تاریخ انتشار: ۲۱ بهم ۱۳۹۴

لوئیس فراخان؛ رهبرضد آمریکایی مسلمان سیاهپوست یا متهم به مشارکت در قتل مالکوم ایکس؟

لوئیس فراخان؛ رهبرضد آمریکایی مسلمان سیاهپوست یا متهم به مشارکت در قتل مالکوم ایکس؟
به گزارش “گذارنیوز” ، لوئیس فراخان رهبر جنبش تلفیقگرایانه و عمدتاً آفریقایی آمریکایی امت اسلام یکی از شخصیت های جنجال برانگیز سیاه پوست در آمریکاست که قرار است ۲۲بهمن بعنوان مهمان ویژه در مراسم راهپیمایی بیست و دو بهمن سخنرانی کند.
به احتمال زیاد وجه غالب برای چنین انتخاب و دعوتی رویکردهای ضد آمریکایی و سخنرانی ها و مواضع مبرز ضد امپریالیستی این رهبر سیاهپوستان مسلمان آمریکاست، کسی که انگشترهای طلا به دست می کند و با وجودیکه در سال ۲۰۰۸ از باراک اوباما حمایت کرد اکنون او را اولین رئیس جمهوری یهودی این کشور می نامد.
اما آنچه باعث شهرت لوئیس فراخان در آمریکا و جهان است، رهبری او بر حزب امت اسلامی نیست چه اینکه پیش از او الایجا محمد رهبر این حزب بود اما حتی به اندازه او مشهور نبود. آنچه باعث شد فراخان تبدیل به ستاره ای رسانه ای شود اتهام مشارکت او در ترور مالکوم ایکس دیگر رهبر و عضو بلندپایه امت اسلامی است که حتی شهرتش از الایجا محمد نیز بیشتر بود به گونه ای که در زمان حیات الایجا محمد حتی بسیاری از رسانه ها نیز گمان می کردند رهبر این حزب مالکوم ایکس است.
در واقع لوئیس فراخان پس از ترور مالکوم ایکس در روز ۲۱ فوریه سال ۱۹۶۵ در محله هارلم و زمانی که به طرز فجیعی با ۲۱ گلوله در برابر زن و فرزندانش به خون غلطید معروف شد چرا که همان روز بتی ایکس همسر مالکوم انگشت اتهام را به سمت رهبران حزب امت اسلامی و شخص لوئیس فراخان گرفت.
بتی ایکس تنها کسی نبود که فراخان را به داشتن ارتباط با قتل مالکوم ایکس متهم می کرد. وب سایت هافینگتون پست در گزارشی که در آوریل سال گذشته منتشر کرد با اتکا به اظهارات توماس هاگان فردی که به اتهام قتل مالکوم ایکس به ۴۴ سال زندان محکوم شده بود ابعاد تازه ای از این ماجرا را روشن کرد.
توماس هاگان در بخشی از گفتگوی خود با هافینگتون پست پس از رهایی از زندان تاکید کرده است که ترور مالکوم ایکس بدون تردید یک اقدام انتقام جویانه از او بوده است چرا که به شدت علیه الایجا محمد رهبر پیشین امت اسلامی لب به انتقاد گشوده بود.
هافینگتون در این گزارش پس از آن بالافاصله نقل قولی از لوئیس فراخان را آورده است که می گوید: بدون تردید هیچ مسلمانی نبود که عاشق الایجا محمد باشد و از کشته شدن مالکوم ایکس خشنود نشده باشد.
هافینگتون پست در این گزارش تاکید می کند که هاگان و دو سیاه پوست دیگری که در روز ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ مالکوم ایکس را با شلیک ۲۱ گلوله از پای در آورند تنها عروسک هایی بوده اند که عروسک گردان آنها همچنان بدون مجازات و آزادانه می گردد.
درست یا غلط، خانواده مالکوم ایکس به این موضوع یقین دارند که قاتلان تنها الت دست بوده اند و حتی انگیزه های اسلامی و اعقتادی به الایجا محمد نیز نداشته اند و صرفا از سوی کسانی برای این کار اجیر شده بودند. یکی از این افراد بتی ایکس همسر مالکوم ایکس بود که تا پایان عمر ۱۹۷۷ به ویژه لوئیس فراخان، رهبر فعلی این جنبش را مسئول مرگ همسرش می دانست. او بارها در برابر خبرنگاران آقای فراخان را به دست داشتن در مرگ شوهرش متهم کرد. این عداوت همیشگی حتی باعث شد که دختر دوم خانواده “قوبلای” (که نامش را مالکوم و بتی از قوبلای خان مغول قرض گرفته بودند) در سال ۱۹۹۵ به اتهام برنامه ریزی و توطئه برای قتل لوئیس فراخان، بازداشت شود.
گذشته از اینکه این اتهام علیه فراخان درست است یا غلط یک چیز حتمی است و اینکه فراخان در آمریکا چهره محبوبی نیست و هم در مسائل اعتقادی و هم در مسائل سیاسی اعوجاجات زیادی داشته است. او علاوه بر اینکه به مشارکت در قتل مالکوم ایکس متهم است به اشرافیت، تجمل گرایی و دور بودن از روح زندگی اسلامی از جمله سازده زیستی و مردمی بودن متهم است.
برخلاف دیگر رهبران مسلمان سیاه پوست ازجمله مالکوم ایکس و الایجا محمد و پسرش وارث دین محمد که رهبر جریان اسلامی میانه رویی در امریکا را برعهده دارد، لوئیس فراخان در امارت مجلل و باشکوهی در شیکاگو و در میان خیلی از محافظان تا دندان مسلح زندگی می کند و کمتر بدون محافط در میان مردم ظاهر می شود.
لوئیس فراخان در مسائل سیاسی اعوجاجات زیادی داشته است او اولین شخصیت برجسته اسلامی بود که از مسلمانان خواست تا در انتخابات پارلمانی سال ۱۹۹۲ شرکت کنند و خود از جمهوریخواهان حمایت کرد.
او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۸۰ طرفدار جمهوریخواهان بود.
در انتخابات سال ۱۹۸۸ و رقابت میان جرج بوش و کلینتون نیز از جرج بوش پدر حمایت کرد.
پس از حملات یازده سپتامبر دولت آمریکا را مسئول این اقدام دانست و حملات ضد اسرائیلی خود را افزایش داد به طوری که در لیست سیاه سرمایه داران یهودی قرار گرفت.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس