تاریخ انتشار: ۰۲ تیر ۱۳۹۴

طی ماه های اخیر، بحث ها بر سر تحویل سامانه موشکی «اس ۳۰۰» از سوی روسیه به ایران بار دیگر جدی شد. هرچند، این بار نیز تاریخی برای تحویل این سامانه به ایران اعلام نشد، اما جدیدترین اخبار حاکی از آن است که روسیه اصولاً تلاش دارد سامانه جایگزینی را به ایران تحویل دهد. رسانه‌های […]

طی ماه های اخیر، بحث ها بر سر تحویل سامانه موشکی «اس ۳۰۰» از سوی روسیه به ایران بار دیگر جدی شد. هرچند، این بار نیز تاریخی برای تحویل این سامانه به ایران اعلام نشد، اما جدیدترین اخبار حاکی از آن است که روسیه اصولاً تلاش دارد سامانه جایگزینی را به ایران تحویل دهد.
اس 300
رسانه‌های گروهی نوشته‌اند ایران و روسیه قرارداد تحویل ۵ آتشبار سامانه “آنتئی ۲۵۰۰” بجای سامانه ضدهوایی اس۳۰۰پ ام او-۱ را امضا می‌کنند.
به گزارش گذارنیوز منبع روزنامه کمرسانت گفته است قطع بررسی دادگاهی این مسئله اولین قدم به سوی اجرای معامله خواهد بود. این امر ماهیت اصولی دارد.
گفته می‌شود عدم تمایل کمپانی “آلماز آنتئی” برای از سر گرفتن تولید سامانه ضدهوایی اس۳۰۰پ ام او-۱ بخاطر فقط یک قرارداد، هرچند قراردادی مهم، به طرف ایرانی بیان شده است.
تهران مایل است این سامانه‌ها را بسرعت دریافت کند و این امر فقط درصورت تولید انبوه میسر می‌شود.
این معامله بالقوه به احتمال قوی باعث واکنش منفی آمریکا می‌شود. اما مسکو انتظار انتقاد اسرائیل از امر را ندارد.
منابعی در حوزه همکاری نظامی – فنی می‌گویند روسیه از نقطه نظر تئوری می‌توانست پیشنهاد کند سامانه ضدهوایی اس۴۰۰ بجای سامانه ضدهوایی اس۳۰۰ به ایران تحویل داده شود ولی در این صورت دو مشکل بروز می‌کند: اولاً قیمت به کرات بالا خواهد رفت و ثانیاً ظرفیت تولیدی “آلماز آنتئی” برای سالهای آینده بطور کامل بکار گرفته شده است.
آقای مرتضی سرمدی معاون وزیر امور خارجه ایران دیروز اعلام نمود ایران و روسیه مذاکره در مورد پس گرفتن شکایت سامانه ضدهوایی اس۳۰۰ را ادامه می‌دهند. نتایج مذاکره در حال حاضر مثبت می‌باشد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس