تاریخ انتشار: ۱۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: با سفارت ایران در تاشکند در تماس دائم و مستمر هستیم تا به محض روشن شدن چگونگی مراسم رسمی و خاکسپاری رئیس جمهوری فقید ازبکستان در سطح بسیار خوبی در آن شرکت کنیم. به گزارش ایسکانیوز بهرام قاسمی شامگاه جمعه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص […]

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: با سفارت ایران در تاشکند در تماس دائم و مستمر هستیم تا به محض روشن شدن چگونگی مراسم رسمی و خاکسپاری رئیس جمهوری فقید ازبکستان در سطح بسیار خوبی در آن شرکت کنیم.

به گزارش ایسکانیوز بهرام قاسمی شامگاه جمعه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص درگذشت رئیس جمهوری فقید ازبکستان و واکنش جمهوری اسلامی ایران، ضمن ابراز تاسف از این واقعه، افزود: با توجه به روابط تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و ازبکستان امروز « جمعه » پیام تسلیتی از سوی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران خطاب به ملت و دولت ازبکستان صادر شد و درگذشت آقای اسلام کریم اف رئیس جمهوری فقید این کشور دوست تسلیت گفته شد.
اسلام کریم اف در سمرقند از پدر و مادری هر دو تاجیک بدنیا آمد. کریم اف در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند تحصیل کرده بود.
وی در سال ۱۹۸۳ به عنوان وزیر مالیه جمهوری شوروی ازبکستان برگزیده شد و در سال ۱۹۸۶ به عنوان نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان انتخاب شد.
کریم اف از سال ۱۹۸۹ دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان شد و در ۲۴ مارس ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهوری ازبکستان انتخاب شد.
وی در ۳۰ شهریور ۱۹۹۱ استقلال ازبکستان را از شوروی اعلام و چندی بعد در انتخابات این کشور با بدست آوردن ۶۸ درصد آرا رئیس جمهوری شد و از آن زمان تاکنون قدرت را در این کشور در دست داشت.

۲۰۱/۲۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس