تاریخ انتشار: ۱۸ خرد ۱۳۹۵
سیاست‌های جدید ریاض در مقابله با تهران؛

بر اساس آمارها و اخبار منتشر شده عربستان سعودی با پرداخت وام‌های چند میلیون دلاری به کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین در پی توقف نفوذ ایران در کشورهای جهان است.

به گزارش “گذارنیوز”  خبرگزاری رویترز در گزارشی به عبور عربستان از هم پیمانان غربی خود برای جهت رویارویی با ایران در جهان پرداخت.

این خبرگزاری نوشت: از زمانی که ایران در مساله هسته‌ای خود با کشورهای غربی به توافق رسید، عربستان استراتژی مقابله با رقیب شیعه خود را در آسیا، آفریقا و حتی آمریکای دنبال کرده است و در این مسیر با ایجاد یک ائتلاف اسلامی، ابن کشورها را در قطع رابطه با ایران با پرداخت رشوه تشویق کرده است.

این گزارش به برخی ادعاهای وزیر امور خارجه عربستان نیز اشاره کرد و گفت عادل الجبیر دلیل منزوی شدن ایران در جهان را حمایت این کشور از تروریست خوانده و این را عامل عکس‌العمل جهان اسلام علیه ایران می‌داند.

این گزارش تشکیل ائتلاف  علیه تئوریسیم با حضور کشورهای عربستان، مالزی و پاکستان را ادامه سیاست مهار ایران توسط عربستان ارزیابی کرده است.

مصطفی العانی کارشناس امنیتی عراق که روابط نزدیکی با وزارت کشور عربستان دارد از استراتژی ملک سلمان پرده برداشت و به رویترز گفت که معتقد است تاثیر  ایران در منطقه افزایش یافته چرا که هیچ کس جلودار آن نیست .

بر اساس این گزارش همزمانی قطع روابط این کشورهای آفریقایی و رفت و آمد های آنها با ریاض حاکی از آن است که منافعی از قطع روابط دیپلماتیک با ایران عاید این کشورها شده است.

رویترز موضع گیری رئیس جمهور زامبیا علیه ایران را به دنبال سفر او به ریاض ارزیابی کرده و گزارش می‌دهد که در همین رابطه عربستان اخیرا  ۱۱ میلیارد دلار در سودان سرمایه‌گذاری کرده و بدون توجه به پیگردهای قانونی بین‌المللی عمر البشیر رئیس جمهور سودان، در ریاض میزبان او بوده است.

جیبوتی و سومالی نیز همین رویه را پیش گرفته اند. گزارش رویترز نشان می‌دهد قبل از قطع رابطه با ایران،  موگادیشو مبلغ ۵۰ میلیون دلار از سعودی دریافت کرده است. با این حال جیبوتی دریافت وجه در قبال قطع رابطه با تهران را رد کرده است .

مشاور ولیعهد عربستان سعودی محمدبن سلمان مدعی شده است که  ریاض در توقف توسعه طلبی ایران موفق بوده اما استاد دانشگاه جرج تاون قطر در این رابطه به رویترز گفته است: در روابط بین الملل کشورها می‌توانند به دوستانشان وام بدهند، اما نمی‌توانند آنها را بخرند

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس