تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۴
سیدحسن خمینی در دانشگاه ادیان و مذاهب:

یادگار گرامی امام خمینی با اشاره به برخی جریان‌های غیرعقلانی جهان اسلام مانند داعش گفت: شکل‌گیری این گروه ها نتیجه مطلق‌انگاری و براساس این روش فکری است که هر کسی غیر از ماست بد است و باید کشته شود.

به گزارش “گذارخبر” حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ادیان و مذاهب در قم، با تاکید بر شناخت موانع هم زیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب مختلف اظهار کرد: مشکل همزیستی پیروان ادیان و مذاهب در جهان امروز پررنگ‌تر از گذشته است در حالی که در اوایل شکل گیری ادیان در برخی از مناطق همزیستی مسالمت آمیزی میان پیروان آنان وجود داشت.

وی با ذکر برخی از نمونه‌های تاریخی در این زمینه افزود: تا وقتی موانع همزیستی را نشناختیم نمی‌توانیم آن‌ها را از بین ببریم؛ این کار نیازمند پژوهش‌های قوی است تا بدانیم چه عواملی باعث شد در برهه‌هایی از تاریخ جریانات متضاد، به یکدیگر گرایش پیدا کنند و در مقابل جریانات دیگر که درصد بالایی اشتراک فکری داشته‌اند کارشان به دعوا و خونریزی کشیده شود.

سیدحسن خمینی یکی از موانع همزیستی مسالمت آمیز میان ادیان و مذاهب مختلف را مطلق انگاری دانست و گفت: مطلق‌انگاری در عقاید، لازمه دین است زیرا اگر یک دین عقاید خود را کامل و سالم نداند دین واقعی نیست؛ ما پلورالیسم اعتقادی را قبول نداریم زیرا حقیقت یکی است که برخی به آن دسترسی دارند و برخی از آن دور می‌مانند، اما مطلق انگاری رفتاری، یک ایراد و مانع همزیستی است.

وی افزود: اینکه فکر کنیم موحدان، مسلمانان، شیعیان و دوستانمان هر کاری که می‌کنند درست است، خلاف واقع است؛ زیرا هیچ ملازمه عقلی میان عقاید و رفتار ما وجود ندارد و ممکن است عقیده شما درست باشد، اما رفتارتان غلط باشد.

یادگار امام ادامه داد: عدالت مانع خطا نیست، بلکه مانع گناه است و آنچه مقابله خطاست عصمت است؛ بنابراین اگر فکر کنیم هرآنچه پیروان یک دین، مذهب یا فرقه انجام می‌دهند درست است، اشتباه کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: ما از عقاید دینی خود دفاع می‌کنیم در حالی که ممکن است مسلمانان در طول تاریخ خطاهایی کرده باشند؛ اینکه فکر کنیم مسلمان در هر کجای تاریخ هر کاری که کرده‌اند درست است تصور غلطی است همانطور که مسلمانان در دوران حکومت اموی در اروپا اشتباه کردند. بنابراین مطلق انگاری در حوزه رفتار آغاز دگماتیسم غلط است.

سید حسن خمینی مطلق انگاری رقیب را دیگر بعد مطلق انگاری به عنوان یکی از موانع همزیستی دانست و گفت: سرایت دادن دادن همه بدی‌ها و خوبی‌ها به رقیب درست نیست و باید توجه کنیم مطلق انگاری آفتی در فضای ذهنی ماست.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین موانع همزیستی ادیان و مذاهب این است که انسان در ذهن خود به مطلق انگاری رسیده باشد و همه را با یک چوب برانند.

یادگار امام با اشاره به برخی جریانات غیرعقلانی در جهان اسلام مانند داعش گفت: شکل گیری این گروه‌ها نتیجه مطلق‌انگاری و براساس این روش فکری است که هر کسی غیر از ماست بد است و باید کشته شود.

وی با اشاره به عید غدیر خم، امیر المومنین (ع) را یکی از سرمنشاء‌های اندیشه اسلامی ذکر و تاکید کرد: از افتخارات ما سرسپردگی و ارادت به آستان علی (ع) است.

یادگار امام در ابتدای سخنان خود با ابراز تاسف از فاجعه منا تاکید کرد: بدون شک در این حادثه مسئولیت بزرگی متوجه دولت بی‌تدبیر سعودی است.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالحسن نواب رییس دانشگاه ادیان و مذاهب طی سخنانی با آرزوی همزیستی میان همه انسان‌ها تاکید کرد: هیچ راهی جز گفت‌و‌گو و توافق، برای انسان‌ها وجود ندارد و بی‌اثر بودن جنگ‌ها در طول تاریخ نشان می‌دهد با که باید گفت‌و‌گو، توافق و همزیستی را دنبال کرد.

وی افزود: باید با همه کسانی که مشترکاتی داریم گفت‌و‌گو و همزیستی در پیش بگیریم.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس