تاریخ انتشار: ۲۴ اسف ۱۳۹۳

– در معاملات روز جاری بازر ارز، دلار به کمترین بهای خود، یعنی ۳۱۷۶ تومان رسید. به گزارش گذارنیوز دلار این روزها سیر نزولی شدیدی به خود گرفته است و امروز بعد از مدت ها به نرخ ۳۱۷۶ تومان رسید. این ارز بین المللی که به زیر کانال ۳۲۰۰ تومان قرار گرفته است، نسبت به […]

– در معاملات روز جاری بازر ارز، دلار به کمترین بهای خود، یعنی ۳۱۷۶ تومان رسید.

دلار

به گزارش گذارنیوز دلار این روزها سیر نزولی شدیدی به خود گرفته است و امروز بعد از مدت ها به نرخ ۳۱۷۶ تومان رسید. این ارز بین المللی که به زیر کانال ۳۲۰۰ تومان قرار گرفته است، نسبت به مذاکرات هسته ای واکنش مناسبی داشته است و باید دید که آیا به زیر ۳۱۰۰ تومان نیز خواهد رسید.
این گزارش حاکیست،دلار روز گذشته در پی خوش بینی به روند مذاکرات کاهش ۹۰ تومانی را با افت شدید حجم تقاضا تجربه کرد و تا بهای ۳۲۴۰ تومان به پایین کشانده شد، کاهشی که از میانه های هفته گذشته رقم خورد تا دیروز دلار به پایین ترین سطح از ۳ آذر ماه دست یابد.
نخستین روز هفته ی گذشته روز سقوط ارزها بود. یورو ریزش ۱۰۱ تومانی را تجربه کرد که عامل اصلی آن افت ۷/۲ درصدی یورو در سطح جهانی بود. یورو در سطح جهانی با شروع برنامه تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا و صعود ارزش دلار روبه کاهش گذاشت.
اما دلار با وجود تقویت این ارز در بازارهای بین المللی، تحت تأثیر خوش بینی بازار نسبت به مذاکرات هسته ای و موقعیت فروش معامله گران غیر رسمی کاهش یافت و در نزدیکی مرز ۳۴۰۰ تومان ایستاد. البته در این روز تقاضا برای ارز مسافرتی قدری رشد یافت اما حجم عرضه بیشتر از تقاضا بود.
در کنار دلار و یورو، پوند نیز در روز شنبه کاهش یافت. پوند در بازارهای جهانی ۲ درصد در برابر دلار تضعیف شد که اثر آن در بازار داخل افت ۷۰ تومانی آن بود.
در پایان معاملات روز شنبه ارزش دلار و یورو به ۳۴۰۲ و ۳۷۱۷ تومان و پوند و درهم امرات به ۵۱۹۰ و ۹۳۱ تومان رسید.
در حالی که نخستین روز هفته بهای ارزها با سقوط همراه شد، روز یکشنبه دامنه ی نوسان ارزها کاهش یافت و دلار ۳ تومان تقویت شد.
اما روز دوشنبه در حالی دلار طعم کاهش قیمت را چشید و به زیر مرز ۳۴۰۰ تومان فرو افتاد که تقاضای چندانی برای این ارز وجود نداشت و تنها معاملات جزئی در بازار انجام شد.
همزمان با افت دلار، یورو و پوند نیز در این روز نوساناتی را تجربه کردند که میل به سمت قیمت های بالاتر بود. تقویت ارزش یورو در برابر دلار به بالا رفتن این ارز در بازار داخل کمک کرد و قیمت یورو رشد ۱۵ تومانی را به ثبت رساند. البته این رشد یورو در حالی بود که این ارز در ۵ روز گذشته روی افزایش را به خود ندیده بود و از سطح ۳۸۶۶ تومان به ۳۷۲۰ تومان فرو ریخته بود.
در غروب روز دوشنبه دلار و یورو بر ۳۳۹۷ و ۳۷۳۵ و پوند و درهم امارات بر ۵۲۰۰ و ۹۳۲ تومان قرار گرفتند.
در چهارمین روز هفته شاخص بازار ارز افت بیشتری را متحمل شد و در زیر سطح ۳۴۰۰ تومان بیشتر فرو ریخت که فعالان این کاهش را در ادامه تأثیر اخبار خوب هسته ای و افزایش عرضه از سوی برخی شرکت ها می دانند.تقاضای کمتر از انتظار نیز در این امر دخیل بود.
اما یورو بعد از رشد قیمت روز گذشته، در روز سه شنبه سقوط ۵۵ تومانی را تجربه کرد و تا سطح ۳۶۸۰ تومان پایین آمد. پوند انگلیس نیز از افت قیمت به دور نماند و کاهش ۳۰ تومانی را تجربه کرد.
در پایان روز سه شنبه دلار و یورو بر ۳۳۸۴ و ۳۶۸۰ تومان و پوند و درهم بر ۵۱۷۰ و ۹۲۷ تومان آرام گرفتند.
در روز چهارشنبه ارزها در سرازیر قیمت افتهایی را شاهد بودند که در یورو به ۸۰ تومان و در دلار و پوند به ۴۳ و ۵۰ تومان رسید.
فعالان بازار علت اصلی تداوم ریزش دلار را در بازار ارز اظهارات رئیس بانک مرکزی در یکسان سازی نرخ ارز و کاهش تقاضا جستجو کردند. البته در این روز اختلاف نرخ خرید و فروش ارزها نیز افزایش یافت که این امر حاکی از امید نداشتن صرافی ها به افزایش قیمتهاست.
سیف رئیس بانک مرکزی از فراهم شدن مقدمات اجرای ارز تک نرخی خبر داد که یکی از پیش نیازهای استمرار و موفقیت این سیاست، ارتباطات بین المللی نظام بانکی است.
ریزش یورو و پوند انگلیس در روزهای اخیر مربوط به تغییر و تحول بازارهای جهانی و نرخ برابری این ارزهاست.
در روز پنج شنبه دلار بازهم کاهش یافت و بر مرز ۳۳۰۰ تومان قرار گرفت اما به تدریج از این کف قیمتی بالا آمد و بر بهای ۳۳۳۰ تومان ایستاد که با این وجود ۱۴ تومان نسبت به روز گذشته کسر داشت.
در این روز هر یورو با بهای ۳۵۶۰ تومان و هر پوند انگلیس و درهم امارات با بهای ۵۱۰۰ و ۹۱۳ تومان به فروش رسیدند.
شایان ذکر است، دلار در هفته سوم اسفند ماه یکی از بی سابقه ترین هفته های کاهشی را پشت سر گذاشت و با ریزش ۸۴ تومانی یک کانال قیمتی فرو افتاد و این در حالی است که برخی از فعالان معتقد بودند در ماه پایانی سال افزایش تقاضا زمینه رشد دلار را فراهم می کند.
اما این امر محقق نشد و دلار در روز گذشته نیز یک کانال دیگر پایین تر رفت تا ناامنی خود را برای سرمایه گذاری به منظور کسب سود بیشتر نمایان کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس