت در خصوص شفاف سازی فضای مدیریت بنگاههای اقتصادی علی الخصوص پتروشیمی فارابی کمال تشکر و قدردانی خود را اعلام کنم.
طبیعتا این ذهنیت برای همه کسانی که در صنعت پتروشیمی و حتی بخش های دیگری مشغول هستند بوجود آمد که چطور یک مدیر ۴۱ ساله می تواند در صنعتی که متوسط سن مدیران آن بالای ۶۰ سال می‌باشد حضور یابد. خب البته طبیعی است اما من علاقه چندانی برای حضور در پتروشیمی فارابی نداشتم و به پیشنهاد مدیریت ارشد تاپیکو حضور در فارابی را پذیرفتم. البته بدلیل تحصیلاتم در سطح کارشناسی به موضوع نفت و گاز علاقه داشتم و قصد داشتم در این حوزه فعالیت کنم؛ تحصیل در رشته مدیریت MBA هم علاقه‌ام را به این حوزه تشدید کرد ولی هیچگاه فکر نمی کردم کارم را بخواهم با یک شرکت ورشکسته آغاز کنم لذا در وهله نخست از حضور در پتروشیمی پشیمان شدم.
*خب چرا پذیرفتید؟
هیچ وقت دنبال عافیت طلبی نبودم به پیشنهادی که صورت گرفت فکر کردم شاید فرصت خوبی برای ارائه ظرفیت خودم برای خدمتی به کشورم باشم.ضمناً حس خوبی نسبت به نیروهای فارابی پیدا کرده بودم.
*جز این مورد هم پیشنهاد دیگری داشتید؟
بله همزمان با این پیشنهاد در مناطق آزاد دیگر هم پیشنهاد کاری داشته که در نهایت فارابی را قبول کردم ولی خب فکر نمی کردم شرایط به این شکل باشد.
*چه شرایطی؟
روزی که بنده به فارابی آمدم این شرکت ۴۲ میلیارد تومان زیان داشت؛ به من گفتند این شرکت کمی مشکل دارد اما وقتی وارد کار شدم دیدم ابعاد این مشکلات خیلی فراتر از یک مقدار است (می خندد). علی ایحال اواخر بهمن ماه ۹۴ کارم را در فارابی شروع کردم و هر روز که جلوتر می رفتیم لنگر مشکلات پایین تر می رفت بطوری که برای پرداخت حقوق کارکنان هیچ نقدینگی نداشتیم.
یعنی ۴۲ میلیارد تومان بدهی و نقدینگی صفر؟!
*باورش کمی سخت است…
خوب مستندات این موارد موجود است؛ شرایط واقعا سخت بود بطوری که در روزهای ابتدای کار با حکم مرجع قضایی به پرداخت ۱۳ میلیارد تومان خسارات در خصوص پرونده ای به ناحق محکوم شده بودیم که اکنون پرونده در جهت مثبت در جریان است.البته از آنجایی که با خودم عهد بسته بودم با شرایط مقابله کنم به کمک سایر مدیران شرکت به ویژه دکتر اخوان توانستیم وضعیت را به طور کامل عوض کنیم. حالا به نظر شما اگر بنده خواهرزاده آقای دکتر نوبخت بودم نمی توانستم در محیطهای بهتری مشغول به کار باشم و نه یک شرکت ضررده؟!!
به هرحال باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکیدات معظم‌له مبنی بر اقتصاد مقاومتی و همچنین سیاست‌های مبتنی برآن در دولت تدبیر و امید با تیم مدیریتی جدید، دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت تدوین شد و به موازات یکدیگر این برنامه ها پیش رفتند. در برنامه کوتاه مدت با کاهش هزینه های جاری و ماهانه شرکت از قبیل کاهش پروازها و حذف اضافه کاری ها شرکت را از بحران جاری خارج کردیم و همزمان با آن شیوه‌های نوین بازاریابی و بازرگانی را بکار گرفتیم. به دلیل عدم تأمین مواد اولیه‌، یکی از خطهای تولید متوقف شده بود و در بحث فروش هم مشکلات فراوانی داشتیم چرا که فارابی درگیر رقابت‌های نادرست داخلی شده بود و بازارهای خارجی بطور کامل به فراموشی سپرده شده بود.

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس