تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۴

برقراری روابط موازی و خارج از چارچوب و قاعده و کم توجهی به تعهدات زندگی مشترک از معضلات و ناهنجاری های اخلاقی و رفتاری است که متاسفانه یکی از عوامل فروپاشی کانون و بنیان خانواده ها به شمار می رود.

به گزارش “گذارخبر”  با نگاهی اجمالی به پرونده های دادگاه ها و محاکم قضایی خانواده در می‌یابیم که یکی از دلایل جدایی زوجین و فروپاشی تار وپود زندگی آنها روابط خارج از عرف و خیانت همسران به یکدیگر است.
اگر چه این معضل به عنوان یک بحران جدی و همه گیر،اصلی ترین عامل طلاق و متارکه به شمار نمی رود اما به هر ترتیب در جامعه ای که بر چارچوب اخلاق و ارزش های انسانی و اسلامی استوار شده،بروز حداقلی چنین روابط غیر متعارفی نیز غیر قابل هضم و تامل برانگیز است.
کارشناسان و آسیب شناسان اجتماعی،موضوع خیانت همسران را به عنوان یکی از جدی ترین دغدغه های برخی خانواده ها عنوان می کنند و متاسفانه تاثیرات مخرب این رفتار و تعاملات غیر سازنده و خارج از شئون اخلاقی با پیامدهای تخریبی بسیار ناخوشایندی همراه است که بنیان و کانون خانواده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و آن را متزلزل می کند.
عوارض و تبعات نامیمون و فاجعه آمیز این نوع از روابط،علاوه بر اینکه خانواده ها و زوجین درگیر با این معضل را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد،متاسفانه خانواده های سالم و سلامت را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و بعضا باعث شیوع بدبینی هایی در میان زوجین می شود که به خودی خود به عاملی برای خشونت،تنش و اختلاف منتهی می شود.
**نیاز عاطفی و عدم درک متقابل زوجین نسبت به یکدیگر
محمود افراشته،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران،در تشریح علل و عوامل موثر در ظهور و بروز خیانت همسران عنوان کرد:یکی از تاثیر گذارترین عوامل در شیوع و شکل گیری این معضل معطوف به عدم پاسخگویی مناسب نیازهای عاطفی زوجین نسبت به یکدیگر است.
وی افزود:به واقع در شرایطی که زن و مرد نسبت به یکدیگر از لحاظ روحی،روانی،عاطفی و مهر و محبت آنطور که باید پاسخگو نیستند،زمینه و بستر ابتدایی لغزش فراهم می شود.
افراشته عنوان کرد:روزمرگی،تکرار و عدم تنوع در زندگی به تدریج چنان یکنواختی و کلیشه ای را در زندگی زوجین پدیدار می کند که مرور زمان باعث عمیق تر شدن و فراهم شدن زمینه برای شکاف تدریجی کلید می خورد.
این روانشناس و آسیب شناس اجتماعی افزود:به عبارت دیگر در شرایطی که دیده نشدن به یک روال و قاعده تبدیل می شود،انگیزه برای ایجاد تغییر در زندگی افزایش پیدا می کند و در این شرایط،برخی زوجین برای ایجاد تغییر و خارج شدن از یکنواختی مبادرت به برقراری روابط غیر متعارف می کنند.
وی افزود:لزوما خیانت به معنای روابط نامشروع نیست،بلکه ممکن است زن یا مردی با دلدادگی به فرد دیگری در عین تقید و داشتن همسر،بصورت پنهانی ارتباطاتی را پیگیری کند که چنین رفتارهایی نیز در قالب خیانت می گنجد.
افراشته گفت:در واقع وقتی سکوت و سردی در زندگی حکفرما می شود و سخن گفتن،درد و دل کردن و گفتگوی سازنده به فراموشی سپرده می شود،رفته رفته فضای رخوت و سکون تار و پود زندگی را سست می کند و بستر لازم برای هر گونه لغزش احتمالی فراهم می شود.
**نادیده گرفتن آموزه های شرعی و اخلاقی
صدیقه نوبهار،روانشناس و کارشناس امور خانواده،کمرنگ شدن شعائر و موازین شرعی و اخلاقی را یکی دیگر از دلایل موثر در ظهور و شیوع چنین پدیده شومی عنوان می کند.
وی در این ارتباط اظهار کرد:ارزش های اخلاقی و انسانی،مولفه ای است که وجدان آدمی را زنده و بیدار نگه می دارد و در شرایطی که زوجین از این قواعد اخلاقی وشرعی فاصلی می گیرند،قید و بندهایی اخلاقی،تعهدات و مسئولیت پذیری در قبال طرف مقابل به حاشیه می رود و در این حالت فرد خود را قائل به هیچگونه ارزش و مبنایی نمی داند که با تکیه بر آن خود کنترلی لازم را بر اَعمال رفتار خود اِعمال کند.
** نقش قوانین دست و پاگیر در بروز لغزش های اخلاقی
سیامک رنگرز،جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی با اشاره به وجود قوانین پیچیده در بروز چنین معضلی گفت:شکی نیست که طلاق باید به عنوان آخرین راه حل برای رفع مشکلات و رهایی از زندگی پر تنش و بدون عاطفه میان زوجین مدنظر قرار گیرد اما در کنار آن نباید از نظر دور داشت که پیچیدگی های موجود در قوانین و گاه دشواری امر طلاق،باعث می شود برخی زوجین نسبت به برقراری ارتباطات خارج از چارچوب مبادرت ورزند.
**وقتی ماهواره ها،آموزش گر خیانت می شوند
رنگرز از سریال های ماهواره ای به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در  شیوع روابط فراتر از عرف و خارج از چارچوب یاد می کند.
وی افزود:فیلم ها و سریال های شبکه های ماهواره ای که در ظاهر با مضامین و موضوعات اجتماعی به تصویر کشیده می شوند در واقع امر قبح زدایی را در خانواده جاری و ساری می سازند.
این آسیب شناس مسائل اجتماعی عنوان کرد:تکرار و به نمایش گذاشتن روابط پنهانی در قالب سوژه های اجتماعی،زشتی و قبح این عمل را از بین می برد و آرام آرام شیوع این روابط را با نمایش های مکرر،عادی سازی می کند.
**چه باید کرد؟
افراشته در خصوص راهکارهای پیشگیری از وقوع احتمالی چنین روابطی گفت:آموزش مهارت های زندگی،ایجاد ارتباطات صمیمانه و عاطفی میان زوجین،درک متقابل،فرهنگ گفتگو از نمونه عوامل و مولفه های تاثیر گذار در جلوگیری از بروز چنین ارتباطاتی است.
وی افزود:تامین نیازهای روحی و عاطفی زوجین از سوی دیگر عامل حائز اهمیتی است که پرداختن به آن ضریب انسجام،وحدت و استحکام خانواده را افزایش می دهد و بالعکس بی توجهی و یا کم توجهی به این امر،آرام آرام زندگی را به مسیر سقوط می کشاند.
این آسیب شناس و کارشناس امور اجتماعی گفت:تقویت معنویات و رفع اختلافات و پرهیز از کهنه شدن و عمیق تر شدن اختلافات نظرها  از دیگر راهکارهای موثری است که باعث حفظ احساسات عاطفی و محبت میان زوجین می شود و قائل بودن به چنین مواردی دلسردی،شکاف و فاصله گرفتن زوجین از یکدیگر در زندگی را مهار می کند و به این ترتیب انگیزه بالا برای حفظ و بقا زندگی زناشویی در میان همسران ایجاد می شود و این امر ضامن دوام و قوام زندگی خواهد بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس