تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۴
وزیر کشور در جمع خبرنگاران:

تاکنون ۸۷۳۶ نفر برای انتخابات مجلس ثبت نام کردند و برای هر کرسی ۳۰ نفر با هم رقابت می‌کنند و مشارکت زنان در انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۸ درصد به ۱۱ رسیده است.

به گزارش “گذارخبر”  عبدالرضا رحمانی فضلی با حضور در جمع خبرنگاران مستقر در وزارت کشور عنوان کرد: ان‌شاءالله بتوانیم با هم انتخاباتی سالم و با شکوه در بستری معقول و منطقی داشته باشیم این روز‌ها همه در روزارت کشور و فرمانداری‌ها تلاش‌های زیادی انجام دادند ۲۰ درصد ثبت‌نام‌های انتخابات مجلس و ۲۲ درصد ثبت‌نام خبرگان در ستاد انتخابات وزارت کشور انجام شده است.

وی با تشکر از همه کسانی که احساس مسئولیت کردند و نامزد انتخابات شدند، گفت:  شرایط برای حضور همه سلیقه‌ها  فراهم شده است. در مجلس خبرگان رهبری ۴۹۳ نفر در دوره قبل شرکت کردند که این دوره ثبت نام مجلس خبرگان با ۶۲ درصد افزایش همراه بوده است و این یعنی برای هر کرسی مجلس خبرگان ۱۰ نفر با هم رقابت می‌کنند.

وزیر کشور یادآور شد: تاکنون ۸۷۳۶ نفر برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند و برای هر کرسی ۳۰ نفر با هم رقابت می‌کنند و مشارکت زنان در انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۸ درصد به ۱۱ رسیده است.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: ۷۳ درصد ثبت‌نام کنندگان زیر ۵۰ سال هستند که این رقم در دور قبل ۶۷ درصد بود و اکنون جوان‌گرایی با رقم ۶ درصدی تقویت یافته است.

وی گفت: ۲۰ نفر از اقلیت‌های مذهبی و ۵۶۰ نفر از نمایندگان ادوار تا این لحظه اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند.

وزیر کشور با بیان اینکه از فردا به بعد وارد دوره بعدی یعنی روند صلاحیت داوطلبان می‌شویم٬ گفت: در مجلس خبرگان این روند توسط شورای نگهبان و اعلام آن به وزارت کشور به مدت ۳۰ روز از ششم دیماه تا پنجم بهمن‌ماه انجام می‌شود و اعلام مراتب رد صلاحیت و دریافت رسیدگی به آن از دهم بهمن ماه به مدت ۵ روز فرصت ابلاغ به افراد را داریم.

وزیر کشور بیان داشت: رسیدگی مجدد به درخواست این کاندیدا‌ها توسط شورای نگبهان و هیات مرکزی نظارت در ۱۰ روز انجام می‌شود که از این مسئله از یازدهم بهمن ماه تا بیستم بهمن‌ماه است و اعلام نهایی تایید کاندیدا‌ها در بیست و یکم بهمن ماه در هر استان اعلام عمومی می‌شود.

رحمانی فضلی درباره تبلیغات عمومی کاندیداهای تایید شده مجلس خبرگان گفت: افراد می‌توانند از ۲۲ بهمن‌ماه تا ۵ اسفندماه به مدت دو هفته به تبلیغات عمومی بپردازند.

وزیر کشور به تشریح روند بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: این روند توسط مراجع چهارگانه ظرف ۵ روز برای هر استعلام فرصت داریم که در نهم دیماه تمامی استعلام‌ها گرفته شود و به وزارت کشور ارائه می‌شود.

وی گفت: بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در هیات‌های اجرایی است که صلاحیت ظرف ده روز از پنجم دیماه تا چهاردهم دیماه در این هیات‌ها بررسی می‌شود و مراتب رد صلاحیت داوطلب توسط فرمانداری‌های هر استان در پانزدهم دیماه به تمامی کاندیدا‌ها ابلاغ می‌کند.

وی ادامه داد: موضوع شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده به هیات نظارت استان و رسیدگی به شکایت‌ها از این طریق صورت می‌گیرد که پس از کسب هیات مرکز نظارت تا ۲۶ دیماه خواهد بود.

وی گفت: دریافت شکایت‌ها و اظهار نظر نهایی از سوی شورای نگهبان در مورد داوطلبان و اعلام قطعی صلاحیت‌ها از تاریخ ۲۷ دیماه تا ۱۶ بهمن‌ماه وقت خواهند داشت که به مسائل رسیدگی کنند.

رحمانی‌فضلی گفت: درخواست داوطلبانی که تایید شده‌اند اما از سوی شورای نگهبان رد شده‌اند از تاریخ ۱۷ تا ۱۹ دیماه رسیدگی به شکایت‌های داوطلبان توسط شورای نگبهان صورت می‌گیرد که در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه اعلام قطعی اسامی نامزد‌ها خواهد بود.

وزیر کشور ادامه داد: انتشار آگهی اسامی در ۲۸ بهمن‌ماه و تبلیغات به مدت یک هفته است یعنی از تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه تا ۵ اسفند است.

ادامه دارد….

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس