تاریخ انتشار: ۲۳ اسف ۱۳۹۳

شب عید است و بار دگر داستان تکراری گرانی میوه و با وجود کسادی بازار، همچنان قیمت انواع و اقسام میوه بالاست، پای درد و دل بار فروشان میدان نشسته ایم و با آنان درخصوص علل و عوامل افزایش قیمت میوه شب عید گفت و گو کردیم. به گزارش گذار نیوز جنوب غرب تهران و […]

شب عید است و بار دگر داستان تکراری گرانی میوه و با وجود کسادی بازار، همچنان قیمت انواع و اقسام میوه بالاست، پای درد و دل بار فروشان میدان نشسته ایم و با آنان درخصوص علل و عوامل افزایش قیمت میوه شب عید گفت و گو کردیم.

میوه

به گزارش گذار نیوز جنوب غرب تهران و در حاشیه خروجی بزرگراه آزادگان، گروهی تاجر و حجره دار با همراهی جمعی از دلالان در مرکزی تحت عنوان میدان میوه و تره بار با حدود یک هزار و ۵۰۰ غرفه، سال های سال است که دور هم جمع شده اند و به کار خرید و فروش عمده میوه مشغول هستند و گفته می شود قیمت میوه پایتخت و حتی کل کشور تنها از سوی این جمع تعیین می شود.

ادعایی که البته مورد اختلاف خود اهالی میدان میوه و تره بار است و تعداد کمی از بارفروشان مسئله وجود دلالی در میدان را می پذیرند و بسیاری نیز صحبت های مطرح شده در خصوص تعیین انحصاری قیمت و وجود دلالی به شکلی که مطرح شده را قبول ندارند و اظهار می کنند که به حداقل سود قانع هستند، آنان معتقدند قیمت میوه در کشور مانند بسیاری از کالاها و خدمات دیگر تنها براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

اما با وجود اینکه پاییز امسال در اقدامی هماهنگ از سوی استانداری تهران، اداره صنعت، معدن و تجارت و همراهی ستاد تعزیرات و شهرداری طرح مبارزه با دلالان میوه بعنوان علت اصلی گرانی میوه در پایتخت اجرا شد، هنوز هم شاهد افزایش قیمت میوه شب عید هستیم.

اوایل مهرماه بود که معاون برنامه ریزی استانداری تهران چندین بار با مدیران مسوول و تعزیرات در میدان میوه و تره بار پایتخت حضور یافت و با بیان اینکه، میدان مرکزی میوه و تره بار تهران با ۳۰۰ هکتار مساحت و ۱۵۰۰ حجره موانع و مشکلات زیادی برای توسعه و ساماندهی دارد، بر رفع هرچه سریعتر این مشکلات تاکید کرد.

نعمت الله ترکی با بیان اینکه، موضوع گرانی میوه و وجود دلال بازی در بازار در کارگروه تنظیم بازار استان تهران مطرح شده است، گفت: در این مورد فعالیت های مطلوبی انجام شده و بحث امنیتی منطقه با استقرار نیروی انتظامی در این محل به سطح مطلوبی ارتقا یافته است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری تهران در ادامه اظهار داشت: طی گشت های سرزده و حضور اعضای فعال ستاد تنظیم بازار استان ۲۵۰۰ واسطه غیرقانونی میوه از بین رفته و ساماندهی شدند و مقرر شد تا موضوع صدور فاکتورهای متحدالشکل بین غرفه داران مرکزی و فروشندگان خرده اجرایی شود.

اما با این حال همانند سال های گذشته و در آستانه فرارسیدن عید نوروز قیمت انواع و اقسام میوه افزایش یافته است، با تعدادی از غرفه داران و بارفروشان میدان درباره علل و عوامل گرانی قیمت میوه به بحث نشسته ایم که خواندن آن به خصوص برای مسوولان امر خالی از لطف نیست.

** مشکل مردم که تنها گرانی میوه نیست!

نصیر مرادی یکی از بارفروشان فاز یک میدان میوه و تره بار که دل پری از خبرنگار جماعت دارد، با بیان اینکه، صنف میوه و تره بار در کشورمان متولی دلسوز درست و حسابی ندارد، افزود: با افزایش قیمت میوه هر که از راه می رسد به سر ما می کوبد.

وی با طرح این سوال که آیا مشکل مردم تنها میوه است، گفت: مردم مشکلات دیگری از جمله درآمد پایین، نداشتن مسکن و مستاجری، بالا بودن هزینه دانشگاه و غیره را نیز دارند که متاسفانه مسوولان تنها به مشکل گرانی میوه گیر داده اند و می خواهند آن را رفع کنند.

این غرفه دار با بیان آنکه، قیمت میوه در میدان میوه و تره بار تنها براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، گفت: براساس همین عرضه و تقاضا اگر میوه گران شود کسی یک ریال ارزان نمی دهد و اگر ارزان باشد نیز هیچکس نمی تواند یک ریال آن را گرانتر بفروشد.

وی با ذکر مثالی به کاهش قیمت گوجه فرنگی در ماه های اخیر به زیر هرکیلو ۳۰۰ تومان اشاره کرد و گفت: متاسفانه تنها هنگامی که قیمت گوجه فرنگی ۵ هزار تومان می شود همه صدایشان در می آید و همه خبرنگاران برای علت آن به میدان می آیند.

این بارفروش میدان میوه و تره بار تهران سئوال کرد چرا الان که قیمت گوجه به زیر ۳۰۰ تومان کاهش پیدا کرده و کشاورزان گوجه در حال نابودی هستند از هیچ خبرنگاری خبری نیست.

وی با اشاره به سرمای سال گذشته در منطقه گیلان، گفت: امسال به همین دلیل عرضه مرکبات در کشور کاهش یافت و مسوولان باید برای ایجاد بالانس در بازار مرکبات حجم بیشتری وارد می کردند.

** صادرات سیب قرمز مقداری سخت شده/ سخنان وزیر بهداشت باغداران سیب را متضرر کرد

یکی از غرفه داران میدان میوه و تره بار نیز با انتقاد از صحبت های چند وقت پیش وزیر بهداشت در اعلام سمی بودن میوه سیب، گفت: این اظهارات باعث کاهش تقاضای بازارهای داخلی و خارج از خرید سیب به خصوص سیب قرمز از ایران شده است.

کریمی که به گفته خودش ۴۰ سال در کار میوه است با بیان اینکه، باغداران حداقل ۲۰ روز قبل از چیدن سیب سم پاشی می کنند و یک هفته مانده به چیدن میوه هیچگاه سم نمی زنند، افزود: بعنوان مثال عراق که هرسال از ایران سیب وارد می کند، دیگر از ایران نمی برد.

این بارفروش که ادعا دارد اخیرا یک بار ۲۰ تنی سیب مراغه با کیلویی هزار تومان کرایه برای صادرات به عمان به خلیج فارس روانه کرده است، گفت: متاسفانه این بار به دلیل شایعات موجود برگشت خورد و باید به دریا ریخته شود چرا که کسی آن را نمی خرد.

وی افزود: گرد یا سم موجود روی میوه ها که طبق اظهارات مسوولان سرطان زا است، در واقع بعنوان محافظ میوه ماندگاری محصول را بیشتر و از خراب شدن آن جلوگیری می کند که متاسفانه پس از اظهارات وزیر در مرزهای کشور نیز از صادرات سیب قرمز جلوگیری می شود.

این بارفروش با تاکید بر اینکه، سیب قرمز برای باغدار کیلویی حداقل ۲ هزار تومان تمام شده است، گفت: انتشار این خبر و عدم توضیحات کامل به مردم در این خصوص، باعث شده حتی مغازه داران سطح شهر تنها سیب زرد را برای فروش ببرند و آنها می گویند وزیر بهداشت گفته سیب قرمز سرطان زا است.

وی با تاکید براینکه، بسیاری از باغداران سیب در حال حاضر متضرر شدن هستند، گفت: حتی به یک وانتی سیب قرمز را کیلویی ۱۸۰۰ تومان دادیم که تنها ۳۰۰ تومان از قیمت آن هزینه کارتن و بسته بندی است حالا برگردانده من هم گفتم هزار تومان هم بدهی برنمی دارم.

** افزایش قیمت میوه طبیعی است/درآمد مردم کاهش یافته است

یک بارفروش دیگر میدان میوه و تره بار نیز که میوه را بصورت امانی خرید و فروش می کند، با بیان اینکه، میدان در شب عید امسال نسبت به سال های گذشته از رونق کمتری برخوردار شده، این امر را ناشی از افزایش قیمت میوه به خصوص مرکبات دانست.

شجاعی با اشاره به دلایل افزایش قیمت میوه فرآوری شده در کشورمان، با یادآوری آنکه، تا سه سال پیش هزینه سردخانه برای نگهداری هر کیلو میوه، سبد و بسته بندی و هزینه حمل و نقل حداقل ۳۰۰ درصد کمتر از امروز بود، گفت: هزینه نگهداری میوه در حال حاضر از ۱۰۰ تومان سه سال پیش به ۳۰۰ تومان و هزینه حمل و نقل نیز از ۱۵۰ به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

هنگامی که تورم ناشی از تحریم و هدفمندی یارانه ها در کشور بوجود آمد متعاقب آن قیمت ارز، حامل های انرژی و بسیاری از کالاها و خدمات افزایش یافته است.

وی با اشاره به کسادی بازار شب عید میدان میوه و تره بار با بیان آنکه، قیمت انواع خدمات و کالاها در کشور افزایش یافته جز سطح درآمدی مردم، گفت: این معضلات کل اقتصاد کشور را گرفته اما کارمندان و کارگران با درآمد زیر متوسط ضرر می کنند چرا که درآمد مردم نسبت به چند سال پیش ۱۰ تا ۲۰ درصد تغییر کرده اما همه اجناس ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: قیمت های فعلی میوه برای عرضه کنندگان مقرون به صرفه نیست بعنوان مثال سیب روی درخت حدود ۱۸۰۰ تا ۲ هزار تومان خریداری و کیلویی حداقل هزار و ۲۰۰ تومان به آن هزینه متفرقه اضافه و حدود ۳ هزار و ۲۰۰ تومان برای خریدار تمام می شود و این در صورتی است که درجه یک و دو و سه همه با هم خریداری شده است.

این بارفروش گفت: حتی درآمد کسبه بازار نیز مقدار قابل توجهی به دلیل رکود و کاهش توان خرید مردم کاهش یافته و بسیاری از بازاریان صنوف به دلیل آنکه کم آورده اند کلاه کلاه می کنند و ناچار چک هایشان برگشت خورده و برخی فراری و برخی در زندان به سر می برند.

وی همچنین با بیان آنکه حداقل ۹۰ درصد بار میدان میوه و تره بار تهران از سوی غرفه های بزرگ بازار روز و وانتی ها برده می شود، فروش میوه از سوی وانت بارها در سطح شهر تهران را به منظور تنظیم قیمت میوه بسیار موثر دانست.

وی افزود: وانتی ها باید باشند چون بخشی از میوه ارزان قیمت را به دست مردم می رسانند بعنوان مثال بسیاری توانایی خرید سیب ۴یا پنج هزار تومان را ندارند و وانت بارها ریزتر آن را با قیمت ۱۵۰۰ تومان به دست مردم می رسانند و این کار هیچگونه اشکالی ندارد.

** میدان نرخ پذیر نیست/ دلالان چرا گوجه را نمی توانند گران بفروشند

به سالن ۱۳ میدان میوه و تره بار که اختصاص به عرضه صیفی جات دارد آمده ایم و به قول یکی از بارفروشان این سالن به این منطقه در این موقع سال منطقه تبعیدی های میدان گفته می شود و مشخص است که در این موقع از سال کار و بار آنها مقداری کساد است.

داریوش فدایی یکی از بارفروشان سالن که مقداری بار نوبرانه هندوانه دارد، معتقد است میدان روی دست دلالان می چرخد.

وی مشخصه دلالان و غرفه داران را اینطور بیان می کند که در مقابل حجره بارفروش یک ماشین تک ایستاده و داخل آن مقداری بار میوه است اما دلالان از هر جنس میوه چند کارتن و گونی بصورت کپه کپه مقابل خود گذاشته اند و منتظر مشتری هستند.

وی که معتقد است میدان میوه و تره بار نرخ پذیر نیست، به عدم توانایی دلالان در گران فروختن گوجه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قیمت گوجه فرنگی بدلیل عرضه و تقاضا کیلویی ۲۵۰ تومان است و یک کامیون گوجه فرنگی را شما می توانید با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بخرید.

وی افزود: هفته پیش موز را فروخته ام ۵۸۰۰ تا ۶ هزار تومان الان به دلیل اینکه مقداری از کشورهای ترکیه و فیلیپین وارد شده به ۴ هزار تومان کاهش یافته چرا که قیمت میوه براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و قیمت ها روزانه است.

** عدم هیچگونه نظارتی بر خرده فروشان میوه در سطح شهر

به غرفه ۱۴ میدان میوه و تره بار سری می زنیم و یکی از بارفروشان صیفی جات در این غرفه خود را حسابی مشغول تجارت ماهی تزئینی داخل دیگ های بزرگ با قیمت های ۱۸۰ تا ۳۰۰ تومان کرده است.

کمی آنطرف تر انواع آکواریوم های شیشه ای از ۲۰ تا ۳۳ هزار تومان و همچنین سنگ های ریز رنگی داخل آکواریوم کیلویی ۲ هزار تومان فروخته می شود.

یک نوجوان نیز در حال فروش سبزه های سفالی سر سفره عید است که با توجه به اینکه سال جدید سال بز است، سفال های با سر بز طراحی و در آنها سبزه سفره عید بعمل آورده و هرکدام را ۴۵۰۰ تومان قیمت گذاشته و سبزه سفال ساده نیز ۳ هزار تومان عرضه می کند.

غرفه دار سالن ۱۴ با بیان آنکه، فروش صیفی جات از آخر برج دیگر کم کم تعطیل می شود، گفت: کار فروش و پخش ماهی، فروش ماهی تزئینی مخصوص سفره عید که بیشتر از شهرستان رشت می خریم، همه ساله از ۱۵ بهمن ماه شروع و تا شب عید ادامه خواهد داشت.

اربابی با بیان اینکه، اقدامات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت با کمک تعزیرات و شهرداری برای جمع آوری دلالان میدان بسیار موثر بوده است، گفت: همه راضی هستند چرا که کار مقداری ضابطه مند شده اما هنوز دلالان از میدان میوه ریشه کن نشده اند.

این بارفروش با اشاره به گران فروشی و زیرمیزی فروشی میوه از سوی غرفه های شهرداری و همچنین مغازه داران سطح پایتخت، علت آن را تنها به دلیل عدم نظارت قوی و به هنگام سازمان تعزیرات عنوان کرد.

وی در خصوص چگونگی برچیدن بساط دلالان میوه در میدان میوه و تره بار تهران، معتقد است: بار ارسالی میوه به میدان تنها باید برای غرفه داران دارای مجوز فاکتور ارسال شود و به دلالان هیچگونه باری فروخته نشود.

اربابی افزود: با این کار غرفه داران نیز در قبال بازار پاسخگو خواهند بود چرا که کسی که صاحب غرفه باشد هیچگاه کلاهبردای و گران فروشی نمی کند چرا که آبروی کاری اش در خطر می افتد.

وی دلیل اجاره غرفه ها به دلالان میوه نیز گفت: متاسفانه برخی غرفه داران به دلیل ناتوانی در کار و همچنین مالیات و بیمه مجبورند فضای غرفه های خود را به دلالان اجاره دهند.

** سیب و کیوی از تمام میوه ها ارزان تر

به گزارش خبرنگار ایرنا، در حال حاضر قیمت عمده فروشی سیب ممتاز دماوند درجه یک ۳۲۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان و درجه ۲ نیز ۲۵۰۰ تومان متغیر است و سیب زرد دماوند نیز از ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان است.

سیب زرد درجه یک میانه ۳ هزار تومان و درجه ۲ نیز از ۱۸۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان به فروش می رود.

برخی میدانی ها معتقدند کیفیت سیب میانه بهتر از دماوند است و سیب مراغه رنگ دارتر است اما داخل آن سیاه است.

قیمت عمده فروشی تامسون شمال که سهم عمده پرتغال میدان میوه و تره بار تهران را تشکیل می دهد از ۳۲۰۰ تومان تا ۴ هزار تومان بسته به درجه میوه متغیر است و پرتغال جنوب از شهرهای فسا و کرمان و شیراز ۵ تا ۶ هزار تومان عرضه می شود.

همچنین قیمت عمده فروشی هر کیلو نارنگی جهرم تخم پاکستانی ۳۵۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان، لیمو شیرین جهرم ۵۵۰۰ تومان است و به قول میدانی ها فروختن آن مکافات است.

همچنین میوه کیوی با قیمت عمده فروشی ۲۷۰۰ تا ۴ هزار تومان، گلابی درگزی از ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و موز نیز ۴ هزار تومان به خریداران عرضه می شود.

همچنین کلم سفید ۳۰۰، کلم قرمز ۸۰۰، کاهو ۵۰۰، بادمجان ۱۰۰۰، کاهو رسمی ۵۰۰، کاهو سالادی ۷۰۰، لوبیاسبز ۲ تا ۲۳۰۰ تومان، سیر همدان ۹ هزار تومان، شلغم ۲ هزار تومان، هویج دزفول ۶۰۰ تومان، کدو ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان، فلفل رنگی ۴۵۰۰ تومان، فلفل دلمه ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان فروخته می شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس