تاریخ انتشار: ۲۱ ارد ۱۳۹۵
صالحی خبر داد:

رئیس سازمان انرژی اتمی از پروژه جدید این سازمان برای ساخت شتابگرهای کوچک خطی قابل استفاده در بیمارستان‌ها، خبر داد.

به گزارش “گذارنیوز”  علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم چهلمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران در گفت‌وگوی اختصاصی اظهار داشت: بیش از ۱۵۰ مرکز هسته‌ای در کشور داریم که این مراکز از تجهیزات مختلف مرتبط با پرتوها استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: در همه این زمینه‌ها سازمان به عنوان پایشگر، درستی به کارگیری این تجهیزات را بررسی می‌کند.

صالحی تاکید کرد: سازمان انرژی اتمی توانسته است بخشی از تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز حوزه سلامت را تامین کند مانند سانتریفیوژهای مختلفی که به وزارت بهداشت، تحویل داده شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه این تجهیزات، گلوگاهی هستند و نمی‌توان به‌ راحتی آنها را از خارج تامین کنیم، افزود: این تجهیزات در جاهای استراتژیک به کار گرفته می‌شوند، مثل ساخت واکسن، جداسازی‌های پروتئینی، DNA ،RNA و مسائلی از این دست استفاده می‌شود.

صالحی که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو کرده است، تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی پروژه جدیدی دارد در خصوص ساخت شتابگرهای کوچک خطی که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

وی در خصوصی شتابگرهای سیکلوترون گفت: ما یک سیکلوترون داریم و یکی دیگر هم خریداری می‌کنیم و در حال حاضر روی سیکلوترون‌ها کار می‌کنیم.

صالحی افزود: ما یک رودترون ساخته‌ایم که در قزوین در حال نصب است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مجلس و دولت، امسال نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان به پروژه چشمه نور بودجه اختصاص داده‌اند، خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها در آینده می‌تواند در حوزه سلامت خدمت‌رسانی کنند.

وی همچنین در خصوص پروژه چشمه نور گفت: برای تکمیل پروژه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی چشمه نور به ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز داریم.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس