تاریخ انتشار: ۰۸ مرد ۱۳۹۴
وضعیت بغرنج بحث درباره توافق هسته‌ای در واشنگتن;

روزنامه “تایم” با انتشار گزارشی به اظهارات آتشین سناتورهای امریکایی از “کری” و سایر مقام‌های دولتی و نظامی امریکایی درباره آینده حضور امریکا در خاورمیانه اشاره کرده و در این باره نوشته است که سناتورها بار دیگر طبل جنگ طلبی علیه ایران را به صدا درآورند.

نشریات مختلف بین‌المللی با انتشار گزارش‌های جداگانه‌ای به جلسه پاسخگویی روز گذشته “جان کری” وزیر امور خارجه امریکا به همراه دیگر اعضای کابینه اوباما پرداخته‌اند. در این جلسه سناتورهای امریکایی پرسش‌های داغی از یاران اوباما مطرح کردند.

به گزارش گذارنیوز، روزنامه “تایم” با انتشار گزارشی به اظهارات آتشین سناتورهای امریکایی از “کری” و سایر مقام‌های دولتی و نظامی امریکایی درباره آینده حضور امریکا در خاورمیانه اشاره کرده و در این باره نوشته است که سناتورها بار دیگر طبل جنگ‌طلبی علیه ایران را به صدا درآورند.

این نشریه در ادامه می‌نویسد:”علت سخنان تند آنان مشخص است. نارضایتی درباره توافق هسته‌ای رو به افزایش است. نتیجه نظرسنجی روز سه‌شنبه گذشته شبکه خبری “سی ان ان” نشان می‌داد که بیش از ۵۲ درصد از شهروندان امریکایی مخالف تصویب توافق توسط کنگره هستند.” این نشریه در ادامه اشاره می‌کند که “کری” نیز به سناتورها هشدار داده بود در صورت رد توافق، احتمال جنگ با ایران افزایش می‌یابد. این نشریه در ادامه گزارش بحث درباره توافق هسته‌ای در واشنگتن را “بغرنج” توصیف کرده است.

در این جلسه “اش کارتر” وزیر دفاع، “جان کری” وزیر امور خارجه، “مارتین دمپسی” رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح، “جک لو” وزیر خزانه داری و “ارنست مونیز” وزیر انرژی امریکا حضور داشتند.

تایم در ادامه اشاره می‌کند که بخش کمتری از موضوعات مطرح شده در جلسه دیروز به مسائل فنی مربوط می شدند و در این باره می‌نویسد:”در این جلسه بیشتر پرسش‌ها سیاسی بود و تهدیداتی بود که از سوی سناتورهای جمهوریخواه علیه توافق هسته‌ای و دولت اوباما بیان می‌شد. آنان تاکید داشتند که نگران آینده اسرائیل هستند و ایران را تهدیدی برای آن رژیم می‌دانستند.

روزنامه امریکایی “نیویورک تایمز” نیز با انتشار گزارشی موضع “مارتین دمپسی” در جلسه استماع را “پراگماتیستی” خوانده و آن را مورد تحسین قرار داده است. این روزنامه نزدیک به حزب دموکرات امریکا در این باره می نویسد:”ژنرال دمپسی روز چهارشنبه اشاره کرد که گرچه توافق هسته‌ای با ایارن مانع از کمک مالی آن کشور به گروه‌های مخالف امریکا در منطقه خاورمیانه نمی‌شود با این حال، احتمال و درصد منازعه نظامی میان ایران و امریکا در کوتاه‌مدت را کاهش داده است. این نشان از موضع عملگرایانه ژنرال دمپسی دارد.”

نیویورک تایمز در ادامه این گزارش اشاره کرده که اوباما نیز میزبان ۹۰ نفر از نمایندگان دموکرات کنگره بود و امیدوار بود بتواند حمایت آنان برای توافق هسته‌ای را کسب کند.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس