تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۴

بخش عمده ای از موفقیت مذاکرات هسته ای به ریسک پذیری دکتر ظریف برمی گردد که حاضر شد با تمام وجود پشت میز مذاکره بنشیند.

به گزارش “گذارخبر”  دکتر صادق زیباکلام، تحلیلگر مسائل سیاسی، در تحلیل خود از علت انتخاب دکترظریف به عنوان ریسک پذیرترین سیاستمدار جهان در ۲۰۱۵ به خبرگزاری آریا گفت:با توجه به کاری که دکتر ظریف در حوزه مذاکرات هسته ای انجام دادند هیچ کس نمی توانست محکم و قاطع اعلام کند که مذاکرات به نتیجه می رسد. تا حد زیادی هنر دکتر ظریف و همکاران ارشدشان موجب شد که بتوانند موفق شوند.
وی افزود: خیلی ها تصور می کنند چون رهبر معظم انقلاب با مذاکرات موافقت کرده بودند حتما مذاکرات به نتیجه می رسید هر چند رهبری موافقت کرده بودند اما اگر آمریکایی ها خواست هایی می داشتند و اعلام می کردند فقط در این شرایط حاضریم مذاکره کنیم قطعا تیم مذاکره کننده، دولت، مجلس و مقام معظم رهبری نمی پذیرفتند.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: در برخی مراحل مذاکرات خیلی امکان این بود که اگر اشخاص دیگری بجای تیم دکتر ظریف بودند به نتیجه نمی رسیدند حتی اگر طرف مذاکره کنند همچنان جان کری، خانم وندی شرمن و آقای مونیخ بودند. بخش عمده ای از موفقیت مذاکرات هسته ای به ریسک پذیری دکتر ظریف برمی گردد که حاضر شدند با تمام وجود پشت میز مذاکره بنشینند و همه آبرو و حیثیت خودشان را گرو گذاشتند وریسک زیادی را پذیرفتند و تحمل کردند.
زیباکلام تصریح کرد: اینکه آقای ظریف را ریسک پذیر ترین شخصیت سال ۲۰۱۵ انتخاب کردند توصیف درستی است چون هم در داخل کشور منهای مقام معظم رهبری که موافق مذاکرات بودند، شاهد بودیم جریانات نیرومندی در میان اصولگرایان با تمام وجود مخالف مذاکرات بودند. نتیجه مذاکرات مهم نبود هر امتیاز دیگری که آمریکایی ها می دادند باز هم تندروها مخالف می کردند، چون این طیف از اصولگرایان با نفس مذاکرات مخالف بودند.
وی در پایان گفت: دکتر ظریف در شرایطی ریسک کرد که در داخل خیلی ها مخالف بودند. ایشان در شرایطی که در منطقه و در داخل آمریکا مخالفان قدرتمندی وجود داشت ریسک کردند. جالب است که این مخالفین همچنان هستند و هر قبض و بسطی که درباره ایران و آمریکا به وجود می آید، اصولگرایان تندرو به دولت و دکتر ظریف حمله می کنند. دکتر ظریف را می توان به درستی ریسک پذیرترین سیاستمدار سال ۲۰۱۵ توصیف کرد.

لازم به ذکر است هفته گذشته موسسه بین المللی سنجش ریسک پذیری سیاسی گزارش داد: آقای ظریف، وزیر خارجه ایران در میان سیاستمداران ریسک پذیر جهان در سال ۲۰۱۵ ، جایگاه اول را به خود اختصاص داد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس