تاریخ انتشار: ۰۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] تحلیلگر گروه مالی سیتی‌گروپ معتقد است: تب سنگ‌آهن که یکی از بهترین عملکردها را در میان کالاهای اساسی در سال ۲۰۱۶ داشته است، در حال فروکش کردن است و با افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت‌ها به زودی کاهش خواهد یافت. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، اد مورس، تحلیلگر سیتی‌گروپ اعلام […]

[ad_1]


تحلیلگر گروه مالی سیتی‌گروپ معتقد است: تب سنگ‌آهن که یکی از بهترین عملکردها را در میان کالاهای اساسی در سال ۲۰۱۶ داشته است، در حال فروکش کردن است و با افزایش عرضه و کاهش تقاضا، قیمت‌ها به زودی کاهش خواهد یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، اد مورس، تحلیلگر سیتی‌گروپ اعلام کرد: با توجه به سناریو حالت پایه، قیمت هر تن سنگ آهن در سه‌ماهه نهایی سال جاری به طور متوسط ۵۱ دلار و در سال ۲۰۱۷ معادل ۴۵ دلار خواهد بود. این در حالی است که قیمت هر تن سنگ‌آهن در پایان روز سه‌شنبه بیش از ۶۱ دلار و متوسط سالانه آن تا به امروز ۵۳ دلار و ۶۴ سنت بوده است.
وی افزود: «چه باور کنید چه نکنید، سنگ‌آهن و زغال‌سنگ داغ‌ترین کالاهای اساسی در سال ۲۰۱۶ هستند. اما انتظار نداشته باشید که قدرت آنها دوام داشته باشد. از لحاظ ساختاری با توجه به مواد خام کم هزینه عرضه مازاد در بازارهای جهانی باقی مانده است.»
در حالی که در سال ۲۰۱۶ و پس از سه سال افت قیمت، سنگ‌آهن بیش از ۴۰ درصد رشد داشته است، سیتی‌گروپ پیش‌بینی کرده که احتمالا ضعف بیشتری در راه خواهد بود. این در حالی است که مورگان‌استنلی و گروه مالی یو‌بی‌اس نیز پیش‌بینی‌های خود را برای سال ۲۰۱۶ کاهش داده‌اند.

سیتی‌گروپ اعلام کرد: سنگ‌آهن احتمالا تا ماه اکتبر قدرتمند باقی بماند و پس از آن با ضعف تقاضا و افزایش عرضه قیمت‌ها سقوط خواهند کرد.

در انتهای سال ۲۰۱۶ و تقریبا تمام سال ۲۰۱۷ سنگ‌آهن فشارهای نزولی را تجربه خواهد کرد و در نهایت، تعادل عرضه و تقاضا در سال ۲۰۱۷ منجر به کاهش قیمت‌ها خواهد شد.
مورگان استنلی پیش‌بینی کرده که با نزدیک شدن فصل زمستان در چین و کاهش تقاضای فولاد، قیمت سنگ‌آهن در نیمه دوم سال ممکن است به سطح ۴۰ دلاری بازگردد. در ماه جولای،‌ بانک UBS اعلام کرده بود که احیای سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۶ موجب تسریع تولید معادن شده و در نهایت منجر به افزایش عرضه جهانی و کاهش قیمت‌ها در سال آینده خواهد شد.

اما چشم‌انداز همه نزولی نیست. بر اساس اعلام جیسون شنکر از شرکت اقتصادی پرستیژ، با توجه به اقدامات چین در جهت رشد بازار سهام و ضعف دلار، سنگ‌آهن به صعود خود در ادامه سال جاری ادامه خواهد داد. 

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس