تاریخ انتشار: ۲۰ خرد ۱۳۹۵

سردار سلیمانی این روزها بیش از آنکه با آزادسازی مناطق اشغالی در سوریه و عراق یا عکس یادگاری رزمندگان عراقی و سوری در مبارزه با تکفیری‌ها خبرساز شده باشد پای نامش به میان مجادلات سیاسی داخلی باز شده است.

به گزارش “گذارنیوز”  حاج قاسم سلیمانی چند هفته‌ای است که نامش نه در به عقب راندن تکفیری‌ها بلکه به عنوان کاندیدای بالقوه ریاست‌جمهوری در ایران مطرح می‌شود. اما آیا واقعا سلیمانی می‌خواهد کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩۶ باشد؟ او مانند تمام یک دهه و نیم گذشته هیچ حرف و سخنی نمی‌گوید که کاربرد سیاسی در ایران داشته باشد. در تمام این سال‌ها تلاش کرده یک مستشار نظامی بماند و در هیچ منازعه سیاسی داخلی وارد نشود. حالا سال‌ها از مهم‌ترین اقدام سردار سلیمانی که فضای سیاسی داخلی را متاثر از خود کرد گذشته و شاید امروز کمتر کسی به خاطر بیاورد که حاج قاسم سلیمانی با همراهی تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نظیر محمد باقر قالیباف، محمد علی جعفری، شهید حسین همدانی، غلامعلی رشید و… پس از حوادث تلخ کوی دانشگاه نامه‌ای به رییس دولت اصلاحات نوشتند.پس از این نامه هر یک از فرماندهان راه خود را رفتند. از میان آنها قالیباف از همه سیاسی‌تر شد، جعفری به فرماندهی سپاه پاسداران رسید، حسین همدانی در حین ماموریت مستشاری در مبارزه با تکفیری‌ها شهید شد و احمد کاظمی هم ١٩ دیماه ٨۴ در سقوط هواپیمای فالکن از دنیا رفت.  حاج قاسم سلیمانی اما بیشتر از همه همرزمانش سکوت کرد. حتی در روزهای سخت و آشوب سوریه او حرف نمی‌زد و فقط گاهی خبر می‌آمد که با کمک مستشاری‌اش سوریه از سقوط نجات پیدا کرده یا در منطقه‌ای دیگر نیروها به فرماندهی او توانسته‌اند شهر و دیاری اشغال شده را باز پس بگیرند.  قاسم سلیمانی در این سال‌ها که در سوریه و عراق مرزهای نبرد جمهوری اسلامی با دشمنان تروریست و تکفیری‌ها را کیلومترها دورتر از مرز جغرافیایی برده است همانقدر پیرامون مسائل داخلی سکوت می‌کند که در سال‌های آرامش منطقه خاورمیانه ساکت بود. حضورش محدود به جمع‌هایی است که در آن محور جمع شدن مقاومت اسلامی است. به همین دلیل هم سخنرانی‌اش در جلسه فراکسیون اصولگرایان مجلس آن هم چند روز مانده به رقابت دو فراکسیون برای کسب ریاست قوه مقننه از سوی ناظران سیاسی یک شگفتی بزرگ ارزیابی شد.  آیا قاسم سلیمانی به هواخواهی اصولگرایان بلند شده؟ این سوالی بود که در طول سخنرانی او در جلسه فراکسیون اصولگرایان مجلس پاسخ روشنی برایش یافت نشد چه آنکه در آن جلسه سلیمانی تنها به موضوع داعش و وضعیت منطقه پرداخت و کمترین اشاره‌ای به اوضاع سیاسی داخل ایران نکرد اما نفس حضورش در آن جلسه باعث شد تا چند هفته‌ای نام سردار سلیمانی در تهران بر سر زبان‌ها بیفتد. عده‌ای گفتند سلیمانی کاندیدای انتخابات ٩۶ است و عده‌ای طرح این سخن را لطمه زدن به جایگاه او نزد مردم عنوان کردند.

زیباکلام سه سال پیش درباره سلیمانی چه گفت؟
صادق زیباکلام سه سال پیش در وصف سردار سلیمانی نوشته بود: «سردار قاسم سلیمانی نماد فردی است که هیچگاه از ایشان موضع‌گیری تندی دیده نشده است. هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد که وی در وقایع مختلف موضع‌گیری انجام داده باشد یا اتهامی‌ را متوجه شخصیت‌های سیاسی کشور که قطعا از افراد مهم و تاثیر‌گذار در مسیر نیل به اهداف خود بوده است، کرده باشند. قطعا قاسم سلیمانی یک قهرمان جنگی و یک وطن‌پرست واقعی است که سال‌ها بعد بسیاری او را درست خواهند شناخت. از آن جهت که وی مردی است که به دور از هر گونه حاشیه و جنجالی به وظایف خود عمل می‌کند. از آن جهت که در تمام این سال‌ها چه دوران جنگ و چه پس از آن یک سرباز بی‌ادعا بوده و انجام وظیفه کرده است. این مرز و بوم به امثال این مرد نیاز دارد. در نهایت قاسم سلیمانی نماد خضوع، فروتنی و انسانیت است که سبب قوت قلب برای دیگران می‌شود.»

ادعای تازه زیباکلام
اما به یک‌باره از آن موضع خارج شد و سلیمانی را یکی از دو گزینه اصلی و محتمل اصولگرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری ٩۶ عنوان کرد: چنین است که موضع‌گیری‌های آقای قالیباف علیه آقای روحانی، در حقیقت نوعی سرمایه‌گذاری برای انتخابات سال ٩۶ است. اما وقتی که محسن رضایی از هاشمی و روحانی انتقاد کرد، به او شفاف گفتم و حالا هم باید به آقای قالیباف بگویم که دارند وقت‌شان را تلف می‌کنند، چرا که نامزد اصولگرایان، نه آقای رضایی خواهد بود و نه آقای قالیباف. اگر اصولگرایان جدا بخواهند در انتخابات سال ٩۶ به قدرت برسند، نامزد نهایی آنها یا احمدی‌نژاد خواهد بود یا جناب سردار قاسم سلیمانی.

اعتراض آشنا
این اظهارنظر زیباکلام واکنش‌هایی را در میان اصولگرایان هم داشت و کار تا جایی پیش رفت که صدای حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهور درآمد که قاسم سلیمانی را وارد این بازی‌ها نکنید: بگذاریم حاج قاسم در قله اسطوره‌ای دفاع از حریم و حرم بماند؛ نگذاریم او را چون محسن و باقر به کارزار کلید و گازانبر بکشانند.  اگرچه پیش بینی می‌شد این اظهارنظر آشنا با تحسین اصولگرایان همراه شود اما اینگونه نبود و آنها نه تنها از مشاور رییس‌جمهور تشکر نکردند که سایت جهان نیوز وابسته به علیرضا زاکانی، دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی به او اتهام موضع‌گیری سفارشی زد: «یک چهره مشهور اصلاح‌طلب که اتفاقا این روزها نامش بیشتر از گذشته بر سر زبان‌هاست، با ارسال پیامی از طریق یک واسطه به آشنا با اشاره به اثرگذاری حاج‌قاسم سلیمانی در منطقه گفته است: بدون اینکه موضوع به ما ربط پیدا کند به این ماجرا بپرداز که او قصد فعالیت سیاسی دارد! خبرنگار جهان مطلع شد، پیگیری این عنصر مشهور سیاسی کاملا پشت پرده انجام شده و نهایتا منجر به انتشار پیام آشنا و تهدید حاج قاسم توسط وی شد. به گزارش جهان، این چهره سرشناس جریان اصلاحات، از آشنا خواهش کرده و گفته است: هر برخوردی صورت می‌گیرد، ما لو نرویم[!] اما ما در این زمینه کاملا با شما هماهنگ هستیم!»

باهنر: سردار سلیمانی کاندیدای اصولگرایان برای انتخابات ٩۶ نیست
اما این روزها اصولگرایان هرجا حاضر و ناظر می‌شوند باید منتظر باشند تا خبرنگاری نظرشان را درباره کاندیداتوری سلیمانی بپرسد. دیروز محمد رضا باهنر مورد این سوال قرار گرفت. رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری اعلام کرد: سردار قاسم سلیمانی کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده نیست. محمدرضا باهنر، رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت‌وگو با آنا، درباره اینکه «آیا اخبار مربوط به کاندیداتوری سردار قاسم سلیمانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩۶ صحت دارد و آیا ایشان گزینه اصولگرایان است یا خیر؟» اظهار کرد: سردار سلیمانی در نشست فراکسیون ولایت حضور داشته است، اما وی کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده نیست. وی در ادامه افزود: آقای سلیمانی به وظایف خودش عمل می‌کند، ضمن اینکه اصولگرایان هیچ فردی را مانند ایشان و دیگر شخصیت‌های سیاسی یا نظامی سراغ ندارند تا برای انتخابات آماده کنند. باهنر با اشاره به اینکه «اصولگرایان هنوز درباره معرفی اشخاص به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری تصمیم‌ جدی نگرفته‌اند»، تاکید کرد: تا اطلاع ثانوی اصولگرایان تصمیمی درباره اشخاص حتی سردار سلیمانی اتخاذ نکرده‌اند، اما وی کاندیدای اصولگرایان نیست و همانطور که گفتم آقای سلیمانی وظایف خودش را دارد و به آنها عمل می‌کند.

حاج قاسم این روزها
کسی نمی‌داند امروز حاج قاسم سلیمانی کجاست. در خیابان‌های تهران به خانه شهید مدافع حرم رفته، یا در اتاق کار بشار اسد به او مشاوره می‌دهد. شاید هم در کاخ ریاست‌جمهوری عراق جدیدترین نقطه نظراتش را درباره مبارزه با تکفیری‌ها ادامه می‌دهد. اما او نه مرد حضور در اتاق‌های امنیتی است و نه حالش در کاخ ریاست‌جمهوری خوب می‌شود. او احتمالا این روزها دوباره در مناطق عملیاتی به سر می‌برد؛ جایی که پا به پای سربازان قدم برمی‌دارد. قاسم سلیمانی یک فرمانده دوست داشتنی است.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس