تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۴

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه پیشین عربستان درگذشت. به گزارش گذارنیوز شبکه العالم به نقل از خبرگزاری رویترز گزارش داد، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه پیشین عربستان پس از بیماری طولانی جان سپرد. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، خانواده سعود الفیصل و یک منبع رسمی روز پنج‌شنبه خبر درگذشت او را تایید کردند. بر اساس […]

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه پیشین عربستان درگذشت.

سعود الفیصل

به گزارش گذارنیوز شبکه العالم به نقل از خبرگزاری رویترز گزارش داد، سعود الفیصل، وزیر امور خارجه پیشین عربستان پس از بیماری طولانی جان سپرد.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، خانواده سعود الفیصل و یک منبع رسمی روز پنج‌شنبه خبر درگذشت او را تایید کردند. بر اساس گزارش منابع خبری، نوه وزیر امور خارجه پیشین عربستان و همچنین محمد العبدالله الفیصل، برادرزاده سعود الفیصل خبر از دنیا رفتن وی را تایید کرده‌اند.

سعود الفیصل پس از ۴۰ سال تصدی منصب وزارت امور خارجه عربستان، سرانجام در اردیبهشت گذشته از این سمت کناره‌گیری کرد. پادشاه عربستان در اردیبهشت امسال با درخواست سعود الفیصل برای کناره‌گیری از سمتش به عنوان وزیر خارجه موافقت کرد و به جای او عادل جبیر، سفیر عربستان در آمریکا به عنوان وزیر خارجه تعیین شد. فیصل در آن زمان قدیمی‌ترین وزیر خارجه جهان محسوب می‌شد (در این باره بیشتر بخوانید…).

سعود بن فیصل بن عبد العزیز آل سعود نواده عبدالعزیز بنیانگذار حکومت آل سعود و وزیر امور خارجه سابق عربستان سعودی بود.

چهار دهه وزارت

دوران وزارت سعود الفیصل با زمامداری چهار پادشاه سعودی همزمان بود. آخرین مراسم تحلیف امیر سعود در مقام وزیر خارجه، در ماه مارس و چند هفته پس از آغاز پادشاهی ملک سلمان صورت گرفت.

امیر سعود در اکتبر ۱۹۷۵ و هفت ماه پس از آنکه پدرش ملک فیصل به دست یکی از برادرزاده‌های خود ترور شد از سوی پادشاه تازه به مقام وزارت خارجه منصوب شد.

به گزارش بی.بی.سی، سعود الفیصل به شکل نزدیکی در تلاش‌های منطقه‌ای برای پایان دادن به جنگ داخلی لبنان (۱۹۷۵-۱۹۹۰) نقش داشت و همچنین سیاست خارجی عربستان سعودی در دوران جنگ ایران و عراق، و حمله عراق به کویت (۱۹۹۱) زیر نظر او هدایت می‌شد.

در پی واقعه ۱۱ سپتامبر که اعلام شد ۱۵ تن از گروه ۱۹ نفره هواپیماربایان شهروند سعودی بودند، روابط ریاض و واشنگتن بحرانی شد. این بحران کمی بعد با آغاز عملیات ریاض علیه پایگاه‌ها و هواداران القاعده در خاک عربستان سعودی فروکش کرد.

امیر سعود در سال ۱۹۴۰ در منطقه طائف به دنیا آمد و در سال ۱۹۶۴ در رشته اقتصاد از دانشگاه پرینستون در ایالت نیوجرسی آمریکا فارغ التحصیل شد. او از سال ۱۹۷۱ به مدت چهار سال معاون وزیر نفت عربستان و از سال ۱۹۷۵ تا ۲۸ آوریل ۲۰۱۵ به مدت ۴۰ سال وزیر امور خارجه عربستان بود.

سعود الفیصل دومین پسر ملک فیصل بود که پادشاهی عربستان سعودی را از ۱۹۶۴ تا هنگام سوءقصد به جانش در سال ۱۹۷۵ بر عهده داشت.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس