تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۴
بیاتیان:

نماینده مردم بیجار گفت: آقای لاریجانی با حقوقدانان شورای نگهبان صحبت کرده‌اند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته و تصمیمی اتخاذ نشده است.

به گزارش “گذارخبر” و به نقل از ایلنا  محمد بیاتیان با اشاره به رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان مجلس توسط شورای نگهبان اظهار داشت: عناوینی که در رد صلاحیت اکثر این نمایندگان مورد اشاره قرار گرفته، عموما بند یک ماده ۲۸ است که تقریباً بدون ذکر دلیل روشنی اعلام شده است.

او گفت: بر همین اساس در دیدارهایی که با آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس داشتیم، اعلام شد با حقوقدانان شورای محترم نگهبان رایزنی خواهند کرد و امیدواریم سوءتفاهم‌هایی که به وجود آمده مرتفع شود.

نماینده مردم بیجار با بیان اینکه دیدار با رئیس مجلس در خارج از صحن علنی مجلس برگزار شده، یادآور شد: من به همراه حدود ۵ نفر از نمایندگان دیگر خدمت آقای لاریجانی رفتیم و تا جایی که اطلاع دارم تعداد دیگری از نمایندگان نیز در دیدارهایی جداگانه با ایشان صحبت کرده‌اند.

بیاتیان با ابراز بی‌اطلاعی نسبت به تشکیل کارگروهی در شورای نگهبان برای رسیدگی به وضعیت نمایندگان رد صلاحیت شده یادآور شد: فکر نمی‌کنم کارگروهی تشکیل شده باشد، اما مسئله این است که هرکسی که به هر دلیلی رد صلاحیت شده باشد، می‌تواند از فقهای شورای نگهبان درخواست دیدار حضوری جهت ارائه توضیح نماید و طبیعتاً با توجه به حجم بالای رد صلاحیت شدگان با توجه به مشغله بالای کاری نمایندگان، تنظیم قرار ملاقات بسیار مشکل خواهد بود، بنابراین قرار شد برخی از آقایان حقوقدان شورای نگهبان به مجلس بیایند تا بتوانیم با آن‌ها صحبت کنیم.

نماینده مردم بیجار در پاسخ به این سوال که آیا زمان دیدار لاریجانی با حقوقدانان شورای نگهبان مشخص نشده است، اعلام کرد: آقای لاریجانی با حقوقدانان شورای نگهبان صحبت کرده‌اند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته و تصمیمی اتخاذ نشده است.

او گفت: به هرحال ما به عنوان نمایندگان رد صلاحیت شده مجلس را سازمان متبوع خود می‌دانیم و به غیر از اعتراض عمومی به رد صلاحیت تنها جایی را که به نظرمان می‌رسد باید از طریق آن اقدام کنیم ریاست محترم مجلس است و ما نیز در همین راستا دیدارهایی داشتیم و قرار شده این موضوع پیگیری شود چرا که در حال حاضر این قصه برای ما گنگ است.

نماینده بیجار خاطرنشان کرد: درخواست ما این بود که مشخص شود رد صلاحیت نمایندگان دقیقاً به چه دلیل بوده است و ما فکر می‌کنیم بند یک ماده ۲۸ که مورد استناد قرار گرفته مسائل بسیاری را در برمی‌گیرد و قرار شد پس از صحبت آقای لاریجانی بتوانیم با حقوقدانان و احیاناً فقهای شورای نگهبان دیدار کنیم.

بیاتیان با اشاره به اینکه رایزنی‌های لاریجانی مشخصاً برای تعیین وضعیت صلاحیت نمایندگان مجلس انجام گرفته خاطرنشان کرد: این رایزنی‌ها برای آحاد جامعه نبوده با این وجود رئیس جمهور محترم آنچنان که اعلام کردند قصد دارند رایزنی‌هایی را برای عموم نامزد‌ها انجام دهند و درخواست ما به عنوان نماینده مجلس صرفاً به این دلیل بود که بتوانیم از حقوق خود دفاع کنیم.

نماینده بیجار تصریح کرد: این دیدار صرفاً برای بیان دلایل نمایندگان بوده و معتقدیم شورای نگهبان به عنوان یک نهاد مستقل براساس فشار‌ها و لابی‌های سیاسی نه کسی را تایید می‌کند و نه کسی را رد صلاحیت می‌کند و ما هم به این مسئله به عنوان قانون رضایت داریم، اما تاکید می‌کنیم دفاعیاتمان را مطرح کنیم.

بیاتیان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا به عنوان نماینده مجلس قصد دفاع از حقوق تضییع‌شده دیگر نامزدهای انتخاباتی را ندارند، گفت: ما خودمان هم نامزد انتخابات هستیم و طبیعتاً وقتی خودمان دچار مشکل شده‌ایم، نمی‌توانیم برای دیگر نامزد‌ها کاری انجام دهیم. البته ما هم انتظار نداریم نگاه ویژه‌ای به ما صورت گیرد و نه رئیس جمهور و نه رئیس مجلس نمی‌خواهد کسی ویژه‌خواری کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس