تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۴

ماکت بمب هشت متری و ۲۵ تنی موسوم به بمب سزار که قدرتمندترین بمب هسته‌ای است که تاکنون منفجر شده، برای اولین بار در روسیه به نمایش درآمده است؛‌ آن هم در شرایطی که بن‌بست با غرب بر سر اوکراین ادامه دارد.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بمب هیدروژنی سال ۱۹۶۱ به دست اتحاد جماهیر شوروی آزمایش شد که با نام بمب ای‌ان ۶۰۲ (AN602) نیز شناخته می‌شود.

این بمب به عنوان نماد رقابت تسلیحات هسته‌ای جنگ سرد، به مناسبت هفتادمین سالروز تاریخ اتمی روسیه در نمایشگاهی در نزدیکی کرملین به نمایش درآمده است. این در حالی است که مناسبات روسیه با غرب به دلیل الحاق شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ همچنان تیره و تار است و روسیه همچنان به حمایت از جدایی‌طلبان روس‌گرا متهم می‌شود.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ماه مه “قدرت‌نمایی اتمی” روسیه را پس از آنکه مسکو طرح‌هایی را برای استقرار موشک‌های مجهز به کلاهک هسته‌ای در کالینینگراد اعلام کرد، به شدت مورد انتقاد قرار داد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفته بود که برای استقرار نیروهای هسته‌ای در حالت آماده‌باش آماده است.

نمایش این بمب هیدروژنی پرقدرت با آغاز سال تحصیلی مدارس روسیه همزمان شد و از این رو، روزانه جمعیت زیادی از دانش‌آموزان یونیفرم‌پوش در نمایشگاه حاضر می‌شوند.

این بمب اتمی ساخت دانشمندان روسیه در سی‌ام اکتبر ۱۹۶۱ در مجمع‌الجزایر نووایا زملیای اتحاد جماهیر شوروی (Novaya Zemlya) در بالای مدار قطب شمال منفجر شد. این آزمایش با نیروی انفجاری ۵۰ مگاتن، انفجار مهیبی را ایجاد کرد که از صدها کیلومتر دورتر قابل رویت بود و زمین ‌لرزه‌ای در مناطق اطراف ایجاد کرد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس