تاریخ انتشار: ۲۳ خرد ۱۳۹۵

از ابتدای سال جاری روند حرکتی بازار تغییر کرده و این روزها بسیاری از فعالان بازار نسبت به آینده بازار در کوتاه مدت خوشبین نیستند.

به گزارش “گذارنیوز”  در پایان معاملات روز گذشته بازار سرمایه با دادوستد تعداد ۱۰۲۶میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۹۶میلیارد تومان در ۹۶هزار نوبت، شاخص بورس ۱۰۲۶واحد افت کرد و به ارتفاع ۷۴هزار و ۸۵۰واحد عقب نشینی کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که بازار سرمایه از زمان اجرای برجام تا پایان سال گذشته روند رو به رشدی را دنبال کرد و همین موضوع امیدواری نسبت به آینده بازار را افزایش داده بود. اما از ابتدای سال جاری روند حرکتی بازار تغییر کرده و این روزها بسیاری از فعالان بازار نسبت به آینده بازار در کوتاه مدت خوشبین نیستند.

موضوع دیگری که نگرانی ها درباره آینده بازار را افزایش داده، کاهش حجم معاملات است. به طوری که  حجم و ارزش معاملات در هفته گذشته به ترتیب ۲۲ و ۱۹ درصد کاهش پیدا کرد و صنعت “خودرو و ساخت قطعات” به تنهایی ۳۶ درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داد.

به باور کارشناسان؛ با توجه به این که خبر تازه ای در خصوص اجرای برجام و رفع تحریم ها شنیده نمی شود بنظر می رسد ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک دوباره بر بازار سرمایه حاکم شده و این موضوع جذب سرمایه‌های جدید و رونق بورس را تحت تاثیر خود قرار داده است.

کارشناسان معتقدند تاثیر پذیری اقتصاد از رفع تحریم ها و اجرای برجام موضوعی زمان بر است و تا زمانی که شرکت‌های فعال در بازار سرمایه به سودآوری نرسند نمی توان انتظار رشد و رونق پایدار در اقتصاد و بازار سهام را داشت.

به گفته کارشناسان با کاهش هیجان‌های ناشی از انتشار خبر رسیدن به توافق هسته ای و نیز اجرایی شدن برجام، در حال حاضر سرعت رشد شاخص و قیمتها در بورس کاهش یافته است و در شرایط کنونی معامله گران بازار به دنبال خبر تازه به عنوان بهانه ای برای بازگشت دوباره نقدینگی به معاملات هستند.

کارشناسان معتقدند بهترین راه حل رسیدن معاملات بورس به ثبات و تعادل این است که معامله گران از خرید و فروش سهام بر پایه هیجان و شایعات پرهیز کنند و با نگاهی بلندمدت در بورس اقدام به دادوستد کنند.

بر اساس تحلیل فعالان بازار در شرایط کنونی بنظر می رسد معاملات بازار سرمایه و حرکت شاخص بورس بر اساس واقعیت های اقتصادی کشور است؛ چرا که اجرای برجام در عمل هیچ پیشرفتی را برای تحرک و رونق اقتصاد کشور به ارمغان نیاورده است. از ابتدای امسال تاکنون قیمت سهم‌ها شرکتها در بیشتر گروه‌های بورسی اصلاح و به قیمت واقعی خود رسیده است و ریزش بیشتر قیمت و شاخص نشان از حاکم بودن هیجان بجای تحلیل در بورس دارد.

فعالان بازار همچنین درباره وضعیت بازار سهام درکوتاه مدت می گویند بنظر نمی رسد اتفاق خاصی تا پایان نیمه نخست امسال در اقتصاد و در پی آن بورس بیفتد و تنها شایعات می تواند موجب نوسان در بورس و افزایش و کاهش قیمت سهام برخی شرکتها شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس