تاریخ انتشار: ۰۲ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: سازمان ملل نیازمند تغییر رویکرد است تا بتواند حقوق بشر را در خدمت ارتقاء ارزشهای بنیادین انسانی قرار دهد.  به گزارش انتخاب، غلامحسین دهقانی در نشست عالیرتبه مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان «حقوق بشر […]

[ad_1]

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: سازمان ملل نیازمند تغییر رویکرد است تا بتواند حقوق بشر را در خدمت ارتقاء ارزشهای بنیادین انسانی قرار دهد.
 
به گزارش انتخاب، غلامحسین دهقانی در نشست عالیرتبه مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان «حقوق بشر در مرکز دستور کار جهانی» حقوق بشر را میراث مشترک نوع بشر و ثمره تلاش مشترک فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلفی برشمرد که هدف اصلی آن‌ها همواره حفظ کرامت انسانی بوده است.
 
وی افزود: شخصیت‌های بزرگی خسته از استعمار، جنگ، برده داری، نژادپرستی و تبعیض برای دستیابی به عدالت و صلح و آرامش قیام نمودند تا ارزش‌های گرانسنگی را که طی چندین نسل تحت الشعاع بی‌عدالتی و سلطه‌گری قرار گرفته بودند احیاء نمایند. ارزش‌هایی که ریشه در ذات بشر داشته، پیامبران الهی بر آن‌ها صحه گذاشته و از این رو تعلق به زمان و مکان خاصی ندارند. چنین وجه مشترکی جهانی بودن حقوق بشر را اجتناب ناپذیر می‌نماید.
 
وی افزود: حقوق بشر و ارزش‌های منبعث از آن چشم‌انداز ایجاد جهانی امن‌تر بر پایه صلح، عدالت، برابری و سعادت انسان را می‌دهد لیکن جهان امروز با آن نقطه آرمانی فرسنگ‌ها فاصله دارد و گویی آن ارزش‌ها، رویایی بیش نیستند. دنیایی که در آن تنها ۶۲ نفر به اندازه نیمی از جمعیت کره زمین ثروت اندوخته‌اند و تنها ۱ درصد جمعیت جهان بیش از ۹۹ درصد بقیه انسانها ثروت دارند قطعا دنیایی صلح‌آمیز، مطلوب و عادلانه نیست.
 
سفیر نمایندگی کشورمان اظهار کرد: لازم است جایگاه حقوق بشر در سطح بین المللی در کنار سایر موضوعات اساسی و مبتلا به روز همچون مردم سالاری، تروریسم، حقوق بین الملل، خلع سلاح و حتی محیط زیست دیده شود. برای نمونه در بحث مردمسالاری، برای حاکمان خودخوانده دنیای امروز که تنها هدفشان حفاظت از ثروت و قدرت متمرکز در سطح جهانی است انتخاب مردم تا جایی معتبر است که با منافع حیاتی آن‌ها مغایرتی نداشته و یا تهدیدی را متوجه آن‌ها نکند. اما اگر انتخاب دموکراتیک مردم به مذاق ایشان خوش نیاید، کودتای نظامی، تجاوز، تحریم و یا اشغال پاسخ انتخاب مردم خواهد بود. در مقابل، برای متحدین و عوامل قدرت‌های بزرگ، رعایت مردمسالاری و حقوق بشر کاملا اختیاری است. این قدرت‌ها علی‌رغم نقض فاحش حقوق بشر از سوی متحدین خود، بی محابا از آن‌ها حمایت می‌کنند در حالی‌که کشورهای غیرهمراه هر اندازه هم دموکراتیک باشند از ضرب انتقاد شدید ایشان در امان نیستند. حمایت این قدرتها از متحدین‌شان تنها محدود به سکوت در برابر ظلم و تعدی و بیرحمی های آنان نبوده بلکه فعالانه و مستکبرانه از پاسخگویی آن‌ها نیز جلوگیری می‌کنند.
 
وی افزود: متاسفانه قدرت‌ها از مفهوم حمایت، ارتقاء و احترام به حقوق بشر در سطح گسترده و بطور مستمر سوء استفاده کرده و حقوق بشر نزد آن‌ها صرفا ابزاری برای تحقق اهداف سیاست خارجی بوده است. از این رو زیر سئوال بردن عملکرد این قهرمانان خود خوانده حقوق بشر از سوی افکار عمومی جهان طبیعی و منطقی است.
 
معاون نماینده دائم کشورمان گفت: وضعیت حقوق بشر در سازمان ملل نیز اساسا امیدوار کننده نبوده است. در مجموع نحوه عملکرد سازمان ملل در برآورده کردن منافع واقعی ملتها محل مناقشه بوده و جای سئوال فراوان دارد. مشخصا همان برخوردهای گزینشی بر فعالیت این سازمان جهانی چنبره انداخته که آثار بسیار سوئی بر جای گذاشته است. بطور مثال گرچه همه بر این امر اتفاق نظر دارند که حقوق بشر مفهومی جهانی، غیر قابل تفکیک و مرتبط به هم می باشد، لیکن در مقام عمل ، استانداردهای دو گانه و برخوردهای گزینشی به رویه های غالب بدل شده اند. برخی مصادیق حقوق بشری بر بقیه رجحان یافته و جنبه های دیگر حقوق انسانی به حاشیه رانده شده اند. در این میان حتی سازوکار مثبت بررسی دوره ای و جهانی حقوق بشر از سوی برخی اعضای ملل متحد به سیاست زدگی دچار شده و استمرار ارائه قطعنامه های حقوق بشری علیه کشورها به تضعیف آن دامن زده است؛ اقداماتی که خاصیتی غیر از تبدیل آرمان های حقوق بشر به ابزارهایی برای بهره برداری های سیاسی ندارد.
 
دهقانی همچنین گفت: سازمان ملل نیازمند تغییر رویکرد است تا بتواند حقوق بشر را درخدمت ارتقاء ارزش‌های بنیادین انسانی همچون برابری و عدالت قرار دهد. سازمان ملل متحد باید بتواند در مواجهه با فشارها به هنگام نقض فاحش حقوق بین الملل – صرفنظر از میزان کمک‌های مالی نقض کننده یا این‌که چه کشوری حامی دولت ناقض حقوق بین الملل است- مقاومت نماید و از اعمال استانداردهای دوگانه و سیاست زدگی به دور بماند. در این راستا و به منظور پرهیز از تحت فشار گذاشتن صرفا کشورهای در حال توسعه و فقیر، لازم است رشد هشدار دهنده بیگانه هراسی، تنفر نژادی، اسلام هراسی، نژاد پرستی و عدم ادغام اجتماعی در ثروتمندترین کشورهای جهان بعنوان زمینه های مستعد ایجاد خشونت و جنایت مور توجه قرار گیرد.
 
وی در پایان گفت اصولی که فقط بر ضعیف ترین ها و فقیرترین ها تحمیل شود نمی تواند اعتبار و کارایی داشته باشد.
 
این نشست دو روزه با حضور تعدادی از وزرا و مقامات کشورها و مشارکت قابل توجه نهادهای بین المللی حقوق بشری در روزهای ۲۲ و ۲۳ تیر ماه در نیویورک برگزار شد و بیش از یکصد کشور در آن به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص حقوق بشر پرداختند

[ad_2]

منبع:انتخاب

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس