تاریخ انتشار: ۳۱ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس دانشکده کشاورزی واحد علوم تحقیقات تهران وضعیت امروز جنگل‌ها را به بیماری تشبیه کرد که نیاز به استراحت دارد و گفت: باید بپذیریم، جنگل‌هایمان بیمار هستند. از سال ۱۳۳۸ طرح‌های جنگلداری را اجرا کرده‌ایم و از همان سال اشتباه داشته‌ایم و این اشتباه تنها در اجرا نبوده است بلکه تمام شیوه‌ها و روش‌های […]

[ad_1]

رئیس دانشکده کشاورزی واحد علوم تحقیقات تهران وضعیت امروز جنگل‌ها را به بیماری تشبیه کرد که نیاز به استراحت دارد و گفت: باید بپذیریم، جنگل‌هایمان بیمار هستند. از سال ۱۳۳۸ طرح‌های جنگلداری را اجرا کرده‌ایم و از همان سال اشتباه داشته‌ایم و این اشتباه تنها در اجرا نبوده است بلکه تمام شیوه‌ها و روش‌های جنگل‌شناسی که برای شمال کشور در نظر داشتیم، همگی غلط بود.

به گزارش ایسنا، هادی کیادلیری در  میزگردی در رادیو گفت و گو که با موضوع طرح تنفسی یا استراحت جنگل‌ها و با حضور  حمید گشتاسب مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و به روی آنتن رفت، اظهار کرد:  در ۱۰ سال اخیر حدود  ۱۹۵ هزار هکتار آتش‌سوزی در جنگل‌ها رخ داده است.

وی افزود: بر اساس آمارهایی که اسناد آن موجود است، ۴۲ درصد جنگل‌های شمال کشور رو به نابودی،  ۵۵ درصد جنگل‌های شمال کشور رو به فرسایش است. ۸۰ درصد جنگل‌های شمال کشور مشکل دام دارند که ۵۰ درصد نیز مشکل چرای شدید را دارند. موجودی جنگل‌های شمال کشور به کمتر از نصف رسیده است. در ۵۰ سال اخیر هر سال با حدود ۳۰۰۰ هکتار کاهش جنگل مواجه بوده‌ایم.

وی با اشاره به کاهش تنوع زیستی و پایداری جنگل، عنوان کرد: پوشش حدود ۴۰ درصد جنگل به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است. در واقع داریم درباره یک درصد خاک کشور صحبت می‌کنیم. هر درختی که قطع کنیم، یک گام به سمت بیابان‌زایی حرکت می‌کنیم در حالی که گونه‌های ما در ایران در دنیا بی نظیر است از شمشادهایی که نزدیک به ۴۰ میلیون اصله از آن خشک شده است، دارویی تهیه می‌کنند تا با آن ایدز و سرطان را درمان کنند.


در ادامه حمید گشتاسب مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به استراحت جنگل‌ها بیان کرد: طرح این موضوع بیشتر با این هدف بوده است که فرصتی به نظام جنگلداری کشور بدهیم. همانطور که اشاره شد علم جنگل‌داری کشور با وجود بیش از ۷۰ سال سابقه، امروز به یک مرزی رسیده است که باید در آن تحولی رخ دهد و مواردی متناسب با شرایط خاص جنگل‌های ایران اجرا شود.

وی ایران را جزو کشورهایی با پوشش کم در دنیا دانست و عنوان کرد: امروز می‌خواهیم درباره جنگلی صحبت کنیم که تنها یک درصد از خاک کشور را در بر گرفته است.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس