تاریخ انتشار: ۰۷ مرد ۱۳۹۴

رئیس جمهور فرانسه، سفر فابیوس به تهران را آزمونی برای ایران دانست.

به گزارش گذارنیوز فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه سفر روز چهارشنبه لوران فابیوس وزیر امور خارجه این کشور به ایران را آزمونی برای تهران بعد از توافق تاریخی درباره برنامه هسته ای ایران توصیف کرد.
اولاند گفت: « فابیوس نماینده فرانسه است و شیوه که او مورد پذیرش قرار می گیرد برای ما ملاک ارزیابی عملکرد ایران خواهد بود .»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، رئیس جمهور فرانسه آشکارا به حملات علیه وزیر امور خارجه این کشور اشاره کرد. محافظه کاران ایران در روزهای اخیر از لوران فابیوس به علت مواضع سخت گیرانه در مذاکرات هسته ای منجر به توافق وین انتقاد کرده اند.
اولاند همچنین بر نقش ایران در برقراری صلح در خاوردور و خاورنزدیک اشاره کرد و گفت: « ما انتظار داریم رئیس جمهور ( حسن ) روحانی اکنون ثابت کند که ایران می تواند زمینه را برای حل بحران های جدی منطقه به ویژه سوریه فراهم کند .»
به گفته اولاند، « ایران باید کشوری باشد که در یافتن راه حل برای مسائل منطقه ای از جمله لبنان و همچنین سوریه، یمن و بحرین نقش ایفا کند .»
رئیس جمهور فرانسه با اشاره به اینکه « بدون تردید در ماه های آینده به لبنان سفر می کند » ابراز امیدواری کرد رئیس جمهور این کشور در نهایت انتخاب شود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد توافق هسته ای امضا شده بین ایران و قدرت های بزرگ را تصویب و راه را برای لغو تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی باز کرده است. این دور نما گرایش اقتصادی کشورهای غربی را به بازار ایران سبب شده است.
لوران فابیوس که در مذاکرات درباره پرونده هسته ای ایران به عنوان مخالف به حساب می آمد این احتمال را که سر سختی او به ضرر شرکت های فرانسوی در دسترسی به بازار ایران باشد رد کرده است.
بازار ایران با حدود هشتاد میلیون جمعیت به عنوان فرصتی بزرگ برای شرکت های بزرگ فرانسوی از جمله شرکت های خودرو سازی پژو و رنو و شرکت نفتی توتال به حساب می آید.
بر اساس گزارش سنای فرانسه مبادلات تجاری فرانسه با ایران بر اثر تحریم ها علیه جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۳ به ۵۰۰ میلیون یورو سقوط کرد. این رقم سال ۲۰۰۴ هشت برابر این رقم بود.

عدم استقبال از سفر فابیوس به ایران     
سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه فردا به ایران سفر خواهد کرد. این سفر جنجال به پا کرده است . به نظر نمی رسد حضور فابیوس در ایران چندان خوشایند باشد. مردم ایران معتقدند فابیوس با سخت گیری های خود برای برهم زدن مذاکرات هسته ای در وین تلاش می کرد. در همین چارچوب پرونده خون های آلوده بار دیگر مطرح شده است. در دهه هشتاد زمانی که لوران فابیوس نخست وزیر فرانسه بود، حدود سیصد تن از بیماران ایرانی به وسیله خون های فروخته شده توسط یک آزمایشگاه فرانسوی آلوده شدند.
طی دوازده سال گذشته این نخستین باری است که یک وزیر فرانسوی به ایران سفر می کند. این در حالی است که حدود یک هفته پیش معاون صدر اعظم آلمان به ایران سفر کرده بود.
با این حال به نظر نمی رسد این سفر برای برخی خوشایند باشد. طی چند روز گذشته رسانه های ایرانی موضع گیری تلخی در برابر فابیوس داشته اند.
در زمان مذاکرات هسته ای ایران، روزنامه اصلاح طلب « شرق» مطلبی با عنوان « بازگشت مانع فرانسوی» منتشر کرده بود. این مطلب در وین سر و صدای زیادی به پا کرد.
مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق می گوید فکر می کنم لوران فابیوس این مطلب را دیده است. زیرا خبرنگارهای فرانسوی که در وین بودند با خبرنگار ما گفتگو کردند. آنها در مورد این تیتر حساس شده بودند و می خواستند بدانند چرا ما این مطلب را منتشر کردیم. من احساس می کنم لوران فابیوس هم این مطلب را دیده است.
فابیوس در سال دوهزار و سیزده در ایران به عنوان فردی لجباز و رام نشدنی شهرت یافت. زیرا در مقایسه با دیگران، آن هم در حالی که چارچوب توافق حاصل شده بود شرایط سخت گیرانه تری را داشت.
یکی دیگر از موضوعات مطرح در این سفر پرونده خون های آلوده است.
مردم ایران نظرات متفاوتی دارند. مردی می گوید اگر روابط آنها صادقانه باشد شاید خیلی زودتر اتفاقات خوبی بیفتد.
مرد دیگری می گوید تاکنون آنها همواره ما را اذیت کرده اند. هم اکنون هم آمدن آنها مشکلی ندارد اما من فکر می کنم آنها دوست ما نیستند.
مریم پیرزاده خبرنگار فرانس بیست و چهار در تهران می گوید در حالی که قرار است لوران فابیوس روز چهارشنبه پیش از ترک ایران در سفارت فرانسه در مرکز شهر تهران نشست خبری برگزار کند، درخواست برگزاری تظاهرات در برابر سفارت مطرح شده است.
از دیدگاه فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه سفر فابیوس به ایران نوعی آزمون محسوب می شود. اولاند گفت از نحوه استقبال از فابیوس، رویکرد ایران ارزیابی خواهد شد.

حمله به فابیوس در آستانه سفر او به ایران     
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، رسانه‌ها و شخصیت‌های جناح محافظه‌کار ایران از لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که قرار است روز چهارشنبه وارد تهران شود، انتقاد کردند اما دولت ایران در مقابل این انتقادها از او دفاع کرد.
لوران فابیوس در سال‌های ۱۹۸۰ که ماجرای خون‌های آلوده در فرانسه سر و صدا به پا کرد، نخست وزیر بود.
مرکز ملی انتقال خون فرانسه، فراورده‌های خونی آلوده به ویروس اچ آی وی را توزیع کرده بود که مرگ صدها نفر را در فرانسه در پی داشت. پس از آن این فراورده‌ها در فرانسه ممنوع شد اما مقادیر زیادی از این خون‌های آلوده به خارج به ویژه ایران صادر شده بود که منجر به آلودگی و مرگ صدها نفر شد.
در سال ۱۹۹۹، دستگاه قضایی فرانسه لوران فابیوس را بی گناه شناخت.
در مقابل حملات مداوم در دیگر رسانه‌های محافل محافظه‌کار به فرانسه که همچنین از حمایت فرانسه از عراق در دوران جنگ (تحمیلی) عراق برضد ایران (۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸) یا موضع «سرسختانه» لوران فابیوس در مذاکرات هسته‌ای انتقاد می کنند، سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ایران از لوران فابیوس دفاع کرد.
وی گفت: «فابیوس شخصیتی بین المللی است، مطرح کردن این موضوع (خون‌های آلوده) در حال حاضر در جهت منافع کشور نیست».
وی افزود: «به عنوان مثال، اگر فردا شخصیتی آلمانی بخواهد به ایران بیاید، ما موضوع نقش آلمان در دوران جنگ جهانی دوم را مطرح می کنیم».
وی با این حال افزود ایران و فرانسه «دعوایی حقوقی» بر سر موضوع خون‌های آلوده دارند.

‌برای فابیوس فرش قرمز پخش نخواهد شد    
لوموند: ‌فابیوس پیش از سفر به ایران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به دلیل مواضع سختگیرانه در مذاکرات هسته ای و ایفای نقش در رسوایی واردات خون های آلوده به ایران، پیش از سفر به تهران با انتقادات شدیدی مواجه شده است.
این روزنامه فرانسوی افزود: برای لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که قرار است چهارشنبه بیست و نهم ماه ژوئیه به ایران سفر کند، فرش قرمز پخش نخواهد شد. این توصیه سید رضا تقوی سخنران نماز جمعه تهران در بیست و چهارم ماه ژوئیه به مقامات ایرانی است که خود را برای اولین سفر رئیس دیپلماسی فرانسه پس از دوازده سال آ‌ماده می کنند. پس از اعلام این سفر دیپلماتیک، محافظه کاران ایرانی از هیچ کاری برای یادآوری نقش «شوم» فرانسه در طول مذاکره پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان با ایران در خصوص برنامه هسته ای تهران رویگردان نیستند. ایران و قدرت های جهانی در چهاردهم ماه ژوئیه در وین به توافقی که فعالیت های هسته ای تهران را محدود می کرد و زمینه ساز لغو تحریم های بین المللی علیه ایران بود، دست یافتند. بعد از این توافق، در تاریخ نوزدهم ماه ژوئیه زیگمارگابریل معاون صدر اعظم آلمان به همراه یک هیات صنعتی راهی تهران شدند. مقامات دیگری از کشورهای اروپایی که مجذوب بازار هشتاد میلیون نفری ایران هستند نیز خود را برای سفر به ایران و از سرگیری روابط اقتصادی با این کشور آماده می کنند. لوران فابیوس در چنین شرایطی برای ایرانی ها به هدف انتقادها مبدل شده است و ایرانی ها وی را به دلیل کارشکنی در مذاکرات هسته ای و همچنین مواضع سختگیرانه اش، به وی‍ژه در نوامبر سال دو هزار و سیزده سرزنش می کنند. نشریات متعلق به محافظه کاران روی حمایت وی (فابیوس) از مواضع اسرائیلی ها و سعودی ها انگشت گذاشته اند. پایگاه اینترنتی مشرق نیوز متعلق به محافظه کاران در این باره نوشت: وی (فابیوس) در مذاکرت (هسته ای) به عنوان نماینده کشورهای واپسگرای عرب و رژیم صهیونیستی مهاجم (اسرائیل) ظاهر شد. مسئله دیگری که ایرانی ها را خشمگین کرده و لوران فابیوس را با مشکل مواجه کرده است: ماجرای خون آلوده در سال های هزار و نهصد و نود می باشد. به دلیل نبود و یا ضعف تمهیدات امنیتی، حدود سیصد بیمار مبتلا به هموفیلی در ایران به دلیل واردات تولیدات خونی تهیه شده در فرانسه به ویروس ایدز و یا هپاتیت سی مبتلا شدند. لوران فابیوس در آن زمان نخست وزیر فرانسه بود. سازمان انتقال خون ایران به پرداخت غرامت به بیماران و یا خانواده های آن ها ناگزیر شد. اما تهران موفق نشد شرکت فرانسوی مِریو را که در این ماجرا زیر سوال قرار گرفته بود، به پرداخت غرامت وادار کند. خبرگزاری نیمه رسمی فارس نزدیک به سپاه پاسداران در بیست و دوم ماه ژوئیه در پایگاه اینترنتی خود نوشت: این تولیدات خونی آلوده آزمایش نشده به دستور لوران فابیوس به ایران وارد شد. این رسانه ها خواهان محاکمه فرانسه و همچنین لوران فابیوس در ارتباط با رسوایی خون های آلوده شده اند و تا جایی پیش رفتند که عکسی از وزیر با ستاره داود در حالی که تا گردن در خون فرو رفته است، منتشر کردند‌ و جمله «تحت تعقیب» زیر این عکس خود نمایی می کرد. برخی از مقامات سیاسی ایران نیز خواستار لغو سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران شده اند. اما از نظر مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، سفر فابیوس تنها حامل یک پیام است: عذرخواهی از مردم ایران و قبول ناعادلانه بودن تحریم هاست.

فرانسه باید عقب ماندگی تجاری خود را با ایران جبران کند     
روزنامه فرانسوی اوبسرواتوار نوشت بعد از ۱۳ سال مذاکره، ایران و قدرت های بزرگ ۱۴ ژوئیه گذشته سرانجام به توافقی درباره پرونده هسته ای دست یافتند.
این روزنامه در مطلبی تحت عنوان «فرانسه باید عقب ماندگی تجاری خود را با ایران جبران کند» به قلم اولیویه هان و توماس فلیشی کارشناسان جغرافیای سیاسی نوشت:
فرانسه که مبادلات خود را با ایران کاهش داده بود، آیا موفق خواهد شد دوباره روابط مستحکمی با ایران برقرار کند؟
در میان قدرت های اروپایی، از سال ۲۰۰۷ سخت ترین خط سیاسی، سیاست فرانسه بود که دیدگاههای دیپلمات های خود را به ضرر منافع اقتصادی و ژئوپولیتیک خود نادیده گرفت.

بازسازی رشته های ارتباطی و اقتصادی از سال ۲۰۰۸
فرانسه مجازات هایی را که روی کاغذ آمده بود، به طور کامل اجرا و همه مقرراتی را که سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا علیه ایران تصویب کرده بود، دنبال کرد.
حجم صادرت فرانسه به ایران که پیش از امسال به ۴/۵ میلیارد دلار بالغ می شد، سقوط کرد. شرکت های فرانسه مانند رنو و پژو که تامین کنندگان تاریخی قطعات یدکی برای ایران بودند، همکاری های خود را به حداقل کاهش دادند و طرح های بزرگ هیدرولیک، صنعتی و هواپیمایی ،مثلا ایرباس ، را متوقف کردند.
بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ شبکه های تجاری قدیمی به خواب رفتند و قراردادهای فرانسوی را صادر کنندگان هندی، چینی و روسی که برنده های بزرگ اعمال تحریم ها علیه ایران بودند، به عهده گرفتند. لغو بخشی از تحریم ها بر نفت ایران در تابستان ۲۰۱۴ عمدتا به سود چین و هند تمام شد که توانستند از ایران نفت بشکه ای ۲۰ تا ۳۰ درصد کم تر از بهای واقعی آن خریداری کنند.
سال های زیادی طول خواهد کشید تا سرمایه گذاران اروپایی موفق شوند رشته های ارتباطی و اقتصادی را که از دست داده اند، بازسازی کنند.

شبکه های تجاری هرگز متوقف نشدند
با وجود این، به رغم مشکل هسته ای و مجازات ها، چانه زنی ها میان شرکت های غربی و بازارهای ایران که در جریان دهه های گذشته ادامه یافته بود، از هشت ماه پیش سرعت گرفت.
در این بازی رقابتی، به طور طبیعی آمریکا برای به دست آوردن بازارها برای شرکت های خود و به ضرر شرکای (رقبا) اروپایی و چینی از امتیاز خوبی برخوردار بود.
به رغم تحریم ها، کالاها و قطعات یدکی اصلی آمریکایی از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس و رومانی یا ترکیه به ایران وارد می شد. در قلب اتحادیه اروپا، کشورهایی مثل آلمان و همچنین ایتالیا و اسپانیا توانستند گفتگو با ایران را تداوم ببخشند و برخی شبکه های تجاری اگرچه به خواب رفته را حفظ کنند.

شیوه عملکرد فرهنگی، بهترین سلاح
آیا فرصت تا این اندازه از دست رفته است؟ هیچ اطمینانی نیست. در واقع بسیاری از مقاطعه کاران آمریکایی و آلمانی بدون کوچک ترین نظری درباره ویژگی های فرهنگی، به بازار ایران حمله خواهند برد اما ویژگی های فرهنگی بازار ایران را برای مدیران غربی که به مدیریت سخت و رقابتی بدون ترمز عادت کرده اند، غیر قابل دسترس می کند.
تصمیم گیرندگان ایرانی از تازه کاران در جستجوی سود فوری بدون واکنش استقبال نخواهند کرد. تابلوهای والمارت را نمی توان در چهار گوشه کشور ایران برافراشت. (امتیاز فرانسه این است که) فرانسه از کارشناسی واقعی در زمینه فرهنگ ایران برخوردار است که به آن چهره ای بسیار مثبت در ایران می دهد.
گاهی اوقات فراموش می کنیم که در قرن هفده ایران به منزله فرانسه شرق تلقی می شد. بسیاری از مقامات ایرانی فرانکوفون هستند، اقوامی در پاریس گاهی دو گذرنامه (ایرانی و فرانسوی) دارند و می توانند در شبکه های خود برای از سر گیری روابط تجاری ایفای نقش کنند. مذاکرات موفقیت آمیز فردا را صنایع فرانسوی آگاه به سازگاری با غرور فرهنگی ایرانی به پیش خواهند برد. برای این منظور، البته بایست به دقت از هر گونه اشاره نامطلوب به رژیم اسلامی اجتناب کرد.

دیدگاه کارشناسان

مخالفان داخلی، زیاده گویی می کنند
منصور مظفری،مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد، در تحلیل خود از سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران و درباره مخالفاتهای برخی جریانها با سفر فابیوس گفت:جریانی که از ابتدای دولت روحانی پیروز نشد و رای حداقلی را در رابطه با خودشان داشتند در برابر دولت موضعگیری داشتند و تلاش کردند سنگ اندازی کنند و همچنین می بینیم که در طول مذاکرات با توجه به رسانه های خود و تریبونهایی که داشتند این عده اندک و پر سروصدا هیچ کوتاهی در سنگ اندازی نکردند و حالا که دیدند با پشتیبانی مقام معظم رهبری و تدبیر دولت و حمایت مردم توانستیم در مذاکرات پیشرفت داشته باشیم و مخالفان داخلی شکست خوردند و نمی توانند در مقابل مردم بیشتر قرار بگیرند سعی می کنند در زمینه های دیگر در برابر دولت سنگ اندازی کنند. یک روز مسائل فرهنگی را دستاویز قرار می دهند و یک روز هم سفر مقام های اروپایی به ایران را که این هم یک نمونه سنگ اندازی در جلوی پای ملت است.مخالفان داخلی، زیاده گویی می کنند. قرار نیست حرفهای مخالفان تاثیر زیادی در سیاستهای نظام داشته باشد اما در رسانه های خود غوغا می کنند و مردم توجهی به آنها نمی کند که این خود کافی است آنها قرار نیست تاثیرگذار باشند.

رفتار فابیوس در رسانه ها با جلسات رسمی مذاکرات متفاوت بود
مهدی رحمانیان،مدیر مسئول روزنامه شرق، در ارزیابی خود از برخی مخالفت های داخلی با سفر فابیوس به ایران، به خبرگزاری آریا گفت: از قول آقای ظریف که با روزنامه شرق مصاحبه کرده است نقل می کنم رفتاری که آقای فابیوس با رسانه ها داشتند با رفتارشان در جلسات رسمی کاملا متفاوت بوده است.فابیوس در جلسات رسمی به شدت تلاش می کرده مذاکرات به نتیجه برسد و حاصلی داشته باشد که نشاندهنده آن است که رفتار آقای فابیوس در رسانه ها با جلسات متفاوت بوده و این تفاوت مهم است کسی که در جلسات تلاش کرده مذاکرات به نتیجه برسد.
وی افزود:ممکن است وزیر خارجه فرانسه برای مصرف داخلی حرفی هایی به رسانه ها زده باشد مهم آن است که در جلسات چگونه رفتار کرده است و اینکه فابیوس در جلسات مذاکرات بسیار مثبت برخورد می کرده است.در داخل عده ای تلاش می کنند مسائل بی ربطی را به این مسئله ربط دهند مثلا بحث خونهای آلوده. مخالفان داخلی از هر مستمسکی استفاده می کنند تا ایده های خود را پیش ببرند که نباید اینگونه مسائل را برجسته کرد.

فرانسه در پی بهبود روابط با ایران است
نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی آلابامای جنوبی در گفتگو با آریا گفت: فابیوس بلند پایه ترین سیاست مدار فرانسوی است که در ۱۲ سال اخیر به ایران سفر می کند.  از این نظر سفر او هم برای فرانسه و هم برای ایران یک اهمیت سمبولیک دارد. همچنین این سفر نشان دهنده این است که فرانسه مایل است که بازار از دست رفته خود را در ایران دوباره بدست آورد و به این ترتیب روابط سیاسی خود را با ایران به حالت عادی برگرداند.

فابیوس سعی دارد از ۴ طرف امتیاز بگیرد
فیاض زاهد،تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره مخالفتهای برخی جریانها با سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران به خبرگزاری آریا گفت: برخی از سر دلسوزی از اینکه دول اروپایی در دورانی که ما در فشار قرار داشتیم مخالفتهای خود را تشدید کرده بودند اقدام به این مخالفتها می کنند و دولت فرانسه از این سیاست تبعیت کرده بود. اما باید به یاد داشته باشیم که فابیوس ،وزیر خارجه فرانسه،تلاش می کرد از چهار طرف امتیاز بگیرد از یک طرف از عربستان با یک قرارداد گسترده در صنعت هوایی و تسلسیحاتی ازطرف دیگر از اسرائیل، آمریکا و همچنین ازایران. آقای فابیوس بیشتر نقش دلال اقتصادی را برای کشور خود بازی می کرد و شاید قابل فهم باشد بخشی از مخالفتها در داخل کشور دلسوزانه است که چرا زمانی که ما به حمایت نیازداشتیم برخی دول غربی سنگ اندازی کردند.
وی افزود:البته بخشی از مخالفتها کاملا سیاسی است و باید گفت زمانی که در کشوری زندگی می کنیم که اعتقاد به آزادی بیان وجود دارد نمی توان مانع این مخالفتها شد. اگر وزیر خارجه ایران به فرانسه سفر کند لابی های مخالف دولت ایران در فرانسه هم اعتراض می کنند. اتفاقا این مخالفت های داخلی نشانه یک جو مثبت است و نباید از آن هراسید و می توان به دولت ایران کمک کند از دولت فرانسه امتیاز بیشتری بگیرد. نقش دلواپسان همیشه بد نبوده، دلواپسان هرچند دنبال منافع خود بودند اما قدرت چانه زنی ما را در مذاکرات بالا بردند. اگر طرف غربی فکر کند که فرش قرمز را پهن کردیم آنقدر مشتاق معامله و داد وستد هستیم، سرمان کلاه خواهد رفت باید هوشمندانه رفتار کنیم نه مرعوب و نه متوهم باشیم.  در ارزیابی قدرت مان دچار توهم نشویم و در ارزیابی طرف مقابل دچار ارعاب نشویم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس