تاریخ انتشار: ۲۵ اسف ۱۳۹۳

همزمان با مذاکرات هسته ای در لوزان، جنجال در آمریکا درباره توافق با ایران ادامه دارد.   به گزارش گذارنیوز  به نقل از خبرگزاری فرانسه، نشست جان کری ویر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در تلاش‌های آخر برای رسیدن به توافقی تاریخی در باره برنامه هسته‌ای ایران در لوزان سوئیس […]

همزمان با مذاکرات هسته ای در لوزان، جنجال در آمریکا درباره توافق با ایران ادامه دارد.

ظریف

 

به گزارش گذارنیوز  به نقل از خبرگزاری فرانسه، نشست جان کری ویر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در تلاش‌های آخر برای رسیدن به توافقی تاریخی در باره برنامه هسته‌ای ایران در لوزان سوئیس آغاز شده است.
خبرنگاران و عکاسان گزارش دادند، وزیران خارجه دو کشور و هیات‌های همراه مذاکره کننده در هتلی مجلل حضور دارند و ‌ گفتگوهای ظریف و کری آغار شده است .
کری که ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، وی را همراهی می‌کند در این هتل به سلام گفتن به خبرنگاران اکتفا کرد.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران نیز ظریف را همراهی می کند.
کری و ظریف،وزیران خارجه دو کشوری که از ۳۵ سال پیش روابط دیپلماتیک ندارند، از روز یکشنبه در لوزان هستند و قرار است احتمالا تمام هفته را برای دستیابی به توافقی در باره مسئله هسته‌ای ایران به مذاکره بپردازند.

سهم خواهی عربستان از توافق هسته ای
یک شاهزاده برجسته سعودی مدعی شد توافق هسته ای با ایران به یک مسابقه سوخت هسته ای در منطقه منجر خواهد شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی ، ترکی الفیصل رئیس سابق سرویس اطلاعاتی و سفیر سابق عربستان در واشنگتن و لندن در گفتگو با شبکه بی بی سی هشدار داد یک توافق بر سر برنامه هسته ای ایران می تواند موجب تشویق دیگر کشورهای منطقه برای تولید سوخت هسته ای شود.
روزنامه جروزالم پست در این خصوص نوشت  ترکی الفیصل در گفتگو با شبکه بی بی سی گفت هر امتیازی که قدرت های جهانی بر اساس یک توافق هسته ای به ایران بدهند ، از جانب عربستان سعودی و دیگر کشورها دنبال خواهد شد و این امر به خطر گسترش بیشتر فن آوری اتمی هسته ای منجر خواهد می شود.
وی افزود من همیشه گفته ام هر چه که از این مذکرات بیرون بیاید و هر دستاوردی داشته باشد ، ما نیز به دنبال آنها خواهیم بود. ترکی الفیصل قبلا رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی و سفیر عربستان در واشنگتن و لندن بوده است.

مذاکرات در لوزان، جنجال در آمریکا
العربیه نوشت: همزمان با مذاکرات هسته ای در لوزان، جنجال در آمریکا درباره توافق با ایران ادامه دارد.
مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس در حالی از سر گرفته می شود که گزارشگر العربیه تاکید کرد جنجال در آمریکا درباره توافقنامه احتمالی هسته ای با ایران همچنان ادامه دارد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، مذاکره کنندگان ایرانی و در راس آنها محمدجواد ظریف وزیر خارجه این کشور وارد شهر لوزان سوئیس شدند. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز برای ازسرگیری مذاکرات هسته ای ایران وارد این شهر شد. این در حالی است که فقط دو هفته تا پایان مهلت تعیین شده باقی مانده است. مسئولان اعلام کردند قدرتهای غربی امیدوارند امتیازاتی از ایران بگیرند که به حصول توافق سیاسی در مذاکرات هسته ای کمک کند.
قتیبه ترکستانی گزارشگر العربیه در گزارشی با اشاره به ورود هیئت های مذاکره کننده به لوزان گفت: کری قبل از ورود به لوزان گفته است امیدوار است توافق سیاسی موقتی با ایران به دست آید. این در حالی است که احتمال دستیابی به توافق هسته ای با ایران همچنان جنجالی در آمریکا به پا کرده است. دولت آمریکا برای از بین بردن هرگونه تردید درباره توافق احتمالی با ایران اعلام کرده است برای جلب موافقت شورای امنیت با هرگونه توافقی با ایران به این شورا مراجعه خواهد کرد.
در ادامه گزارش آمده است: در صورتیکه ایران و کشورهای بزرگ تا سی و یکم مارس کنونی به توافق برسند، دو طرف وارد مرحله تدوین توافقنامه نهایی و کامل می شوند که همه جزئیات فنی را در بر خواهد داشت. توافقنامه سیاسی، محورهای اصلی را برای تضمین صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای ایران مشخص می کند.

خطوط قرمز ایران در توافق نهایی
الگماینر نوشت:ایران فعال ماندن مرکز هسته ای اراک و فردو را خط قرمز خود می داند.
الگماینر نوشت ایران بر خط قرمز خود در مذاکرات تاکید و اعلام کرد مراکز اراک و فردو باید در معامله نهایی، باز بمانند.
وبگاه این نشریه گزارش داد، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه تاکید کرد خطوط قرمز کشورش برای هر معامله هسته ای نهایی با قدرت های جهان، بی تغییر می ماند و هر توافق نهایی باید شامل خواسته ایران برای فعال ماندن راکتور آب سنگین اراک و مرکز غنی سازی فردو باشد.
بر اساس این خبر که به نقل از خبرگزاری نیمه رسمی فارس نقل شده است، صالحی گفت« عملکرد و ماهیت راکتور آب سنگین اراک … بی تغییر و همچون تاسیسات آب سنگین، باقی خواهد ماند.» او همچنین اشاره کرد مرکز غنی سازی اورانیوم فردو واقع در نزدیکی شهر قم باید باز بماند و گفت ایران «مصمم است از این مرکز طبق فرامین رهبری و نیازهای فنی سازمان انرژی اتمی ایران، استفاده کند.»
اظهارات صالحی، تاکید بر این واقعیت بود که ایران هنوز با پنج بعلاوه یک، به توافق نهایی نرسیده است. وی اشاره کرد «راهبرد بلندمدت عینیت بخشیدن به سیاست های کلان رهبری است.»
صالحی هفته گذشته اعلام کرد مسائل تکنیکی درباره برنامه هسته ای ایران، در مذاکرات اخیر در سوئیس با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، حل و فصل شده است.
وی افزود دو طرف «با نوعی بن بست در مذاکرات فنی مواجه بودند و مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیدند حضور من در مذاکرات لازم است تا درباره جزئیات با مقام ارشد طرف مقابل یعنی وزیر انرژی آمریکا، گفت وگو داشته باشم.»
صالحی ادعا کرد گفت وگوهای او با مونیز مفید واقع شد و امکان برداشتن گام هایی مثبت را فراهم کرد. وی گفت: «ما گفت وگوهایی درباره غنی سازی، راکتور تحقیقاتی اراک تحقیق و توسعه، فردو ، و برخی موضوعات کوچکتر دیگر داشتیم.»
رئیس مرکز انرژی اتمی ایران افزود «قدم های خوبی درباره موضوعات مربوط به غنی سازی و راکتور اراک، برداشته شده است و ما سعی داریم نگرانی های غیرواقعی آنها را درباره پیشنهادهای فنی که مطرح کرده ایم، از بین ببریم، همه این تلاش ها همزمان با دفاع از منافع ملی و صنعت هسته ای ما صورت می گیرند. این دستاوردی بزرگ برای سازمان انرژی اتمی ایران و افراد شریفی است که در آن خدمت می کنند.»
پیش از ضرب الاجل مارس، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه به سوئیس سفر کرد تا آخرین دور مذاکرات فشرده با ایران را درباره برنامه هسته ای این کشور دنبال کند. کری این سفر را آخرین فرصت برای معامله با ایران توصیف کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس