تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۴

هندوانه اصلی ترین خوراکی شب یلدا است که در روزهای اخیر با افزایش تقاضا و گرانی همراه بوده است. هندوانه از کیلویی ۵۰۰ تومان در روزهای گذشته به هر کیلویی ۴۰۰۰ تومان رسید و امروز همزمان با یلدا کیلویی ۶۰۰۰ تومان و حتی بالاتر از آن در میوه فروشی‌ها عرضه می‌شود.

به گزارش “گذارخبر”  امشب شب یلداست، شبی که ریشه در فرهنگ کهن ایرانی دارد. دیر زمانی است که مردمان ایرانی و بسیاری از جوامع دیگر، در آغاز فصل زمستان مراسمی‌ را جشن می گیرند که در میان اقوام گوناگون، نام‌ها و انگیزه‌های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین‌های هم‌فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام «شب چله» یا «شب یلدا» نام می‌برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است. به علت دقت گاه شماری ایرانی و انطباق کامل آن با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال‌ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه سی‌ام آذر و بامداد یکم دی‌ است.

از ابتدای هفته جاری بسیاری از مردم در تکاپوی تهیه سفره طولانی‌ترین شب سال برای مهمانی با خانواده، اقوام و دوستان هستند.

شب یلدا که از سنت‌های قدیمی ایرانیان است برای بسیاری با میوه و خوراکی‌ها و تنقلات رنگین و متنوعش تداعی می‌شود و معنا پیدا می‌کند. هندوانه، انار، خرمالو، ازگیل، آجیل و دیگر تنقلات از مهمترین خوراکی‌های شب یلداست؛ اقلامی که به طور معمول در ایام منتهی به شب یلدا با افزایش تقاضا روبرو می‌شوند.

هندوانه اصلی ترین خوراکی شب یلدا است که در روزهای اخیر با افزایش تقاضا و گرانی همراه بوده است. هندوانه از کیلویی ۵۰۰ تومان در روزهای گذشته به هر کیلویی ۴۰۰۰ تومان رسید و امروز همزمان با یلدا کیلویی ۶۰۰۰ تومان و حتی بالاتر از آن در میوه فروشی‌ها عرضه می‌شود. مبلغی که دست کم ۳۵۰۰ تومان بیشتر از قیمت منطقی آن است.

همچنین قیمت انار هم اکنون به طور متوسط کیلویی ۷۰۰۰ تومان فروخته می‌شود و حتی در برخی مغازه‌ها تا کیلویی ۱۰ هزار تومان نیز دیده می‌شود. این در حالی است که به گفته مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با توجه به قیمت تمام شده انار و نرخ خرید محصول از باغدار، قیمت منطقی هر کیلوگرم انار درجه یک ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان است.

علاوه بر این هر کیلوگرم خرمالو به طور متوسط ۷۰۰۰ تومان و ازگیل ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شوند. قیمت‌هایی که نشان‌دهنده روند افزایشی نسبت به هفته‌های قبل از شب یلداست. همچنین هر کیلوگرم پرتقال، نارنگی و سیب درجه یک ۵۰۰۰ تومان و خیار بوته‌ای نیز ۳۰۰۰ تومان در مغازه‌های سطح شهر قیمت دارند.

در میان انواع آجیل و تنقلات، آجیل شب یلدا از بیشترین مصرف و تقاضا برخوردار است. آجیل شب یلدا با وجود اینکه بنا به گفته رییس اتحادیه خشکبار و آجیل فروشان از ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت کف و سقف برای آن تعیین شده است اما براساس نوع و میزان اقلام مصرفی‌اش قیمتی متفاوت در مغازه‌های سطح شهر دارد.

بررسی‌ قیمت‌های سطح شهر حاکی از آن است که هر کیلوگرم آجیل شب یلدا بین ۳۵ تا ۴۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

در میان دیگر انواع آجیل و تنقلات هر کیلوگرم کشمش و نخودچی ۱۳ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۴۰ هزار تومان، تخمه کدو ۲۶ هزار تومان، تخمه آفتاب‌گردان ۱۴ هزار تومان و تخمه هندوانه ۱۸ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین هر کیلوگرم باسلوق ۱۶ هزار تومان، آلو قرمز ۱۳ هزار تومان است و میوه خشک مخلوط که گران‌ترین خوراکی شب یلداست کیلویی ۸۰ هزار تومان قیمت دارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس