تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴

اقتصاد ایران به تدریج وارد مرحله جدیدی از رونق می شود. به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، اقتصاد ایران بعد از امضای توافق هسته ای با گروه پنج به اضافه یک وارد مرحله جدیدی می شود. به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین ، این توافق برای تهران لغو تحریم های اقتصادی و پایان […]

اقتصاد ایران به تدریج وارد مرحله جدیدی از رونق می شود.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، اقتصاد ایران بعد از امضای توافق هسته ای با گروه پنج به اضافه یک وارد مرحله جدیدی می شود.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین ، این توافق برای تهران لغو تحریم های اقتصادی و پایان تحریم مالی را به عنوان دو سلاح برنده غرب علیه ایران تضمین می کند. حال چگونه ممکن است این توافق بر اقتصاد ایران و جهان تاثیر داشته باشد؟
حسن یوسف گزارشگر المیادین در پاسخ به این سوال گفت: محدودیت ها و فشارهای تحمیلی علیه اقتصاد ایران برداشته خواهد شد. سرمایه گذاری های خارجی در بخش نفت و گاز بعد از آن که توافق هسته ای به مرحله اجرا درآید دیگر ممنوع نخواهد بود. میلیاردها دلار از حساب های راکد شده ایران در خارج بار دیگر به گردش درخواهد آمد. به طور خلاصه باید گفت که ایران به عنوان بازیگر موثر و مهمی در اقتصاد جهان نقش ایفا خواهد کرد و بخش هایی که تحت تحریم بود بار دیگر پویا خواهد شد و به تدریجی فعالیت طبیعی خود ادامه خواهد داد. در راس این بخش ها ، بخش بانکی و هواپیمایی ، شرکت ملی نفت ایران و کشتیرانی این کشور است. علاوه بر آن شمار زیادی از موسسه ها و سازمان ها و افراد نیز از یوغ تحریم آزاد خواهند شد. همه این ها باعث توسعه اقتصادی ایران خواهد شد و بر زندگی شهروند ایران و رفاه بیشتر آن تاثیرگذار خواهد بود.

هجوم سرمایه‌گذاران
ایران بعد از لغو تحریم‌ها با هجوم سرمایه‌گذاران رو به رو می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، ایران کشور وسیع ۷۸ میلیون نفری و برخوردار از سرمایه نفت و گاز منتظر هجوم سرمایه گذاران خارجی پس از لغو تحریم های بین المللی پیش بینی شده در چارچوب توافق هسته ای روز سه شنبه با قدرت های بزرگ است.
سیگمار گابریل معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد آلمان از یکشنبه تا سه شنبه به ایران سفر می کند و به گفته سخنگوی وزارت اقتصاد « هئیتی کوچک متشکل از نمایندگان بخش های اقتصادی و علمی آلمان » او را همراهی می کند.
وزارت اقتصاد آلمان پیشتر اعلام کرده بود عادی سازی روابط بین دو کشور سود قابل توجه برای برلین خواهد داشت.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز از سفر آتی خود به ایران در تاریخی نامشخص خبر داد. شرکت های فرانسوی به ویژه در بخش خودروسازی در ایران فعال بودند اما تحریم های بین المللی بعد از سال ۲۰۰۶ فعالیت آنها را تحت تاثیر قرار داده است.
فدریکا گیدی Federica Guidi وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا هم اعلام کرد برای سفر به تهران با ماموریت تجاری در هفته های آینده آماده است.
در توافق وین لغو تدریجی و برگشت پذیر تحریم ها در میان مدت در ازای تعهد تهران برای محدود کردن اهداف هسته ای خود پیش بینی شده است.
به گفته رامین رهی مدیر گروه تورکوئیز پارتنرز Turquoise Partners در تهران که به سرمایه گذاران خارجی مشاوره می دهد، « شرکت ها تلاش می کنند خیلی سریع از لغو تحریم ها » بهره برداری کنند.
از جمله این شرکت های می توان به گروه های بزرگ مثل دنون Danone، ایرباس، ال وی ام اچ LVMH و پژو اشاره کرد.
شرکت خودروسازی پژو سیتروئن که سال ۲۰۱۲ دومین بازار خود را از دست داد « گفتگوهای فشرده ای » با شریک ایرانی خود یعنی ایران خودرو برای تاسیس شرکت مشترک جدید انجام داده است.
پژو اعلام کرد این توافق « زمینه را برای پیشرفت قابل توجه این گفتگو » فراهم می کند.
در آلمان دور نمای لغو تحریم ها با استقبال فدراسیون قدرتمند صنایع موسم به بی دی آی BDI رو به رو شد. این گروه این امکان را که حجم صادرات آلمان به ایران از دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۱۴ به بیش از ۱۰ میلیارد یورو برسد با توجه به نیاز ایران به نوسازی صنایع خود به ویژه صنعت نفت واقع گرایانه توصیف کرد.
فدراسیون ماشین – ابراز آلات آلمان رقم هشت میلیارد یورویی را برای بازار ایران در این بخش پیش بینی کرد.
وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا با اشاره به اینکه کشورش قبل از تحریم ها بزرگترین شریک تجاری ایران (در اروپا) بود گفت ایتالیا می خواهد دوباره به این جایگاه برسد.
صادرات ایتالیا به ایران قبل از تشدید تحریم ها یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون یورو بود و این رقم تا سال ۲۰۱۸ میتواند به چهار میلیارد یورو برسد.
اما سرمایه گذاران بزرگ منتظر هستند تا ایران دوباره به شبکه بین المللی معاملات بانکی ( سوییفت ) بپیوندد چون دسترسی نداشتن ایران به این شبکه، اغلب شرکت های خارجی حاضر در ایران را از انتقال مستقیم منابع مالی محروم می کند.

موج اقبال اقتصادی برای بازگشت به ایران    
مقام سابق آمریکایی تصریح کرد موجی از اقبال اقتصادی در عرصه بین المللی برای بازگشت به بازارهای ایران شکل گرفته است.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، هووآن زاراته Juan Zarate معاون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا که در حال حاضر کارشناس ارشد موسسه مطالعات بین المللی و راهبردی در واشنگتن است در گفتگو با این شبکه گفت:« تحریمها به شدت به اقتصاد ایران ضربه زده است. تحریمها نه تنها به بخش نفت و تجارت و معاملات بین المللی ایران ضربه زده است بلکه بر توسعه زیرساختها و در دسترس بودن سرمایه و توانایی بخش بانکی ایران برای تعامل بین المللی تاثیر گذاشته است. درواقع، می بینیم که بخش عمده اقتصاد ایران ضربه دیده است. یکی از علل اصلی حرکت ایران برای رسیدن به توافق هسته ای نیز همین وضع بوده است. ایران به شدت علاقه مند است برداشته شدن تحریمهای این کشور، تا حد امکان سرعت پیدا کند. این تحریمها ازجانب آمریکا و اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد اعمال شده است. سوال مطرح این است که بازارها به این وضع چه واکنشی نشان خواهند داد. بسیاری از فعالان اقتصادی به دنبال ورود به بازار ایران هستند. ایران نیز از این وضع کاملا بهره برداری خواهد کرد.»
وی در پاسخ به این سوال که کدام بخشهای اقتصادی به سرمایه گذاری در ایران علاقه مند هستند گفت:« کشورهایی همانند چین و روسیه به شدت علاقه مند هستند با ایران روابط تجاری داشته باشند. روسیه در طول مذاکرات بیش از دیگران، به شدت در حمایت از برداشته شدن سریعتر و گسترده تر تحریمها سخن می گفتند. بانکها و بخش مالی نیز علاقه مند هستند این اتفاق رخ بدهد زیرا می توانند در این بخش فعال شوند. بنابراین، با موجی برای بازگشت به بازارهای ایران مواجه خواهیم شد. فعالان اقتصادی نشانه هایی مشاهده کرده اند دال بر اینکه تحریمها برداشته می شود. این نکته بسیار مهم است.

پژو و رنو به شدت علاقمند هستند به بازار ایران بازگردند     
وال استریت ژورنال نوشت: پژو و رنو به شدت علاقمند هستند به بازار ایران بازگردند.
جیسون چاو در تحلیلی برای این روزنامه آمریکایی نوشت: اولین شرکت غربی که بعد از اعلام توافق هسته ای برای بازگشت به بازار ایران اعلام آمادگی کرد، شرکت اتومبیل سازی فرانسوی پژو سیتروئن است. این شرکت روز سه شنبه اعلام کرد که در حال مذاکره برای تولید خودرو در ایران است.
ژان کریستوف کوئه(Jean Christophe Qué)، مدیر شرکت در بخش آفریقا و خاورمیانه گفته است که توافق جدید بین ایران و جامعه بین المللی به دست آمده در وین، پیشرفت قابل ملاحظه ای در بحث های جاری ما محسوب می شود.
کوئه گفت که پژو قصد دارد فن آوری و قطعات را به داخل ایران منتقل کند تا بتواند اتومبیل هایی براساس آخرین طراحی ها و موتورهای پژو تولید کند. این پروژه، یک جهش نسلی در تولید خودرو محسوب می شود.
شرکتهای خودروسازی بین المللی بویژه پژو و رنو از مدتها پیش در انتظار دستیابی به توافق هسته ای برای ورود به بازار ایران هستند. این دو شرکت در سال ۲۰۱۱ و پیش از اعلام تحریم های بین المللی بیش از یک میلیون و ششصد هزار خودرو در ایران تولید کردند. هم پژو و هم رنو تصمیم دارند که بار دیگر بعد از رفع تحریم ها سرمایه خود را به ایران منتقل کنند.
پژو در اوایل سال جاری اعلام کرده بود که در حال بحث بر سر طرح هایی برای یک شریک سرمایه گذار به منظور از سرگیری فعالیتهایش در ایران است. ایران دومین بازار بزرگ پژو بعد از فرانسه در جهان است و قبل از این که به دلیل فشارهای شرکت جنرال موتورز در سال ۲۰۱۲، مجبور به خروج از ایران شود، سالانه چهار هزار دستگاه خودرو در ایران می فروخت. در آن زمان جنرال موتورز هفت درصد سهام شرکت پژو را در اختیار داشت. اما در حال حاضر سهام خود را به شرکت پژو فروخته است. پیش از خروج پژو از ایران، تولیدات این شرکت در مقایسه با ایران خودرو، در میان ایرانی ها از محبوبیت بیشتری برخوردار بود. ولی حتی بعد از این که پژو روابط رسمی خود با ایران را قطع کرد، آمارهای ثبت شده در صنعت اتومبیل سازی ایران حاکی از این است که ایران خودرو، همچنان بیش از ۳۱۹ هزار خودرو با برند پژو مونتاژ می کند و این کار را با قطعات و بسته هایی که از واسطه ها دریافت می کند،‌انجام می دهد. با وجود حضور قوی پژو در ایران، این شرکت هیچ حق امتیازی برای فروش این خودرو توسط واسطه گران به ایران دریافت نمی کرد. دیگر رقیب پژو که به بازار ایران امید بسته است، شرکت رنو است که تا پیش از تحریمها در ایران فعال بود. در سال ۲۰۱۳، رنو ۵۰۰ میلیون یورویی را که از فروش خودرو به ایران در سال های متمادی به دست آورده بود،در ایران باقی گذاشت، به دلیل اینکه محدودیتهای بانکی به وجود آمده در کشورهای غربی باعث شده بود که نتواند این پول را از ایران استرداد کند. برخی منابع آگاه در ماه ژانویه به روزنامه وال استریت ژورنال گفتند،مدیریت رنو برای این که بتواند این پول را بازگرداند، چهل و پنج درصد شرکت پارس خودرو را خرید. پارس خودرو که یک شرکت دولتی است، هشتاد و پنج درصد خودروهای سایپا را تولید می کند.

شرکت های بزرگ فرانسوی در انتظار ورود به ایران هستند     
شرکت های بزرگ فرانسوی در انتظار ورود به بازار ایران هستند.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار، مردم ایران امیدوارند در پی توافق اوضاع اقتصادی این کشور به سرعت بهبود یابد و سرمایه گذاران به کشورشان بازگردند.
برخی شرکت ها به ویژه شرکت های بزرگ فرانسوی پیش از این روند ورود به بازار ایران را آغاز کرده اند.
صنعت نفت و گاز، بازار خودرو، بخش حمل و نقل و زیرساخت ها بخش هایی هستند که شرکت های فرانسوی امیدوارند بتوانند به آن وارد شوند. تحریم های اعمال شده علیه ایران هزینه سنگینی برای فرانسه در پی داشت. این مسئله به ویژه در مورد شرکت های سازنده خودرو مانند رنو و پژو صدق می کند. پژو چهل درصد بازار خودرو ایران را در اختیار داشت. اما میزان فروش پژو کاهش یافت و به این ترتیب در سال های دوهزار و یازده و دوهزار و دوازده صد میلیون یورو را از دست داد.
از شرکت توتال هم که در سواحل ایران سکوی نفتی دارد تنها یک دفتر ساده در تهران باقی مانده است.
در سال دوهزار و ده تبادلات تجاری میان ایران و فرانسه به شدت کاهش یافت. میزان تبادلات دو کشور که در سال دوهزار و چهار، چهار میلیارد یورو بود به پانصد میلیون یورو در سال دوهزار و سیزده رسید.
اما هم اکنون با لغو تحریم های اقتصادی شرکت های بزرگ فرانسوی در انتظار نشسته اند. بخش حمل و نقل به تنها هفتاد و دو میلیارد یورو ارزش دارد که ثروت باد آورده ای برای ایرباس، شرکت ملی راه آهن فرانسه و آلستوم محسوب می شود.
بازار خودرو نیز مستعد فروش نهصد هزار خودرو در سال است .
شرکت فروشگاه های زنجیره ای کرفور هم که پیش از این در ایران حضور داشت امیدوار است تا سال دوهزار و هجده، سی و هفت فروشگاه در ایران تاسیس کند.

استقبال سرمایه گذاران اروپایی و خطوط کشتیرانی بزرگ برای حضور در بنادر ایران     
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی ایران از استقبال سرمایه گذاران اروپایی و خطوط کشتیرانی بزرگ برای حضور در بنادر کشورمان خبر داد و گفت : شرکت‌های اروپایی و آسیایی برای حضور در ایران امادگی دارند.
محمد سعیدنژاد گفت : درخواست های کشتیرانی‌های بزرگ اروپایی و آسیایی برای حضور در بنادر ایران در طول مذاکرات اخیر افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه شرایط بازار ایران برای سرمایه گذاران خارجی جذاب است، افزود: بازار ایران، فرصت خوبی برای شرکت‌های خارجی است و با توجه به توانایی این شرکت‌ها و شرایط و نیازهای کشور در این مورد تصمیم گیری می‌کنیم.
سعید نژاد گفت: سرمایه گذاران بیشتری از کشورهای اروپایی به ایران می‌آیند.

ایران جایگاه خود را در بازار نفت احیا می کند     
ایران به دنبال حصول توافق هسته ای، جایگاه خود را در بازار جهانی نفت احیا می کند و تولیدات خود را افزایش می دهد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، پس از حصول توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵، این کشور نفت بیشتری به بازار جهانی عرضه می کند و خواهد توانست ظرفیت تولید خود را که به سبب تحریم ها کاهش یافته بود، بار دیگر احیا کند. نظرسنجی ها نشان می دهد کارشناسان پیش بینی می کنند صادرات نفت ایران که اکنون حدود یک میلیون و یکصد هزار بشکه در روز است ظرف یک سال شصت درصد افزایش یابد. ارزیابی ها حاکی از آن است که تولید نفت ایران در کوتاه مدت بین دویست و پنجاه تا هفتصد و پنجاه هزار بشکه در روز افزایش یابد که باعث افزایش عرضه مازاد نفت جهانی می شود که هم اکنون بیش از دو میلیون بشکه در روز است.
یک مسئول ایرانی تاکید کرد کشورش تلاش می کند سهم خود را از بازار نفت اروپا که حدود بیست و دو درصد است بار دیگر به دست آورد. وی همچنین تاکید کرد کشورش از برخی پالایشگاه های اروپایی تقاضای خرید دریافت کرده است.

بازگشت بازیگر بزرگ به بازار نفت
لغو تحریم های ایران به معنی بازگشت بازیگری بزرگ به بازار نفت است که احتمال دارد قیمت طلای سیاه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شش میانجی بین المللی ( روسیه، آمریکا، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان ) ۱۴ ژوئیه با ایران درباره لغو تدریجی تحریم های بین المللی تصویب شده در سازمان ملل متحد و تحریم های یک جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا علیه این کشور در ازای کاهش کنترل شده برنامه هسته ای ایران موافقت کردند.
از جمله نتایج متعدد این تصمیم بازگشت نفت ایران به بازار جهانی در آینده است. اعلام خبر این توافق سبب شد تا بهای نفت با کاهش دو درصدی رو به رو شود. اما برخی سقوط بیشتر بهای نفت را با بازگشت ایران به بازار جهانی بعید می دانند.
نخست اینکه ممنوعیت صادرات نفت ایران به یکباره لغو نخواهد شد. در متن توافقنامه به تاریخ دقیقی اشاره نشده اما تاکید شده است لغو تحریم ها زمانی عملی می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند ایران به همه تدابیر مربوط به برنامه هسته ای خود عمل کرده است. ایران اجرای این تدابیر ( کاهش تعداد سانتریفوژها، تغییر کاربری سایت غنی سازی فردو و غیره ) را اواخر اکتبر شروع می کند و به همین علت تحریم ها قبل از ۲۰۱۶ لغو نخواهد شد. به علاوه اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند تحریم ها به صورت خودکار بر می گردد.
برای ایران صادرات نفت امروز به شدت دشوار است. اتحادیه اروپا سال ۲۰۱۲ واردات نفت ایران را برای اعضای خود ممنوع کرد و آمریکا از اواخر دهه ۱۹۸۰ چنین تصمیمی گرفته است. آنها همچنین تحریم های دیگری را به کشورهای خریدار نفت ایران تحمیل کرده اند.
ایران تا اواسط سال ۲۰۱۲ روزانه تا دو و نیم میلیون بشکه به ۲۱ کشور نفت صادر می کرد.
تحریم های غرب درباره صادرات نفت ایران سال ۲۰۱۳ کاهش یافت. چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان اجازه یافتند به صورت محدود از ایران نفت بخرند. طبق گزارش وزارت انرژی آمریکا سهم ایران در بازار جهانی آن زمان به صورت میانگین یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بود. آژانس انرژی آمریکا نیز اعلام کرد ایران در بین کشورهایی که بیشترین ذخایر نفت را در اختیار دارند با ۱۶۰ میلیارد بشکه در رده چهارم قرار دارد.
پیش بینی نتایج بلند مدت لغو تحریم نفتی ایران دشوار است. در بهترین حالت صادرات نفت ایران از اوایل سال ۲۰۱۶ آزاد و بیشتر آن به کشورهای جنوب شرق آسیا صادر می شود. الکسی کوکین Alexeï Kokine تحلیل گر بازار نفت اعلام کرد اما تهران امیدوار است اتحادیه اروپا خرید نفت را از سر بگیرد.
کارشناسان غربی معتقدند ایران بعد از لغو تحریم ها می تواند روزانه تا ۵۰۰ هزار بشکه وارد بازار جهانی کند. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز این موضوع را اعلام کرده است.
به گفته میخائیل کروتیخین Mikhaïl Kroutikhine کارشناسان بازار نفت، وارد شدن روزانه نیم تا یک میلیون بشکه می تواند قیمت هر بشکه را به ۴۵ دلار برساند.
اما وضع فعلی بازار احتمال دارد از بازگشت پیروزمندانه ایران جلوگیری کند. بازار با عرضه بیش از حد رو به رو است و تفاضا به علت رشد ضعیف اقتصاد جهان کاهش یافته است. به علاوه بورس چین اواخر ماه ژوئن و اوایل ژوئیه با سقوط شاخص رو به رو شد که احتمال دارد با کندی جدی رشد اقتصاد چین موتور اصلی اقتصاد جهان همراه باشد.

آسیا آماده خرید نفت بیشتر از ایران
خبرگزاری رویترز در گزارشی از دهلی نو و سنگاپور به قلم نیدهی ورما NIDHI VERMA و فلورنس تان FLORENCE TAN نوشت:
انتظار می رود پالایشگاه های آسیایی به محض این که خبری درباره زمان لغو تحریم ها دریافت کنند، نفت خام بیشتری از ایران بخرند زیرا انتظار دارند تهران که تلاش می کند سهم خود را در یک بازار اشباع باز به دست بیاورد، قیمت نفت خود را به طور رقابتی تعیین کند.
قدرت های جهان و ایران در نهایت روز سه شنبه پس از بیش از ۲۰ ماه گفتگو، به یک توافق دست یافتند و زمینه را برای لغو نهایی تحریم ها علیه صادرات نفت ایران به ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور هموار کردند.
ایران اعلام کرده مقصد اصلی این کشور برای فروش نفت خام خود، آسیا است که این عجیب نیست زیرا چین، هند، ژاپن و کره جنوبی بزرگ ترین مشتریان آن هستند.
از زمان تشدید تحریم ها در اوایل سال ۲۰۱۲، این چهار کشور برخی مواقع تنها مشتریان نفت خام ایران بوده اند.
توافق هسته ای روز سه شنبه منجر به موجی از تحقیقات پالایشگاه ها و دولت های آسیایی شد تا مشخص شود که آنها چه زمانی اجازه خواهند یافت نفت بیشتری از ایران وارد کنند.
یک مقام وزارت نفت هند اعلام کرد: «اگر توافق هسته ای اجازه دهد، ما خریدهای خود را افزایش خواهیم داد».
وی افزود: «پالایشگاه هایی همچون quotation mark اچ ام ای ال quotation mark هستند که می خواهند نفت ایران را بخرند».
بی کی نامدئو، که ریاست پالایشگاه ها در «شرکت نفت خام هندوستان» را برعهده دارد، اعلام کرد: «اگر پس از توافق، بیمه برای پالایشگاه های ما در دسترس باشد و ایران به ارائه تخفیف در خصوص فروش نفت و حمل با کشتی ادامه دهد، ما خرید نفت ایران را بررسی خواهیم کرد».
با این حال، برای اینکه ایران بتواند صادرات نفت خود را افزایش دهد، به رهایی از اقداماتی نیاز دارد که دسترسی اش را به انتقال جهانی پول مسدود می کند و تحریم هایی که جلوی حمل نفت ایران توسط کشتی ها و بیمه شدن پالایشگاه ها را می گیرد.
تحلیلگران «گلدمن ساکس» در یادداشتی اعلام کردند: «افزایش صادرات نفت ایران فقط می تواند زمانی، احتمالا در اوایل سال۲۰۱۶، روی دهد که تحریم ها کاهش می یابد».
آسیا در ماه مه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرد که بالاترین در سال جاری میلادی است به طوری که چین، خریدار اصلی، هم اکنون بیش از میزان قبل از تحریم ها، وارد می کند.
با این حال، به گفته پالایشگاه های آسیایی، ایران مجبور خواهد بود در یک بازار اشباع رقابت کند جایی که نفت ارزان تر و بهتری وجود دارد هر چند که نشانه هایی وجود دارد که این کشور می تواند مشتریان جدیدی را که تلاش می کنند به منابع عرضه خود تنوع ببخشند، جذب کند.
بازرگان یک پالایشگاه در شمال آسیا که از ماه ژوئن واردات خود را از ایران متوقف کرد، اعلام کرد این شرکت همچنان در حال پرس و جو از دولت خود است که آیا می تواند در سه ماهه چهارم، واردات خود را افزایش دهد.
تجار اعلام کردند نفت خام ایران از نفت دیگر تولیدکنندگان خاورمیانه، که همچنین برای حفظ سهم خود در بازار در آسیا رقابت می کنند، گران تر شده است.
آسیا همچنین نفت خام با کیفیت بهتری از آفریقا و آمریکای لاتین با قیمت های پایین به علت کاهش تقاضای آمریکا، خریداری می کند.
تاجر یک پالایشگاه مستقل چینی اعلام کرد: «ما علاقه مند هستیم ولی این (نفت ایران) ارزان نیست بنابر این ما منتظر خواهیم ماند تا ببینیم (چه اتفاقی می افتد)».
در کره جنوبی، یک منبع در یکی از دو پالایشگاهی که نفت خام ایران را وارد می کند، اعلام کرد شرکت وی در انتظار جزئیات توافق است ولی عرضه نفت خام بیشتر می تواند در بلند مدت به بهبود اوضاع کمک کند.
«اس کی انرژی»، پالایشگاه اصلی کره جنوبی، اعلام کرد زمانی که تحریم ها لغو شود، نفت ایران را وارد خواهد کرد.
منابع تجاری اعلام کردند گفتگوها در خصوص شرایط عرضه سال آینده در سه ماهه چهارم که پالایشگاه ها برنامه های پالایشی خود را برای سال ۲۰۱۶ نهایی می کنند، آغاز خواهد شد.
بازرگان پالایشگاه شمال آسیا اعلام کرد شرکتش احتمالا به تدریج واردات نفت خام ایران را به میزان قبل از تحریم ها باز خواهد گرداند هر چند که هر گونه افزایش بیشتر منوط به نیازهای پالایشگاهی اش خواهد بود.
با این حال، منابع پالایشگاهی اعلام کردند بعید است ژاپن واردات سالانه نفت خام ایران را افزایش دهد زیرا قیمت ها با توجه به کیفیت نفت نسبتا گران است و تقاضای داخلی در حال کاهش است.

استقبال پالایشگاه های نفتی مدیترانه از توافق هسته ای ایران     
خبرگزاری رویترز در گزارشی از لندن به قلم رون بوسو نوشت:پالایشگاه های نفتی در مدیترانه از بازگشت نفت خام ایران به بازار استقبال کردند زیرا قیمت ها را کاهش می دهد و منافع آنها نیز به دنبال لغو تحریم های غرب ضد ایران، تحت توافقنامه هسته ای، افزایش خواهد یافت.
نفت خام ایران پیش از آغاز تحریم های نفتی در سال ۲۰۱۲، به طور دائم برای پالایشگاه های اروپا صادر می شد ولی پس از آن، این میزان صادرات روزانه یک میلیون بشکه کاهش یافت.
سخنگوی پالایشگاه هلنیک پترولیوم HEPr.AT، بزرگ ترین پالایشگاه نفتی یونان گفت: ایران از دیرباز یک شریک تجاری ارزشمند بود؛ ما در انتظار بازگشت این کشور به بازار هستیم.
این سخنگو گفت: حجم نفت خامی که بر این اساس به بازار مدیترانه می دهیم، قیمت ها را کاهش می دهد و گزینه های بیشتری در اختیار پالایشگاه های منطقه قرار می دهد.
گرچه هنوز جزئیات چگونگی لغو تحریم های نفتی ایران اعلام نشده است ولی مقامات این کشور می گویند در تلاشند صادرات نفت خام را به اروپا به حداکثر برسانند و سهم چهل درصدی این بازار را دوباره کسب کنند.
تحلیل گران بر این باورند که این توافق، صادرات نفت ایران را در مدت یک سال، تا شصت درصد افزایش می دهد.
حجم های بیشتری از نفت خام فقط فشار را بر بازار نفتی افزایش می دهد، بازاری که پیشتر با افزایش عرضه روبه رو بوده است.
در هر حال، برای پالایشگاه ها، نفت خام ارزان تر به معنای سود بیشتر است.
پیش از سال ۲۰۱۲ نزدیک به یک چهارم نفت خام پالایشگاه هلنیک یونان از ایران تامین می شد و همچون بسیاری دیگر پالایشگاه های مدیترانه، از ورود نفت خام ایران به بازار، استقبال کرده اند.
خریداران اروپایی نفت، از جمله پالایشگاه انی ENI.MI و ساراس SRS.MI ایتالیا سال گذشته و با پیش بینی لغو تحریم ها، با مقامات شرکت ملی نفت ایران گفتگوهایی داشته اند.
سخنگوی پالایشگاه اسپانیایی اسپانولا دو پترولئوس CEPSA گفت پیشتر، نفت خام ایران بخشی از نیاز ما را تامین می کرد و رابطه اقتصادی خوبی با آنان داشتیم.
این پالایشگاه در بیانیه ای اعلام کرد: اگر تحریم ها برداشته شوند به نظر می رسد نفت خام ایران، بار دیگر جایگاه خود را بازیابد.
سخنگوی ساراس گفت این پالایشگاه مستقل، از بازگشت نفت خام ایران به بازار استقبال می کند زیرا کیفیت این نفت برای پالایشگاه های بزرگ و انعطاف پذیری همچون ما، بسیار مطلوب است.
خریداران آسیایی نفت، به خصوص چین، هند و ژاپن در سال های اخیر به خرید مقادیر محدودی از نفت خام ایران ادامه داده بودند.
احسان الحق مشاور ارشد شرکت کی بی سی، گفت: دو تا سه ماه بعد، احتمالا شاهد ورود نفت خام ایران به بازار اروپا و آسیا خواهید بود؛‌ که انتظار می رود در آن زمان ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز باشد که ۱۵۰ هزار بشکه آن به اروپا می رسد.
الحق افزود: یعنی نفت خام ارزان تری به پالایشگاه های مدیترانه خواهد رسید به خصوص کشورهای کوچک تر همچون یونان، که تحت تاثیر مشکلات اقتصادی قرار دارند.
شرکت نفتی شل که اخیرا مقاماتش گفتگوهایی با تهران درباره همکاری های آتی و بازپرداخت بدهی دو میلیارد دلاری این شرکت هلندی انگلیسی داشته اند روز سه شنبه اعلام کرد به تجارت با ایران علاقمند است.
سخنگوی این شرکت گفت: ما علاقمندیم در زمینه انرژی با ایران، ایفای نقش کنیم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس