تاریخ انتشار: ۰۹ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] پیشتر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ ۴ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد حملات هواییِ ائتلافِ تحتِ امر عربستان سعودی به یمن عامل عمدۀ قتل ۳ هزار و ۷۹۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۶ هزار و ۷۱۱ شهروند یمنیِ دیگر بوده است. جیمی مک‌گلدریک، هماهنگ‌کنندۀ امور بشر دوستانۀ سازمان ملل در […]

[ad_1]

پیشتر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ ۴ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد حملات هواییِ ائتلافِ تحتِ امر عربستان سعودی به یمن عامل عمدۀ قتل ۳ هزار و ۷۹۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۶ هزار و ۷۱۱ شهروند یمنیِ دیگر بوده است.

جیمی مک‌گلدریک، هماهنگ‌کنندۀ امور بشر دوستانۀ سازمان ملل در یمن تأیید کرد که جنگ ۱۸ ماهه در یمن دست‎‏کم ۱۰ هزار قربانی گرفته است.

به گزارش عصر ایران به نقل از پرس تی وی، پیش از این با وجود این‌که منابع محلی در یمن اعلام کرده بودند که تهاجم ائتلاف عربستان سعودی به این کشورِ فقیرِ عربی منجر به مرگ بیش از ۱۰ هزار نفر شده است، مقامات سازمان ملل، آمار قربانیان را بیش از ۶ هزار نفر عنوان می‌کردند.

اما مک‌گلدریک روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در صنعا، پایتخت یمن، اعلام کرد براساس آماری که منابع پزشکی و بیمارستانی در یمن ارائه کرده‌اند، تعداد قربانیان به ۱۰ هزار نفر رسیده است.

وی همچنین گفت احتمالاً تعداد قربانیانِ جنگ در یمن، بیش از این‌هاست، اما از آن‌جایی که برخی از مناطق در یمن فاقد مراکز درمانی است، اطلاعاتِ مربوط به کشته‌ها ثبت نشده است.

مک‌‎گلدریک افزود در برخی مناطقِ یمن نیز مردم پس از کشته شدن اقوام، خانواده و دوستان خود، بدون اطلاع به مراجع در اسرع وقت آن‌ها را دفن می‌کنند.

پیشتر دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ ۴ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد حملات هواییِ ائتلافِ تحتِ امر عربستان سعودی به یمن عامل عمدۀ قتل ۳ هزار و ۷۹۹ غیرنظامی و زخمی شدن ۶ هزار و ۷۱۱ شهروند یمنیِ دیگر بوده است.

این دفتر اعلام کرد علاوه بر این کشتار، ائتلاف سعودی تخلفات دیگری نیز مرتکب شده که احتمالاً نقض قوانین بین‌المللی هستند.

در گزارش سازمان ملل آمده بود: «براساس مواردی که دفتر (حقوق بشر) بررسی کرده است، حملات هوایی بزرگ‌ترین عامل تلفات بودند. مدت زمان طولانیِ جنگ، خطر فاجعه‌بارِ فروپاشی نظام‌مندِ یمن را به شدت افزایش داده است.»

سازمان ملل در این گزارش به حملات متعدد جنگنده‌‎های سعودی به مناطق مسکونی، بازارها، بیمارستان‌‎ها و مدارس اشاره کرد و همچنین قتل‌های هدفمند –از جمله کشته شدنِ دست‌کم ۶ خبرنگار-، استفاده از بمب‌های خوشه‏ای، مین، حملۀ تک‌تیراندازها و استفادۀ از کودک‌سربازها در یمن را محکوم کرد.

سازمان ملل در اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) در گزارشی دربارۀ ناقضان حقوق کودکان، ائتلاف تحت رهبری سعودی را مسئول ۶۰ درصد از مرگ و میرهای کودکان در یمن در سال ۲۰۱۵ دانسته بود. براساس این گزارش، در حملات عربستان و متحدانش ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

اما بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، در تاریخ ششم ژوئن (۱۷ خرداد) نام این ائتلاف را از فهرست سیاه کودک کشی خارج کرد. وی پس از مدتی اذعان کرد که تحت فشار سعودی‌ها و تهدید آن‌ها در رابطه با قطع کمک‌های به اصطلاح بشردوستانه به سازمان ملل، نام این ائتلاف را از این فهرست خارج کرده است.

براساس گزارش کمپین کنترل تسلیحات، بریتانیا، فرانسه و امریکا برخی از صادرکنندگانِ عمدۀ سلاح هستند که به ریاض در تجاوز مرگبار به یمن کمک می‌کنند. ایالات متحدۀ امریکا نیز علاوه بر فروش تسلیحات به عربستان، از حامیانِ جنگ در یمن بوده است.

ائتلاف سعودی حملات مرگبار خود به کشور فقیر یمن را از اوایل فروردین ماه سال ۱۳۹۴ با هدف بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی این کشور، و تضعیف جنبش مردمی انصارالله، آغاز کرد.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس