تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایسنا، ثمین صدیقی در اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ در تبریز با اعلام این مطلب اظهار کرد: برگزاری اجلاس‌های منطقه‌ای برای تصمیم‌گیری‌های مشترک در خصوص ترددهای مرزی امری لازم است. وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر ترددهای مرزی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان افزایش پیدا کرده […]

[ad_1]

به گزارش ایسنا، ثمین صدیقی در اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ در تبریز با اعلام این مطلب اظهار کرد: برگزاری اجلاس‌های منطقه‌ای برای تصمیم‌گیری‌های مشترک در خصوص ترددهای مرزی امری لازم است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر ترددهای مرزی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان افزایش پیدا کرده و این امر لزوم همکاری مشترک را برای تامین سلامت و جلوگیری از انتقال بیماری‌های واگیر نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: ایران و جمهوری آذربایجان دو کشور نزدیک به هم هستند که مراودات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارند که این هم یک فرصت برای دو کشور و هم یک تهدید است؛ مقررات بین‌المللی بهداشت (IHR) از سوی سازمان بهداشت جهانی تصویب شده و کشورها متعهد به اجرا هستند تا سلامت مراودات بین المللی خود را حفظ کنند.

وی خاطرنشان کرد: مقررات بین‌المللی بهداشت (IHR) در واقع به عنوان اهرمی است که برای ایجاد نظام مراقبت مرزی پویا به کار می‌رود، این روش با ایجاد یک سیستم مراقبت مرزی پویا، قابلیت آشکارسازی بیماری‌های خطرناک (مشمول مراقبت بهداشتی) و هشدار (گزارش‌دهی) سریع را بوجود می‌آورد .

اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ با همکاری دفتر منطقه‌ای مدیترانه‌ شرقی و اروپایی سازمان بهداشت جهانی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تبریز آغاز به کار کرد.

همچنین دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: اجرای مقررات بین المللی بهداشت، بستر موثری برای افزایش همکاری‌های بین‌المللی در خصوص کنترل بیماری‌های واگیر ایجاد می‌کند.

وی افزود: تبادل اطلاعات و ایجاد پل ارتباطی در حوزه سلامت بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان از اهداف نظام سلامت است. چندین سال است که نشست‌های مشترکی با حضور نمایندگان حوزه سلامت دو کشور انجام می‌شود و تصمیم‌های مشترکی در خصوص پایگاه‌های سلامت مرزی گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: امکانات بهداشتی و درمانی ایران متفاوت از کشور جمهوری آذربایجان است و قدم‌های موثری در خصوص کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیر در مرزهای خود برمی‌دارد.

وی با اشاره به سیستم کنترل بیماری‌های واگیر که در اربعین حسینی و در مرز ایران و عراق انجام می‌گیرد، گفت: آمادگی داریم همان سیستم را در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان نیز مستقر کنیم و بیماری‌های واگیر را در رفت و آمد اتباع دو کشور کنترل کنیم.

وی همچنین با اشاره به اجلاس دو جانبه ترددهای مرزی ایران و جمهوری آذربایجان‌ گفت: دو کشور همکاری مطلوبی دارند و امیدواریم نتایج این نشست دو روزه نیز مفید و قابلیت اجرا داشته باشند.

گویا در پایان گفت: برگزاری این اجلاس دو روزه را یک فرصت مطلوب قلمداد می‌کنیم و در  طرف مقابل از جمهوری آذربایجان اراده‌ای قوی برای حل مسائل درمانی و بهداشتی در مرزهای مشترک می‌بینیم.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس