تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۴

نتایج مطالعه ای جدید نشان می دهد رهبران سیاسی سریعتر از حد معمول پیر می شوند و استرس شدیدی که در حرفه آنها وجود دارد، حداقل سه سال از طول عمر آنها می کاهد.

براساس گزارش تلگراف، رهبری و مدیریت امتیاز ویژه ای است که در عین حال برای دستیابی به آن باید هزینه ای نه چندان ارزان قیمت پرداخت شود. مطالعات جدید نشان می دهند رهبران سیاسی سریعتر از انسان های معمولی پیر می شوند و استرس ناشی از مسئولیت شغلی آنها تقریبا سه سال از عمرشان را کوتاه می کند.

به گزارش  پزشکان طول عمر روسای جمهور و نخست وزیران ۱۷ کشور جهان از جمله بریتانیا ، کانادا، فرانسه، آلمان و آمریکا را پس از پایان دوران حرفه سیاسی شان مورد بررسی قرار دادند و نتایج آن را با طول عمر کاندیداهایی که با اختلاف آرا در انتخابات رتبه دوم را به دست آورده و شانس هدایت سیاسی کشورها را از دست داده اند، مقایسه کردند.

محققان مدرسه پزشکی هاروارد همچنین طول عمر روسای جمهور و نخست وزیران این کشورها را با طول عمر افرادی هم سن و هم جنس آنها مقایسه کردند. پس از بررسی سرنوشت ۲۷۹ رئیس جمهور و ۲۶۱ کاندیدای شکست خورده محققان به این نتیجه رسیدند که رهبران سیاسی سابق جهان تقریبا سه سال کمتر از حد انتظار عمر می کنند. نتیجه این مطالعه در نشریه پزشکی BMJ منتشر شده است. محققان براین باورند استرس شدید ناشی از شغل رهبران سیاسی جهان باعث می شود آنها از سبک سالم زندگی فاصله بگیرند.
نتایج تحقیقات محققان دانشگاه ایلینویز پیش از این نشان داده بود که روسای جمهوری در آمریکا نسبت به همتایان خود در کشورهای دیگر طول عمر بیشتری دارند زیرا بیشتر آنها از سطح مرفه جامعه هستند، تحصیل کرده و ثروتمند هستند و از این رو دسترسی بهتری به خدمات درمانی و سلامت دارند. با این همه سفید شدن سریع موها و پیر شدن پوست از عوارض اجتناب ناپذیر سالخوردگی است که در این افراد زودتر از دیگران بروز می کند.
شاید به همین دلیل است که باراک اوباما به جاستین ترودو نخست وزیر جدید کانادا که یک دهه از او جوانتر است هشدار داده که دفتر نخست وزیری می تواند به سرعت او را پیر کند و به او توصیه کرده تا رنگ کردن موهایش را از هم اکنون آغاز کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس