تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۴

وزارت خارجه عراق با محکومیت حضور برخی چهره‌های تحت تعقیب عراق در کنفرانس اخیر دوحه و تاکید بر اینکه منتظر توضیحات دولت قطر در این خصوص است این کنفرانس را دخالتی آشکار در امور داخلی عراق دانست. از سوی دیگر شیعیان عراق با برگزاری تظاهرات برکناری جبوری را از سمت ریاست پارلمان خواستار شدند.

به گزارش “گذارخبر”  و به نقل از  پایگاه خبری المسله عراق، احمد جمال، سخنگوی وزارت خارجه عراق ضمن ابراز تعجب از برگزاری کنفرانس سیاسی درباره عراق در دوحه بدون اطلاع دولت، مشارکت برخی از چهره‌های تحت تعقیب کشور در پرونده‌های تروریستی را محکوم کرد و گفت: این گونه اقدامات اشتباه دخالتی آشکار در امور داخلی عراق و نقض آشکار اصول روابط دو جانبه است که بر اصل احترام متقابل به حاکمیت کشورها و امور داخلی‌شان مبتنی است و اهانت به روابط دوستانه بغداد – دوحه است.

جمال ادامه داد: برگزاری این کنفرانس نمی‌تواند نشان دهنده کمک به دولت عراق در مساله برخورد با ترویسم باشد.

وی ادامه داد: وزارت خارجه در حالی که منتظر توضیحات کشور قطر در خصوص این کنفرانس است برگزاری هرگونه کنفرانسی بدون اطلاع دولت عراق از جانب ما قابل پذیرش نیست و به منزله اهانت به روابط دو جانبه بغداد – دوحه است.

یک منبع نزدیک به حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در سوم سپتامبر ۲۰۱۵ فاش کرد که کنفرانس دوحه بدون هماهنگی با دولت برگزار شده و به همین دلیل مردود است.

سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق به دعوت عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی، نخست وزیر قطر روز پنجشنبه در قالب سفری رسمی وارد دوحه شد.

اما جبوری در واکنش به جنجالی که در محافل شیعه عراق نسبت به سفرش به دوحه به پا شده بود در بیانیه‌ای به دفاع از خود پرداخت و گفت: سفرم به دوحه با مشورت حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق و بنابر دعوت رسمی دولت قطر انجام شد و اصلا سفری شخصی یا محرمانه نبود.

وی ادامه داد: در این سفر هشت ساعته من به همراه سفیر عراق در دوحه با وزیر خارجه قطر و رئیس هیات دولت این کشور دیدار داشتم و هرگز در کنفرانس مذکور شرکت نکردم.

رئیس پارلمان عراق با تاکید بر اینکه سفیر عراق در قطر در طول سفر همراه وی بود اظهار داشت با هیچ یک از چهره‌های سیاسی اهل تسنن که در کنفرانس شرکت کرده بودند دیدار نکردم.

جریان شیعه در پارلمان عراق گروه‌های سیاسی این کشور را به برگزاری تظاهراتی برای برکناری جبوری از قدرت تشویق کرد و ائتلاف شیعیان پارلمان عراق از ارائه یادداشتی برای برکناری جبوری از قدرت خبر داد که تاکنون توسط ۱۰۰ نماینده امضا شده است.

در همین راستا طارق حرب، کارشناس حقوقی اعلام کرد که برای برکناری جبوری پارلمان رای ۱۷۵ عضو یعنی یک سوم اعضا نیاز دارد و برکناری وی با رای اکثریت اعضا تایید می‌شود.

در همین راستا، شورای اساتانداری نجف سفر جبوری به قطر را محکوم کرد و برکناری وی از سمت ریاست پارلمان را خواستار شد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس