تاریخ انتشار: ۲۶ مرد ۱۳۹۴
نگرانی روزنامه سعودی الشرق الاوسط از موفقیت ابتکار منطقه ای ظریف:

روزنامه الشرق الاوسط مدعی شد صحبت های وزیر امور خارجه ایران در خصوص همکاری با کشورهای خلیج فارس، فاقد برنامه و در حد حرف است.

به گزارش گذارنیوز ، روزنامه الشرق الاوسط با اشاره به دیدارهای دیپلماتیک چند هفته اخیر در منطقه نوشت: تاکنون هیچ نشانه ای روشنی از تغییر بزرگ در پرونده های خاورمیانه مانند سوریه، یمن ولبنان مشاهده نشده است. اشتباه از کسانی بود که در برداشت از فعالیت های سیاسی اخیر منطقه عجله و اینگونه تحلیل کردند که قدرت های منطقه ای و بین المللی تصمیم گرفته اند با ایجاد آشتی در سوریه،‌ یمن، عراق و لبنان، تکلیف منطقه را مشخص کنند.

اما مشکل اینجاست که گاهی خبر با نظر اشتباه گرفته می‌شود. مثلا، دیدارهای وزیر خارجه آمریکا با وزیران خارجه شورای همکاری خلیج (فارس) ضرورتا به معنای تغییر موضع در خصوص سوریه نیست.

اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز درباره تمایل تهران برای همکاری و آشتی با کشورهای خلیج (فارس)، اظهاراتی است که هیچ گونه برنامه ای پشت آنها قرار ندارد و شاید فقط پاسخی به درخواست آمریکا باشد مبنی بر اینکه ایران در برابر کشورهای خلیج (فارس) روحیه ای مثبت از خود نشان دهد تا این کشورها نیز انتقاد کردن از توافق هسته ای را متوقف کنند. آنچه مشاهده کردیم فقط یک اقدام دیپلماتیک بود. نه ایرانی ها از سوریه، عراق دست برخواهند داشت و نه اختلاف ها درباره خلاء سیاسی در لبنان حل خواهد شد. اما بهبود اوضاع سیاسی یمن نتیجه پیشروی سیاسی و آزادسازی عدن و شکست طرق مقابل است و ارتباطی به موضع ایران در خصوص یمن ندارد.

نویسنده با اشاره به موضع عربستان در خصوص سوریه نوشته است: مسائل اختلافی بین کشورهای منطقه عمیق است و فقط گرایش های شخصی نیست. جنگ همه نقاط سوریه را در برگرفته است. در یمن عدن آزاد شده است و صنعا در آستانه محاصره قرار دارد. اوضاع عراق هر روز بدتر می‌شود و یک چهارم از خاک این کشور در دست داعش است. درگیری های منطقه به حدی است که برای حل آنها باید فراتر از دیدارهای دیپلماتیک فکر کرد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس