تاریخ انتشار: ۲۰ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران ضمن تداوم پایبندی کامل به تعهدات بین المللی خود تحت پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای، به تلاش جهت استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز در همه ابعاد آن از جمله پزشکی، کشاورزی، صنعتی و تولید برق ادامه خواهد داد. به گزارش اقتصادنیوز […]

[ad_1]


معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران ضمن تداوم پایبندی کامل به تعهدات بین المللی خود تحت پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای، به تلاش جهت استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز در همه ابعاد آن از جمله پزشکی، کشاورزی، صنعتی و تولید برق ادامه خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه های کشور در حال حاضر بیش از ۷۵ هزار مگاوات است، گفت: رشد متوسط سالانه مصرف برق در کشور معادل ۶ درصد است و این یعنی باید در سال ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید در دست احداث داشته باشیم.

جهانگیری ضرورت کسب فناوری های برتر در حوزه انرژی، ایجاد تنوع در منابع تامین انرژی، ملاحظات زیست محیطی و صرفه جویی در منابع فسیلی را از جمله دلایل توجیهی برای ضرورت احداث نیروگاه های هسته ای کشور برشمرد و اظهار داشت: احداث نیروگاه اتمی و استفاده از فناوری های صلح آمیز هسته ای در طی سالهای گذشته، متاسفانه با نوعی سوء تفاهم و سوء برداشت و بهانه جویی برخی قدرت های بزرگ همراه بود و نیاز کشور به انرژی های نو و زمینه های متنوع و کاربردهای مختلف آن تحت الشعاع نگاه ها و قضاوت های سیاسی واقع شد.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور مبنی براینکه هم باید چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی مردم تصریح کرد: خوشبختانه با هدایت های مقام معظم رهبری و مدیریت رئیس جمهور و با تلاش های دیپلمات های کاردان و متعهد کشورمان به خصوص جناب آقای دکتر ظریف و جناب آقای صالحی، پس از گفتگوهای طولانی با شش قدرت بزرگ جهان، سند مهم برجام به امضا رسید.

جهانگیری با بیان اینکه احداث واحدهای های جدید در نیروگاه اتمی بوشهر یکی دیگر از مصادیق اراده راسخ و استقامت ستودنی ملت ایران در استفاده از حقوق قانونی و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است، گفت: احداث این گونه نیروگاه ها که زمینه اجرایی آن در برجام پیش بینی شده است، در واقع یکی از نمادها و دستاوردهای برجام به شمار می آید.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: احداث واحد جدید در نیروگاه اتمی بوشهر پایبندی روسیه به عنوان یکی از اعضای برجام به اجرای این توافق را نشان می دهد و ضرورت پایبندی سایر طرف ها به اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام نیز ضروری است.

وی تصریح کرد: ایران بار دیگر تاکید می کند که پایداری برجام منوط به اجرای تعهدات سایر طرف ها در برجام، از جمله توسعه همکاری ها با ایران در استفاده از انرژی هسته ای و تسهیل انتقال فناوری هسته ای به ایران است.

جهانگیری با تاکید براینکه افزایش تعداد نیروگاه های هسته ای ایران نیاز کشور به تامین سوخت مورد نیاز آنها را مورد تاکید قرار می دهد، افزود: از این رو ایران مصمم است طبق برنامه های پیش بینی شده به تداوم تلاش های خود برای بهره مندی از حق برخورداری از چرخه کامل سوخت هسته ای ادامه دهد.

وی با تاکید بر اینکه ایران از سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف استقبال می کند، اظهار داشت: در این میان انتخاب شرکای راهبردی برای کشور مبتنی بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت از جمله کارهای مهم و محوری است.

جهانگیری افزود: ما زمینه های زیادی برای همکاری با کشور بزرگ و همسایه روسیه داریم و روسیه را دوست و شریک راهبردی خود می دانیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: پس از تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر که امروز تحویل قطعی و نهایی آن از طرف شرکت روس اتم به متخصصان کشورمان انجام می شود، احداث دو واحد نیروگاهی جدید با همکاری دولت فدراسیون روسیه طبق برنامه زمانبندی تعیین شده در یک بازه زمانی ده ساله به انجام خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به همکاری ایران و روسیه در جبهه مبارزه با تروریسم به خصوص در کشور سوریه گفت: ارتقای سطح همکاری در حوزه دفاعی میان دو کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که تحویل سامانه دفاعی ۳۰۰ s نمادی برای این همکاری است.

در این مراسم علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز با بیان اینکه آغاز عملیات اجرایی واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر صفحه تازه ای در روند فعالیت های صلح آمیز ایران است گفت: با تعامل سازنده جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل، فرصت توسعه بهره برداری از مزایای فناوری های صلح آمیز هسته ای فراهم شده است.

وی همچنین با اشاره به کسانی که سعی دارند این گونه القا کنند که صنعت هسته ای کشور با رکود مواجه شده است خاطرنشان کرد: آغاز عملیات اجرایی احداث این دو واحد جدید پاسخی روشن و شفاف به این افراد است چرا که این پروژه ها جز با اتکا به زیرساخت های ایجاد شده و غنی سازی های صورت گرفته میسر نخواهد بود و در حقیقت حکایت از نشاط صنعت هسته ای کشور دارد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس