تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۴

در حالی که مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین ساعات پایانی خود را سپری می کند، کارشناسان بازار معتقدند امیدواری به توافق نهایی عامل اصلی افزایش شاخص بورس در روزهای اخیر است. به گزارش گذارنیوز  در پایان معاملات روز گذشته بازار بورس دادوستد ۷۸۰ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۹۱ […]

در حالی که مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین ساعات پایانی خود را سپری می کند، کارشناسان بازار معتقدند امیدواری به توافق نهایی عامل اصلی افزایش شاخص بورس در روزهای اخیر است.

بورس

به گزارش گذارنیوز  در پایان معاملات روز گذشته بازار بورس دادوستد ۷۸۰ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۹۱ میلیارد تومان در ۷۲ هزار نوبت به ثبت رسید و شاخص بورس با رشد ۸۲۸ واحدی و صعود به ارتفاع ۶۷ هزار و ۶۴۶ واحدی، به جایگاه سه ماه پیش خود بازگشت.

این اتفاق در حالی رخ داد که مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین ساعات پایانی خود را سپری می کند و کارشناسان بازار معتقدند امیدواری به توافق نهایی عامل اصلی این افزایش شاخص است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند امیدواری به آینده بازار سرمایه پس از توافق هسته ای موجب شده است سرمایه ها از بانک به بورس هدایت شود که این موضوع در نهایت به رونق بازار منجر خواهد شد.

به اعتقاد فعالان بازار طی دو سه روز آینده فضای نوسانی در بازار وجود دارد و سهم ها بالا و پایین می شوند، اما برآیند کلی این است که پولها در مسیر خروج از بانک و ورود به بازار سرمایه قرار گرفته اند.

سعید شیرزادی، معاون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در این رابطه می گوید وضعیت بازار با توافق رو به بهبود می رود اما سهامداران باید به سمت خرید سهم هایی با بنیادی قوی بروند که دارای EPS خوب چه در شرایط توافق چه در شرایط غیر توافق باشد.

وی با اشاره به هیجان زدگی برخی سهامداران گفت: برخی در جو مثبت فعلی اقدام به خرید سهم هایی با نسبت درآمد بر عایدی ۲۰ مرتبه یا حتی منفی می کنند و این به نظر هر کارشناس و سهامدار حرفه ای رفتار احساسی و نادرست است. بازار باید به سمت سهم های بنیادی که به لحاظ ارزش اقتصادی سهم های خوبی هستند، حرکت کند.

شیرزادی درباره صنایع برتر گفت: باید به سمت صنایعی که مزیت رقابتی دارند، حرکت کرد. سهامداران نگاه به نوسان ارز نکنند که بالا و پایین می رود. صنایع پتروشیمی به خصوص صنایع پایین دستی پتروشیمی جای سرمایه گذاری دارد، بعضی از شرکتهای نفتی شرکتهای ارزشمندی هستند، بعضی از بانکها که بتواند فعالیت ارزی سنگین انجام بدهند و بعد از توافق و بازگشایی سوئیفت معاملات بیشتری را انجام دهد مزیت لازم را برای سرمایه گذاری دارند.

اما سوالی که در این شرایط مطرح می شود این است که پس از دستیابی به توافق هسته ای سهامداران چند درصد سود می کنند. برخی از فعالان بازار معتقدند در این روزها هر سهمی خریداری شود، پس از توافق حداقل ۲۰ درصد سود می دهد. اما اگر سهام به صورت یک پرتفوی حرفه ای خریده‌شود،‌ می تواند تا سود ۳۰ درصد را هم تامین کند. این روزها سهام گروه خودرویی و بانکی سهام خوبی هستند،‌ اما باید توجه کرد که خودرویی ها پیش از این سودشان را پیش خور کردند و اولین گروهی که بعد از توافق منفی می‌شوند، همین خودرویی ها هستند.

برخی دیگر از فعالان بازار معتقدند اکنون بورس راهی به جز خوشبین بودن به توافق ندارد. پس از توافق پول های زیادی از بازارهای رقیب بورس به این بازار وارد می شود، اما این تهدید وجود دارد که پس از چند ماه که سود سهام گرفته شود،‌عده زیادی پول خود را نقد کنند و به بازار مسکن ببرند.

به اعتقاد برخی دیگر از فعالان بازار اگر این بار هم توافق نشود، بازار چند روز در شوک فرو می رود و منفی می شود، اما دوباره وضعیت به همین منوال خواهد بود. اما اگر توافق شود،‌ گروه بانکی، خودرویی و پتروشیمی و کمی هم معدنی ها با رشد روبرو خواهند شد. اما باید توجه کرد که سهام گروه پتروشیمی هنوز با ریسک ابهام قیمت خوراک و کاهش قیمت جهانی نفت، دست و پنجه نرم می کنند. رشد شاخص پس از توافق حداقل ۲۰ درصد خواهد بود.

عده ای از فعالان نیز معتقدند پس از توافق بازار ۱۰ روز کامل رشد جهشی خواهد داشت و پس از چند روز استراحت، با توجه به تحلیل تکنیکال شاخص،‌ دوباره سقف می زند و احتمالا تا کانال ۸۶ هزار واحد رشد می کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس