تاریخ انتشار: ۱۲ خرد ۱۳۹۴

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه حوضه آبی جنوب به ویژه بندرعباس و هرمزگان با کم آبی شدید درگیر است گفت: امکان ترمیم ذخایر آبی فوق استراتژیک زیرزمینی کشور وجود ندارد. به گزارش  گذارنیوز، ستار محمودی با اشاره به وضعیت بحرانی سفره‌های آب زیرزمینی کشور اظهارداشت: منابع آبی زیرزمینی به عنوان منابع آبی استراتژیک […]

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه حوضه آبی جنوب به ویژه بندرعباس و هرمزگان با کم آبی شدید درگیر است گفت: امکان ترمیم ذخایر آبی فوق استراتژیک زیرزمینی کشور وجود ندارد.

آب

به گزارش  گذارنیوز، ستار محمودی با اشاره به وضعیت بحرانی سفره‌های آب زیرزمینی کشور اظهارداشت: منابع آبی زیرزمینی به عنوان منابع آبی استراتژیک و گاهی فوق استراتژیک تلقی می‌شود و با توجه به کاهش سالانه روان‌ آب‌ها این منابع امکان تغذیه دوباره ندارند.

قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه حفاظت از آب‌های زیرزمینی در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو است به برنامه‌‌های حفظ سفره‌های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته منابع اعتباری برای نگهداری و تقویت منابع آب‌های زیرزمینی افزایش ۸ برابری داشته که این منابع در زمینه سامانه‌‌های اندازه‌گیری، کنترل هوشمند، ابزارهای تأمین آب حجمی و مجموع پروژه‌های دیگر سرمایه‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در گام اول عدم برداشت از این آب‌ها و در گام بعدی تقویت این سفره‌ها را در دستور کار دارد. محمودی با اشاره به تحویل حجمی آب کشاورزی و نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌ها اظهارداشت: امکان قرائت از راه دور در دستگاه‌ها بیشتر شده، به‌ طوری که در حوزه‌های آبی تمامی کنتورهای بیش از ۴ اینچ را از راه دور قرائت می‌کنیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به اجرای طرح خطوط زیرزمینی در آب و برق گفت: در گذشته دو تجربه در این زمینه داشتیم که به دلیل تنوع سامانه‌های اداری سازمان‌ها، جدی گرفته نشد؛ طبق برنامه قرار بود کانال کشی‌های واحدی انجام گیرد تا لوله آب و فاضلاب، گاز، کابل‌های برق و مخابرات از کانال‌های خاصی در زیر خیابان‌ها عبور کنند.

قائم مقام وزیر نیرو بیان داشت: پایلوت کوچکی نیز در منطقه ۲۲ تهران اجرا شد، ولی به‌ دلیل ‌مشکلات هماهنگی و نگرانی از اینکه چنانچه برای یکی از این خدمات حادثه‌ای ایجاد شده و خدمات دیگر مختل شوند، به نتیجه نرسید.

محمودی با بیان ایده دوم در خصوص قرائت همزمان کنتور آب و برق و گاز گفت: با توجه به اینکه پیک مصرف برق و آب مربوط به فصل گرما و پیک مصرف گاز مربوط به فصل سرما است، عملا مشکلات قرائتی و محاسباتی را ایجاد می‌کرد که از این کار صرفنظر شد.

وی با اشاره به مشکلات کم‌آبی در کشور افزود: حدود ۵ شهر کشور در شرایط کنونی در تنگنای آبی به سر می‌برند و میزان نزولات آسمانی آنها کمتر از سایر نقاط است. محمودی از حوضه بندرعباس و هرمزگان به عنوان حوضه‌های درگیر با کم آبی شدید نام برد و در ادامه افزود: هرمزگان که به تناسب میزان بارندگی با نقطه جغرافیایی خودش سنجیده می‌شود، به میزان حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیمتر بارندگی دارد، ولی بارندگی‌های استان گلستان ۳ تا ۴ برابر استان هرمزگان است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: استان گلستان از نظر نقطه جغرافیایی نسبتا مرطوب بوده و نسبت به سال‌های گذشته با کاهش بارش مواجه بود؛ ضمن اینکه تمامی این استان به یک نسبت مرطوب نبوده و برخی نقاط استان گلستان هم خشک است.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه هر استانی در خصوص کشت محصولات کشاورزی برنامه‌های خاص خود را می‌طلبند افزود: وزارت کشاورزی از سال گذشته سیاست‌های روشنی اتخاذ و تاکید کرده که برخی محصولات در بعضی استان‌ها کشت نشود، زیرا کشت آنها علاوه بر صدمه‌ زدن به سفره‌های زیرزمینی و سهمیه آب کشاورزان از تبخیر بالایی نیز برخوردار است؛ بنابراین توصیه می‌شود در ۳ استان گلستان، مازندران و گیلان به‌ دلیل بالا بودن میزان رطوبت کشت برنج انجام گیرد.

وی در خصوص کاهش تلفات در بخش آب و برق گفت: برنامه‌هایی داریم که تلفات برق را به کمتر از ۱۰درصد برسانیم و مصمم هستیم تلفات آب را در بلندمدت به ۱۶ درصد برسانیم. توجه مردم و مسئولان بیشتر از گذشته نسبت به بحث آب جلب شده که امیدواریم این توجه با مدیریت در مصرف آب توسط مردم با موفقیت طی شود.

محمودی درباره موضوع تخصیص آب کشاورزی یادآور شد: کشاورزان بر اساس پروانه و مجوز می‌توانند به میزان قید شده در پروانه از آب چاه برداشت کنند. قائم‌مقام وزیر نیرو در خصوص تخصیص آب‌های سطحی نیز بیان داشت: کانال‌های آب درجه یک، ۲ و ۳ ایجاد می‌شود و این کانال‌ها بنا به ظرفیت برداشت زمین برای کشت‌های مجاز احداث می‌شود و کشاورز قادر است به میزان مورد نیاز از آب سطحی استفاده کند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: حدود ۴۰ سال قبل ۱۳۵میلیارد مترمکعب آب تجدیدشونده داشتیم که این میزان براساس آخرین آمار با ۲۵میلیارد مترمکعب به ۱۱۰ میلیارد مترمکعب رسیده است. در گذشته در تنگنای آبی نبودیم و به همین دلیل به شیوه مصرف و روش برداشت و نوع کشت و نوع محصول صادراتی توجهی نداشتیم، اما هم‌ اکنون حدود ۸۷ میلیارد مترمکعب از این ۱۱۰ میلیارد مترمکعب در حوضه کشاورزی و خدمات جانبی کشاورزی مصرف می‌شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس