تاریخ انتشار: ۱۱ مرد ۱۳۹۴
روسای‌جمهور ایران و آمریکا دیدار می‌کنند؟

حقیقت‌پور با اشاره احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس سالیانه سازمان ملل، گفت: تصور می کنم شرایط برای دیدار اوباما و روحانی فراهم نشده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شرایط برای دیدار و گفت و گوی روسای جمهور ایران و آمریکا فراهم نشده است اظهار داشت: آمریکا تا بابت توطئه‌هایی که علیه ایران داشته است عذرخواهی نکند، دیدار روحانی و اوباما در شأن رئیس جمهور ایران نیست.

به گزارش گذارنیوز، منصور حقیقت‌پور در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره احتمال دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس سالیانه سازمان ملل، گفت: تصور می‌کنم شرایط برای دیدار اوباما و روحانی فراهم نشده است. ما با آمریکایی‌ها مسائل حل نشده‌ایم داریم و هنوز که هنوز است آنها روی این مسائل پافشاری دارند. تا زمانی که این مشکلات حل نشود، زمینه برای دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا فراهم نمی‌شود….

نماینده اردبیل در مجلس ادامه داد: ما از آمریکایی‌ها توقع اصلاح رفتار داریم و تا زمانی که شاهد این تغییرات نباشیم در شأن رئیس جمهوری ایران نیست که با رئیس‌جمهور کشوری نشست و برخواست داشته باشد که براندازی نظام جمهوری اسلامی را در سر دارد. آمریکایی‌ها باید در خصوص کودتای ۲۸ مرداد‌، واقعه طبس و تمام توطئه‌هایی که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران داشتند، از ما عذرخواهی و خسارت سیاسی و مالی این اقدامات را پرداخت کنند. تا زمانی که عذرخواهی شکل نگیرد، راهی برای توسعه روابط دو جانبه آن هم در سطح روسای جمهور فراهم نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: از آنجایی که شرایط لازم برای دیدار اوباما و روحانی وجود ندارد، نباید برای صورت گرفتن چنین دیدار و گفت و گویی عجله داشت، آمریکا باید رفتار غیرصادقانه خود را اصلاح کند.

پیش از این و در ۵ مهر سال ۱۳۹۲ در حالی که روحانی و هیئت ایرانی شرکت‌کننده در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از فرودگاه جان اف کندی قصد بازگشت به ایران را داشتند، روحانی برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران با رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، باراک اوباما، از طریق مکالمه تلفنی مستقیماً گفت‌وگو کرد. این مکالمه تلفنی به سرعت به خبر اول رسانه‌های جهان تبدیل و از آن به عنوان واقعه‌ای تاریخی یاد شد.

روحانی پس از بازگشت به کشور و در فرودگاه مهرآباد درباره این گفت‌وگو تلفنی، گفته بود “پیش از عزیمت به تهران از سوی کاخ سفید با دفتر سفیر ایران در سازمان ملل تماس گرفته شد و آنها اعلام کردند که رییس‌جمهور آمریکا مایل به انجام گفت‌وگوی تلفنی با بنده است که این کار قبل از حرکت انجام شد….در این گفت‌وگو بنده بر این موضوع تاکید کردم که موضوع هسته‌ای ایران نه تنها حق ملت ایران و در جهت توسعه آن است، بلکه در سطحی بالاتر از آن موضوع غرور ملی ایرانیان است که رییس‌جمهور آمریکا نیز اعلام کرد که ما به حق ملت ایران در دستیابی به انرژی هسته‌ای احترام می گذاریم.” روحانی در توضیح این که چطور امکان تماس تلفنی وی با اوباما با وی فراهم شد هم گفته بود که “در همان روزهایی که عازم نیویورک بودیم، نخستین خبر مبنی بر تمایل و درخواست مقامات آمریکایی برای دیدار با اوباما را دریافت کردم و زمانی هم که در نیویورک حضور داشتیم این درخواست بار دیگر مطرح شد. اما موضوع این بود که ما زمان کافی برای انجام هماهنگی‌های لازم و فراهم کردن مقدمات را برای این ملاقات نداشتیم….نپذیرفتن این درخواست به این دلیل بود که ما وقت کافی برای این ملاقات نداشتیم و برای انجام ملاقاتی در سطح رئیسان‌جمهور دو کشور مقدمات زیادی لازم است….

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در همان زمان در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که آمریکایی‌ها ” پنج، شش بار برای زمینه‌سازی این مکالمه تماس گرفتند.”

این مکالمه تاریخی واکنش‌های مثبت و منفی زیادی در داخل و خارج از کشور به همراه داشت و در پی بازگشت روحانی و هیئت همراه به کشور، موافقان و مخالفان این مسئله در فرودگاه مهرآباد تجمع کرده بودند و در این میان یکی از مخالفان به سمت خودرو کفش پرتاب کرده بود. گروهی نیز که به استقبال رئیس‌جمهور رفته بودند، گوسفند قربانی کرده و شعارهایی در حمایت از دولت سر دادند.

به گزارش خرداد، هفتادمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل اوایل مهرماه جاری در نیویورک برگزار می‌شود، نشستی که روزنامه گاردین آن را “هیجان‌انگیزترین و انفجاری‌ترین نشست در ده سال گذشته” نامیده است.

براساس جدول برنامه‌ریزی موقت، سخنرانی‌های روز اول در مجمع عمومی سازمان ملل باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین، دکتر روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه همگی در روز اول و تقریبا به دنبال هم سخنرانی خواهند کرد.

آنگونه که در گزارش گاردین آمده، این اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که اینگونه سخنرانی رئیس جمهوری این کشور با سران کشورهای قدرتمند دنیا از جمله آمریکا، چین، روسیه و فرانسه هم زمان و در یک روز انجام می شود. سوای از همزمانی سخنرانی باراک اوباما و حسن روحانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل این اولین حضور عمومی دو رئیس جمهور در مجامع بین المللی پس از توافق هسته ای وین خواهد بود که به خودی خود همه توجهات را معطوف به خود خواهد کرد.

آنگونه که گاردین نوشته است ارزیابی و پیش بینی ها درباره اینکه آیا این دو رئیس جمهوری در این دور از نشست سازمان ملل یکدیگر را ملاقات خواهند کرد یا نه به شدت داغ شده است.

نزدیکی ساعت سخنرانی دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل با سخنرانی باراک اوباما که با فاصله ۵ سخنران صورت می گیرد توجهات قبلی جهانی به مواضعی که احتمالا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اتخاذ خواهد کرد را کاهش داده است.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس