تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۴
نشست خبری وزرای خارجه ایران و چک;

به گزارش “گذارخبر” محمدجواد ظریف ظهر امروز در نشست خبری مشترک خود با لوبومیر زائورالک وزیر خارجه جمهوری چک در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایران ثابت کرده است دولتی است که به صورت مستمر با خشونت، افراط و تروریست مبارزه کرده است. وی با بیان […]

به گزارش “گذارخبر” محمدجواد ظریف ظهر امروز در نشست خبری مشترک خود با لوبومیر زائورالک وزیر خارجه جمهوری چک در پاسخ به سوالی در رابطه با اظهارات روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایران ثابت کرده است دولتی است که به صورت مستمر با خشونت، افراط و تروریست مبارزه کرده است.

وی با بیان اینکه سیاست‌های آمریکا در منطقه باعث دامن‌زدن به خشونت و افراط شده است، اظهار داشت: وزیر خارجه آمریکا بهتر از هر کسی می‌داند حامیان آمریکا به صورت مستقیم و غیرمستقیم از افراطف حمایت می‌کنند و به ایشان توصیه می‌کنم به جای زدن حرف‌های نامربوط برای خشنود کردن حامیانشان واقعیت‌های منطقه و وضعیتی که موجب موج وحشتناکی از مهاجرت آوارگان به نقاط مختلفی از جهان شده و برخورد درستی با آن صورت نگرفته است را درک کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: این در حالی است که ایران در طول سی و چند سال گذشته میزبان میلیون‌ها نفر از کسانی بوده‌اند که به خاطر وضعیت منطقه به ایران آمدند. در حالی‌که برخی از کشور‌ها به خاطر چند ده نفر سروصدا راه انداختند. اکنون وقت آن رسیده است که همگی با یک صدای واحد در مبارزه با افراط و خشونت گام برداریم.

ظریف تاکید کرد: ایران به عنوان یک بازیگر جدی، ثبات‌خواه و صلح‌خواه در منطقه آماده است با همسایگان و جامعه بین‌المللی همکاری کند و از همسایگان می‌خواهیم این سیاست را دنبال کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سفر کنونی وزیر امور خارجه چک پس از بیش از ۲ دهه به ایران صورت گرفته است٬ آیا قرار است تا تحولی در روابط دو کشور ایجاد شود، تصریح کرد: ما از سفر وزیر خارجه چک به ایران استقبال می‌کنیم و این شروع جدیدی در روابط دو کشوراست و ما امیدواریم با گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی و تعامل سیاسی زمینه را برای تقویت روابط دوجانبه فراهم شود.

وی با بیان اینکه اعتقاد دارم روابط دو کشور رو به جلوست، یادآور شد: این شروع جدیدی است. تجّار ایرانی و اهل چک همدیگر را از گذشته می‌شناسند و امیدوارم این سفر در این ایجاد روابط تسهیل‌کننده باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار اهل چک در رابطه با سفر چندی پیش وی به سوریه و احتمال همکاری تهران و واشنگتن در مسائل منطقه‌ای خاطرنشان کرد: پیشنهاد ایران همواره احترام به حق مردم هر کشور برای تعیین سرنوشتشان، مبارزه با خشونت و جلوگیری از کشتار است.

ظریف افزود: در رابطه با سوریه معتقد هستم باید به خشونت پایان داده شود و گفت‌وگو میان مردم سوریه و تمامی علاقمندان به این کشور صورت بگیرد و آشتی ملی با حضور همه مردم سوریه و نظر آنها شکل بگیرد. امیدواریم جامعه جهانی با این درک که کمک به افراط و متبلور ساختن پایه‌های دولت‌ها در خدمت هیچ کسی نیست، هرچه سریع‌تر از اقداماتی که به گسترش خشونت و افراط موجب می‌شود پایان داده و جلوگیری کنند.

به گزارش “گذارخبر” لوبومیر زائورالک در نشست مشترک خبری خود با محمدجواد ظریف که ظهر امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد٬ در پاسخ به سوالی در رابطه با برنامه‌های این کشور برای گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران ظرفیت‌های عالی دارد که در سال‌های اخیر از آن استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه ما به ایران احترام می‌گذاریم، اظهار داشت: شرکای ایرانی برای ما معتبر هستند. شرکت‌های جمهوری چک همواره گفته‌اند که شرکای ایرانی آنها دارای اعتبار هستند. من گفته‌ام ایران دارای یک نیروی کار تحصیلکرده بالایی است که معمولی نیست. ما در بخش‌هایی می‌توانیم همکاری‌هایی داشته باشیم مانند پروژه‌های محیط زیستی، نوسازی صنایع، راه و ترابری و خطوط راه‌آهن که در این‌باره می‌شود سرمایه‌گذاری‌های مشترکی داشته باشیم.

وزیر خارجه جمهوری چک با بیان اینکه شرکت‌های بسیاری در کشورش وجود دارند که آماده همکاری تجاری با ایران هستند، تصریح کرد: ما احتیاج داریم پروژه‌ها تدوین شوند. در همین باره من فردا با وزیر اقتصاد دیداری خواهم داشت. ایشان چند ماه پیش در پراگ دیداری داشتند و قرار است ما یک قرارداد و یک یادداشت همکاری مشترک امضا کنیم. در سال آینده میلادی با رفع تحریم‌ها زمینه همکاری مشترک بیشتری ایجاد می‌شود. البته این کاری نیست که طی چند ماه صورت بگیرد. من گفته‌ام که از سطح روابط تجاری دو کشور راضی نیستم و آمده‌ام که این شرایط را تغییر دهم.

زائورالک در پاسخ به این سوال که برنامه جمهوری چک برای مبارزه با داعش و حل بحران سوریه و یمن چیست؟ خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم راه حل آسانی برای حل‌وفصل این مسئله وجود ندارد و باید یک راه حل سیاسی میانه پیدا کنیم و برای همین موضوع با ایران رایزنی کردم.

وزیر خارجه جمهوری چک ادامه داد: در سوریه پیشنهادهای قبلی اثری نداشته‌اند و ما باید به یک پیشنهاد جامع برسیم. در یمن هم معتقد هستیم که ظلم و ستم و راه حل نظامی به جایی نمی‌رسد. به عبارت دیگر در حل بحران‌ها معتقدم باید با تروریست‌هایی مانند داعش که موجی از وحشت و خشونت را ایجاد کرده‌اند مقابله شود و باید راهی پیدا کنیم که دولت‌ها براساس انتخابات بر سر کار آیند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس