تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۴

وزیر نفت درباره ادعای ارائه تخفیف های جذاب توسط ایران برای پس گرفتن بازار در پساتحریم، گفت: پس از رفع تحریم ها، براساس عُرف بازار نفت تخفیف می دهیم.

به گزارش “گذارخبر”  بیژن زنگنه  افزود: اولویت ایران پس از رفع تحریم ها، افزایش صادرات نفت است و قصد دارد میزان آن را به پیش از دوران تحریم برساند.
در روزهای گذشته برخی منابع خبری از برنامه ایران برای ارائه تخفیف های زیاد به مشتریان نفت خود خبر داده بودند.
زنگنه پیش از این نیز گفته بود: در نخستین روزهای بعد از لغو تحریم ها ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام اضافه تولید می کنیم و تا پایان سال نیز ۵۰۰ هزار بشکه نفت دیگر را به بازار عرضه خواهیم کرد.

** برای بازگشت به بازار جهانی، یک روز هم درنگ نمی کنیم
وزیر نفت با بیان اینکه ما را به زور و ستم از بازارهای جهانی خارج کردند و برای بازگشت حتی یک روز هم درنگ نمی کنیم، تاکید کرده بود: «اعتقاد داریم باید سهم خود را بدست بیاوریم تا در روزهای بعد مجبور به سرخَم کردن مقابل برخی اعضای اوپک برای جاباز کردن برای افزایش صادرات نفت ایران نشویم.»
به گزارش ایرنا، ایران تا پیش از تشدید تحریم ها، روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد، اما پس از رفع تحریم ها ناچار شد که میزان صادرات را به یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.
در سال هایی که حضور ایران در بازار جهانی نفت کمرنگ شده بود، سایر تولیدکنندگان مانند عربستان، روسیه و عراق سهم ایران در بازار را تصاحب کردند.
اما در هفته های گذشته و پس از موفقیت مذاکرات هسته ای و با نزدیک شدن به زمان لغو تحریم ها، وزیر نفت به شرکت های تولیدکننده نفت دستور آمادگی برای افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریم ها را صادر کرده است.
در عملیات رکوردگیری که چندی پیش در شرکت مناطق نفتخیز جنوب انجام شد، در کمتر از یک روز، میزان تولید نفت ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یافت.
علاوه بر این، پایانه صادراتی خارگ نیز خود را برای افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت خام آماده می کند به گونه ای که زیرساخت لازم برای این افزایش صادرات فراهم شده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس