تاریخ انتشار: ۳۱ خرد ۱۳۹۴

سفر اخیر جانشین ولیعهد عربستان سعودی به روسیه، بازتاب گسترده ای در مطبوعات و رسانه های منطقه پیدا کرد و طی روزهای اخیر، تحلیل های گوناگونی درباره آن به رشته تحریر درآمد‌. در این میان، یک روزنامه نزدیک به خاندان آل سعود با انتشار مطلبی، مهمترین هدف از سفر محمد بن سلمان را تلاش عربستان […]

سفر اخیر جانشین ولیعهد عربستان سعودی به روسیه، بازتاب گسترده ای در مطبوعات و رسانه های منطقه پیدا کرد و طی روزهای اخیر، تحلیل های گوناگونی درباره آن به رشته تحریر درآمد‌. در این میان، یک روزنامه نزدیک به خاندان آل سعود با انتشار مطلبی، مهمترین هدف از سفر محمد بن سلمان را تلاش عربستان برای هسته ای شدن با کمک روسیه دانسته است.
عربستان
به گزارش گذارنیوز سفر اخیر جانشین ولیعهد عربستان سعودی به روسیه، بازتاب گسترده ای در مطبوعات و رسانه های منطقه پیدا کرد و طی روزهای اخیر، تحلیل های گوناگونی درباره آن به رشته تحریر درآمد‌. در این میان، یک روزنامه نزدیک به خاندان آل سعود با انتشار مطلبی، مهمترین هدف از سفر محمد بن سلمان را تلاش عربستان برای هسته ای شدن با کمک روسیه دانسته است.

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» با انتشار مطلبی در پایگاه اینترنتی خود، به تحلیل سفر اخیر محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان به روسیه پرداخته و با اشاره به توافق طرفین روس و سعودی در این سفر برای ساخت نیروگاه های هسته ای، مهمترین هدف سعودی ها را پیوستن به باشگاه کشورهای هسته ای ارزیابی کرده است.

تحلیلگر این روزنامه اشاره می کند، بنا بر اخبار منتشره از سفر محمد بن سلمان، مشخص شد که عربستان سعودی قصد دارد با همکاری روسیه، نسبت به ساخت ۱۶ رآکتور هسته ای اقدام کند. این در حالی است که حدود یک ماه پیش نیز وزیر آموزش عربستان، از اعزام هزار دانشجو به خارج از کشور برای تحصیل در رشته های مرتبط با فناوری هسته ای خبر داد.

الشرق الاوسط در ادامه، مهمترین دلیل روی آوردن عربستان به سوی روسیه برای هسته ای شدن را ناامیدی این کشور از آمریکا و متحدانش، به واسطه رویکردهای جدید آن ها در قبال ایران و مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ دانسته و می نویسد، در حالی که آمریکا و مجموعه غرب، روسیه را به واسطه وقایع اوکراین تحریم کرده اند، عربستان این بار در جهتی خلاف غرب حرکت ‌و نسبت به توسعه روابط با مسکو اقدام کرده است.

در ادامه این مطلب تصریح شده، علت اینکه سعودی ها تصمیم گرفته اند این بار جهتی خلاف متحدین همیشگی غربی خود در پیش بگیرند، این است که بیست سال با مواضع غرب برای تحریم و تحت فشار قرار دادن ایران همراهی کرده اند، اما اکنون متوجه شده اند، ‌واشنگتن «از پشت به آن ها خنجر زده» و تصمیم گرفته بدون همکاری و هماهنگی با متحدین منطقه ای خود، با ایران به توافق برسد.

البته در این مطلب چنین استدلال شده که این اقدام بدان معنا نیست که عربستان می خواهد ‌یکباره مسیری خلاف رویکردهای گذشته خود در پیش بگیرد، بلکه در تلاش است، گزینه های جدیدی برای خود تعریف کرده و خود را از چهارچوب صرف آمریکا خارج کند. بر این اساس و با توجه به اینکه آمریکا به جز موضوع هسته ای ایران، در موضوعاتی همچون مسائل عراق نیز روندی خلاف منافع عربستان و هم پیمانانش در پیش گرفته، این کشورها درصدد برآمده اند، گزینه های جدیدی را در سیاست خارجی خود تعریف کنند.

به هر حال، به عقیده تحلیلگر این روزنامه، سعودی ها تلاش دارند روابط خود با مسکو را تقویت کرده و به این ترتیب، روسیه را که بازیگری مهم و تأثیرگذار در مسائل منطقه خاورمیانه ـ از سوریه گرفته تا یمن و لبنان ـ است ‌به سمت خود متمایل کنند. اختصاص زمینی برای احداث ساختمان جدید سفارتخانه روسیه در ریاض و برنامه پادشاه عربستان برای سفر به مسکو به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نشانه های آغاز حرکت سعودی ها در این مسیر به شمار می رود.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس