تاریخ انتشار: ۱۸ فرو ۱۳۹۵

روزنامه کیهان در خبری با عنوان « اگر برجام نبود نفت ۱۲۰ دلار بود » نوشت: « بررسی روند قیمت نفت در ۳ سال اخیر نشان می دهد هر چقدر ایران در مذاکرات هسته ای از مواضع اصولی خود عقب نشینی کرده قیمت نفت هم کاهش یافته است.

به گزارش “گذارنیوز”  به طور مثال بررسی ها بیانگر آن است که میانگین قیمت جهانی نفت در سال ۹۲ و خصوصا قبل از مذاکرات دولت روحانی با غرب بیش از ۱۰۰ دلار بوده است ولی پس از شروع مذاکرات هسته ای ظریف و تیمش قیمت نفت به مرور روند نزولی طی کرده است.

به طور مثال پس از توافق ژنو قیمت نفت، چند دلاری پایین آمد، این روند ادامه داشت تا اینکه مذاکرات به توافق لوزان رسید و سپس با این توافق هم قیمت نفت خام ۲/۵ دلار کاهش یافت و به بشکه ای ۵۵ دلار رسید.

خبرگزاری چینی «شین هوا» در همان زمان طی گزارشی نوشت، اعلام بیانیه مشترک هسته ای بین ایران و کشورهای مذاکره کننده با محمدجواد ظریف قیمت جهانی نفت و طلا را کاهش داده است.

این روند کاهشی قیمت ها باز هم ادامه یافت تا اینکه قیمت نفت با امضای برجام به بشکه ای حدود ۳۰ دلار رسید یعنی نرخ طلای سیاه نسبت به زمانی که دولت حسن روحانی شروع به کار کرد بیش از ۷۰ دلار تنزل کرد و بر همین اساس می توان نتیجه گرفت که گرچه توافق هسته ای منجر به تسهیل صادرات نفت ایران شده است اما همین توافق به نوعی سبب کاهش شدید درآمدهای نفتی ایران شده است.

زیرا اگر دولت روحانی به سمت توافق هسته ای با غرب نمی رفت و خبری از توافقات ژنو و لوزان و برجام نبود آیا قیمت نفت باز هم به همین بشکه ای ۳۰ دلار می رسید یا اینکه بر اثر ایستادگی و مقاومت ملت و دولت ایران بر مواضع هسته ای، قیمت نفت همچنان بالای ۱۰۰ دلار و بلکه بیشتر می بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس