تاریخ انتشار: ۰۹ مرد ۱۳۹۴
رهبری که تنها دو عکس از او منتشر شده است;

در چنین وضعیتی مرگ او می‌تواند بر آینده طالبان تاثیرگذار باشد. این چالشی برای طالبان خواهد بود آن گروه از طرفی به دست عناصر رادیکال‌تر و جوان‌تر خواهد افتاد و از سوی دیگر باید در جست و جوی صلح با امریکا و دولت افغانستان باشد.

دولت افغانستان اعلام کرده که مرگ ملاعمر رهبر گروه طالبان در آوریل سال ۲۰۱۳ میلادی روی داد‌ه است. عدم قطعیت درباره مرگ او و تاریخ دقیقش نشان از وجود اختلاف‌نظر در درون آن گروه تروریستی دارد که اکنون با چالش داعش نیز مواجه است.

به گزارش  گذارنیوز، این شبکه خبری امریکایی با اشاره به ویژگی‌های ملاعمر می‌نویسد:”او برای بسیاری شناخته شده نبود چرا که تنها دو عکس از او موجود است. ۱۴ سال پس از سقوط طالبان هنوز هیچ‌گونه فیلم یا اظهارنظر صوتی از او منتشر نشده است. در واقع، برای بسیاری در طالبان نیز هویت ملاعمر ناشناخته است به همین خاطر تایید خبر مرگ یا زنده بودن او دشوار است. در چنین وضعیتی مرگ او می‌تواند بر آینده طالبان تاثیرگذار باشد. این چالشی برای طالبان خواهد بود آن گروه از طرفی به دست عناصر رادیکال‌تر و جوان‌تر خواهد افتاد و از سوی دیگر باید در جست و جوی صلح با امریکا و دولت افغانستان باشد.

 

” فیلیپ ماد” کارشناس ارشد ضد تروریسم در سیا و اف بی آی ملاعمر را به یک شبح تشبیه می‌کند. او اشاره می‌کند که در طول ۱۵ سال گذشته، اکثر مردم در جنوب افغانستان بر این باور بودند که ملاعمر توانسته از دست امریکایی بگریزد و دور باقی بماند.”

سی ان ان در ادامه اشاره می‌کند که در ماه آوریل گذشته طالبان زندگی نامه پنج هزار کلمه‌ای از رهبر آن گروه را منتشر کرد تا به زعم خود از انتشار تبلیغات نادرست جلوگیری کند. سایت طالبان همچنین پیامی را از ملاعمر منتشر کرد که عید را به مسلمانان تبریک گفته بود.

این شبکه خبری در ادامه اشاره می‌کند که هنوز جانشین بعدی ملاعمر برای برعهده گرفتن مقام رهبری طالبان مشخص نیست و در این باره می‌نویسد:”برخی تحلیلگران پاکستانی بر این باورند که معاون او “منصور” با مقاومت از سوی پسر ارشد عمر یعنی ملامحمد یعقوب و سایر فرماندهان نظامی مواجه است. در این میان مشخص است که برخی از نفرت‌های قبیله‌ای در ایجاد شکاف در درون طالبان برای تعیین جانشین بعدی موثر بوده‌اند.”

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس