تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴

طلا یکی از جذاب‌ترین کالاهای ماندگار باز هم گرفتار ابهام شده تا سرنوشت آن در سال جدید میلادی باز محل بحث باشد.

به گزارش”گذارخبر”، این روند، بهای هر اونس طلا را به میانه کانال ۱۰۰۰ دلار برد تا دو دیدگاه درباره روند سال ۲۰۱۶ میلادی شکل بگیرد. برخی بر این باورند که روند سال‌های گذشته این کالای گرانبها، چهره آن را تخریب کرده و سال ۲۰۱۶ سال حرکت اونس به سوی مرز ۱۰۰۰ دلار و حتی پایین‌تر از آن خواهد بود. از آن سو بعضی دیگر معتقدند که رسیدن اونس به سطوح فعلی، تقاضا و در نتیجه قیمت‌ها را افزایش خواهد داد. عواملی مانند انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو، تقویت دلار، افت بهای نفت خام، کاهش رشد چین و بی‌اعتنایی بازار به بحران‌های ژئوپلیتیک می‌تواند تضعیف طلا را امتداد بخشد؛ اما عواملی چون سرعت کم انقباض سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، سیاست‌های انبساطی برخی از اقتصادهای عمده، عملکرد بد بازارهای دارایی و افزایش تقاضا برای طلای ارزان ممکن است فلز زرد را رشد دهد. «دنیای اقتصاد» در گزارشی، چکیده‌ای از پیش‌بینی‌های موسسه‌های معتبر جهانی درباره روند بهای طلا در سال ۲۰۱۶ را فراهم آورده است.

پیش‌بینی‌های کارشناسان و سرمایه‌گذاران درباره روند بهای فلز زرد در سال ۲۰۱۶ میلادی به هیچ وجه همانند نیستند. در حالی که برخی از احتمال حرکت اونس طلا به زیر مرز ۱۰۰۰ دلاری سخن می‌گویند، برخی دیگر از اونس بالاتر از ۱۳۰۰ دلار خبر می‌دهند. اونس طلا در سال ۲۰۱۵ با بیش از ۱۰ درصد افت به قیمت ۱۰۶۱ دلار رسید تا قرار گرفتن کالایی که زمانی ۱۹۰۰ دلار قیمت خورده بود، در این محدوده، دو احساس متفاوت را در بازارهای جهانی ایجاد کند.

از سویی، سه سال افت پیاپی قیمت طلا بعضی را متقاعد به ادامه افت قیمت‌ها کرده و از سوی دیگر، قرار گرفتن اونس در میانه کانال ۱۰۰۰ دلار بعضی دیگر را به جهش طلا از این کف قیمتی امیدوار ساخته است. پیش‌بینی دقیق روند کالایی به حساسیت طلا، اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار است. با این همه، فراهم آوردن پیش‌بینی‌های موسسه‌های معتبر جهان، می‌تواند شمار سناریوهای قابل اعتنا را محدودتر و تصمیم‌گیری را ساده‌تر کند.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس