تاریخ انتشار: ۲۳ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] تقاضای سرمایه‌گذاری طلا در نیمه‌نخست سال جاری رکورد تازه‌ای به ثبت رساند؛ این رشد ناشی از روند کاهشی نرخ‌بهره در سراسر جهان و نگرانی در خصوص مسائل سیاسی نظیر برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) بوده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، تقویت سرمایه‌گذاری، افت خرید جواهرات (به خصوص در میان […]

[ad_1]


تقاضای سرمایه‌گذاری طلا در نیمه‌نخست سال جاری رکورد تازه‌ای به ثبت رساند؛ این رشد ناشی از روند کاهشی نرخ‌بهره در سراسر جهان و نگرانی در خصوص مسائل سیاسی نظیر برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، تقویت سرمایه‌گذاری، افت خرید جواهرات (به خصوص در میان مصرف‌کنندگان چینی و هندی) را جبران کرده و در نتیجه تقاضای طلا در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ با رسیدن به ۲۳۳۵ تن،  رکورد خوبی از خود به جای گذاشته است.
سرمایه‌گذاری طلا در سه ماهه دوم به ۴۴۸ تن رسیده که بیش از دوبرابر مدت مشابه سال گذشته بوده است. این رشد عمدتا ناشی از رشد سالانه ۲۳۶٫۸ تنی سرمایه‌گذاری ETFها در برابر جریان خروجی ۲۳ تنی سال گذشته بوده است.
آلیستیر هیوئیت،‌ رئیس مرکز مطالعات بازار مجمع جهانی طلا (WGC) اعلام کرد: آمار اولیه نشان می‌دهد که این جریان‌های ورودی در نیمه دوم سال نیز ادامه خواهد داشت؛ به طوری که در ماه جولای ۸۰ تن دیگر بر سرمایه‌گذاری‌ها افزوده شده است.

هیوئیت در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد:‌ «سه عامل ساختاری باعث شده تا سرمایه‌گذاری در بخش طلا افزایش پیدا کند. نخست سیاست‌های پولی غیر موازی انبساطی بوده که مهم‌ترین آن نرخ‌های بهره منفی است. عامل دوم افزایش سیاست‌های تمردگرایانه بوده که مهم‌ترین آن توسط برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) نشان داده شده و نهایتا سرعت پایین افزایش نرخ بهره در آمریکا و متعاقب آن کندی قدرت‌گرفتن دلار بوده است.»

 

طلا از نرخ‌های بهره بسیار پایین سود می‌برد چرا که هزینه‌های فرصت نگهداری این دارایی بدون بهره را کاهش می‌دهد. 

در حالی که سرمایه‌گذاری ETFها قوی بوده، خرید محصولات خرد نظیر سکه و شمش توسط مصرف‌کنندگان با اندکی تغییر نسبت به سال گذشته به ۲۱۱٫۶ تن رسیده است.

 

رشد سرمایه‌گذاری باعث رشد ۲۵ درصدی قیمت طلا در نیمه نخست سال جاری شده است. قیمت‌های بالاتر روی تقاضاهای دیگر بخش‌ها تاثیر گذاشته است. خرید زیورآلات در سه‌ماهه دوم سال جاری با افتی ۱۴ درصدی به ۴۴۴٫۱ تن رسید. تقاضای جواهرات در چین، بزرگترین خریدار طلای دنیا در سه‌ماهه نخست،‌ ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده، در حالی که هند دومین خریدار برزرگ دنیا نیز ۲۰ درصد کاهش یافته است.

 

تقاضای مصرف‌کننده در چین نیز با افتی ۱۴ درصدی به ۱۸۳٫۷ تن رسید که زیر متوسط پنج‌ساله ۲۵۱٫۳ تنی بوده است. افت اقتصادی و مقررات عیارگذاری نیز روی تقاضا تاثیر گذاشته است. تقاضای بانک مرکزی نیز در سه‌ماهه دوم با افتی ۴۰ درصدی به ۷۷ تن رسید.

قیمت های بالاتر باعث شده تا نرخ بازیافت طلا با رشدی ۲۳ درصدی به ۳۲۷٫۷ تن برسد. با وجود این، عرضه کلی طلا ۱۰ درصد افزایش داشته است.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس