تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۴

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال یک حکم تاریخی و شجاعانه صادر کرد، حکمی که کمتر کسی فکرش را می‌کرد که ۴۰ روز پس از پایان لیگ برتر و در فاصله کمتر از یک ماه تا شروع لیگ برتر، راه‌آهن را به لیگ یک بفرستد و پیکان را به لیگ برتر بیاورد. به گزارش گذار نیوز، شاید […]

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال یک حکم تاریخی و شجاعانه صادر کرد، حکمی که کمتر کسی فکرش را می‌کرد که ۴۰ روز پس از پایان لیگ برتر و در فاصله کمتر از یک ماه تا شروع لیگ برتر، راه‌آهن را به لیگ یک بفرستد و پیکان را به لیگ برتر بیاورد.

راه آهن

به گزارش گذار نیوز، شاید به دلیل عدم جذابیت خبری برای افکار عمومی، کمتر کسی از جزئیات خبر داشته باشد و همه فقط بدانند که راه‌آهن بازیکن غیرمجازی گرفته که منجر به سه بر صفر شدن همه بازی‌های این تیم در مقابل حریفانش شده است، حریفانی که راه‌آهن در ترکیبش موتومبا را داشته است. اما بهتر است ماجرا را از حکم کمیته استیناف شروع کنیم. در یکی از بندهای رای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، مدیر دپارتمان بین‌الملل سازمان لیگ متهم به اصرار برای گرفتن‌ آی‌تی‌سی موتومبا شده است.این بند را از رای کمیته استیناف که روی سایت فدراسیون فوتبال آمده است، بخوانید: «بنا به مراتب فوق‌ اولا اقدام و اصرار مدیر دپارتمان بین‌الملل سازمان لیگ فوتبال ایران بر ارسال ایمیل‌های منعقد به فدراسیون فوتبال ترکیه (با وجود موضع صریح آن فدراسیون در اعلام تاریخ ۰۵/۰۲/۲۰۱۵ به‌عنوان تاریخ خاتمه قرارداد) با توجه به بند ۵ ماده ۵ از پیوست شماره ۳ آیین‌نامه نقل و انتقالات فوتبال ایران که اشعار می‌دارد «در مورد رد درخواست ITC فدراسیون جدید یا باید آن را بپذیرد با بسته به مورد رد کرده و به آن اعتراض کند.» فاقد وجاهت قانونی بوده است.»

 

  تفسیر بند اول

تفسیر بند اول نشان می‌دهد که مدیر دپارتمان بین‌الملل سازمان لیگ فوتبال ایران برای گرفتن ‌آی‌تی‌سی موتومبا اصرار عجیبی داشته و به‌رغم اینکه می‌دانسته موتومبا‌ آی‌تی‌سی‌اش مشکل‌دار است و فدراسیون فوتبال ترکیه هم اعلام کرده بوده که‌ آی‌تی‌سی مورد دارد اما وی اصرار داشته که‌ آی‌تی‌سی بدون مشکل است. هرچند نوشتن این بند عجیب به نظر می‌رسد و مشخص است که فدراسیون فوتبال قبول کرده که از ناحیه کمیته بین‌الملل سازمان لیگ که زیرمجموعه خودش است چنین مشکلاتی پیش آمده است. باید دید چرا مدیر دپارتمان بین‌الملل سازمان لیگ که نامش محمدرضا کسرایی است، اصرار به گرفتن‌ آی‌تی‌سی برای موتومبا داشته است.

 

  چرا به پرسپولیس نرفت؟

نکته جالب این پرونده این است که ۲۴ دسامبر قرارداد موتومبا به صورت صوری فسخ شده تا اینجنت ایرانی‌اش او را به پرسپولیس ببرد اما چون نتوانسته به هر دلیلی (مشکل‌دار بودن‌ آی‌تی‌سی هم می‌تواند از آن دلایل باشد و البته حمید درخشان هم موتومبا را نخواسته است) موتومبا به ترکیه می‌رود و بازی می‌کند و حدود دو ماه بعد توسط همان ایجنت به باشگاه راه‌آهن معرفی ‌می‌شود. به این گونه فسخ قرارداد مساله‌ساز باعث شده است. ایجنت ایرانی به موتومبا می‌گوید که اینبارمی‌تواند برای او‌ آی‌تی‌سی بگیرد و این در حالی است که در سایت‌ آی‌تی‌سی فیفا، پنجره صدور‌ آی‌تی‌سی بسته بوده و وقتی کار موتومبا انجام می‌شود و‌ آی‌تی‌سی‌اش گرفته می‌شود، ایجنت دیگری متوجه می‌شود و تخلف‌ آی‌تی‌سی و فسخ صوری موتومبا به مسعود رضاییان، مدیرعامل نفت مسجد سلیمان اطلاع می‌دهد و اتفاق افتاد. به همین دلیل است که رضاییان اولین کسی بود که درباره موتومبا اعتراض کرد و گفت‌ آی‌تی‌سی وی مشکل‌دار است و نکته جالب‌تر این است که اگر موتومبا پرسپولیسی می‌شد اصلا راز مشکل‌ آی‌تی‌سی‌اش افشا نمی‌شد و فقط به این دلیل راز موتومبا افشا شد که ایجنت ایرانی دیگری به خاطر اشراف به قوانین، مدارک را به نفت مسجد سلیمان داد که احتمال داشت با سه بر صفر شدن نتایج راه‌آهن، سقوط نکند. هرچند قرعه به نام پیکان درآمد و نفت مسجد سلیمان سقوط کرد.

 

  استیناف می‌تواند یا نمی‌تواند؟

خبر آمد که قرار است فردا جلسه سرنوشت‌سازی در فدراسیون فوتبال درباره پرونده راه‌آهن برگزار شود و حتی ممکن است راه‌آهن به لیگ برتر برگردد و لیگ برتر ۱۷ تیمه یا ۱۸ تیمه هم بشود. حتی شایع شده که قرار است نفت مسجد سلیمان و مس کرمان پلی‌آف لیگ برتر را برگزار کنند. هرچند علیرضا رحیمی مدیرعامل راه‌آهن می‌گوید کمیته استیناف صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد و باید کمیته انضباطی حکم دهد که حکمش را هم داده است و راه‌آهن تبرئه شده اما در کمیته استیناف محکوم شده‌اند. راه‌آهنی‌ها معتقدند که از مشکل‌دار بودن‌ آی‌تی‌سی موتومبا بی‌خبر بوده‌اند و بخش بین‌الملل سازمان لیگ در این باره مقصر است. هرچند صالحی رئیس کمیته استیناف در این باره می‌گوید: «کمیته استیناف صلاحیت رسیدگی به این موضوع را داشته است و خودش را صالح به رسیدگی می‌داند. آیین‌نامه می‌گوید احکام کمیته استیناف قطعی است و تجدیدنظرخواهی ویژه برای احکامی است که قطعی شدند و اصلا از برگزاری جلسه فردا خبر ندارم. باید راه‌آهنی‌ها رسما درخواست کنند که نکرده‌اند.» ظاهرا راه‌آهنی‌ها به علی کفاشیان اعتراض کرده‌اند و رئیس فدراسیون قول داده فردا جلسه‌ای دراین باره برگزار شود. در روزهای آینده سعی می‌کنیم جزئیات بیشتری از این ماجرا را منتشر کنیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس