تاریخ انتشار: ۳۰ ارد ۱۳۹۵
تداوم مواضع ناهمگون رییس بانک مرکزی و دولت;

در شرایطی که سخنان چندی پیش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، به ایجاد بحرانی صعب العبور برای دولت روحانی منجر شد، او همچنان بر مدار پیشین حرکت می کند!

در شرایطی که سخنان چندی پیش ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی، به ایجاد بحرانی صعب العبور برای دولت روحانی منجر شد، او همچنان بر مدار پیشین حرکت می کند و از بیان مواضع متفاوت از دولت، دریغ نمی کند!

به گزارش “گذارنیوز” به نقل از «انتخاب» ؛ سخنان چندی پیش ولی الله سیف که ادعا کرده بود «تقریباً هیچ‌ چیز از برجام عاید ایران نشده است» باعث واکنش های بسیاری در سطح جامعه شد و سبب شد، یکی از بهترین فرصت های سه سال اخیر برای حمله و هجمه علت دولت شکل بگیرد، حال آنکه شخص روحانی، معاون اول رییس جمهور وزیر اقتصاد همواره در مورد نتایج برجام نظری دیگری داشته و دارند و معتقدند، آثار بسیار زیادی از ناحیه ی توافق برجام، نصیب ایران شده است.

در ماجرای پاسِ گل کم نظیر سیف به منتقدان، سطح نزاع و حمله منتقدان دولت و از سویی، دفاع ضعیف تیم اقتصادی دولت در برابر این انتقادات، کار را به جایی رساند که برخی رسانه ها از برخورد روحانی با سیف خبر دادند و حتی زمزمه هایی مبنی بر برکناری وی و گزینه های جایگزینی او به گوش رسید.

با این حال، و با گذشت نزدیک به یک ماه از بحزان تولید شده توسط سیف، باز هم خطِ پیشین او و تاکیدش بر «تقریباً هیچ» با ادبیاتی دیگر همچنان ادامه دارد و سبب ابهام بیشتر مردم در برابر نتایج برجام شده است.

روحانی تکلیف «سیف» و «مواضع لرزان اقتصادی» را یکسره کند
سانسور سخنان سیف در سایت بانک مرکزی

سیف در تازه ترین سخنان خود که در خبرگزاری دولت (ایرنا) منتشر شده (و البته توسط سایت بانک مرکزی سانسور شده) ، با تاکید بر «عدم پایبندی غرب به تعهداتش در چارچوب برجام» با موضعی عاجزانه و غیردیپلماتیک خطاب به غربی ها می گوید که «این وظیفه اخلاقی شماست که اکنون تعهداتشان را در چارچوب برجام اجرا کنید»

سیف که ظاهراً علاقمند است چنین مواضع شاذ و متفاوتی را خارج از ایران بر زبان بیاورد، با اشاره به اینکه ایران تجربه اخذ تصمیمات دشوار را در دوران جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه کسب نموده است، تصریح کرد طرف های غربی باید به هر قیمتی تعهداتشان را عملی سازند.

البته مشخص نیست سانسوز سخنان سیف در سایت رسمی بانک مرکزی و انتشارش در خبرگزاری ایرنا را باید گاف خبرگزاری دولت دانست یا سایت رسمی بانک مرکزی که برای فرار از هجمه های احتمالی منتقدان، اظهارات رئیس خود را از در سایت قرار نمی دهد!

روحانی تکلیف «سیف» و «مواضع لرزان اقتصادی» را یکسره کند

به نظر می رسد، دولت و شخص دکتر روحانی باید اولاً در زمینه نتایج برجام ، با رییس بانک مرکزی خود به نتیجه برسد و ثانیاً در زمینه یکدست سازی مواضع اقتصادی خود اقدامات لازم را انجام دهند، چرا که تعدد نظرات و مواضع متفاوت اقتصادی، تا به امروز ضربات جبران ناپذیری نثار دولت روحانی کرده و باعث شده، بزرگترین پاس گل های سال های اخیر، از سوی مقامات اقتصادی و البته رییس بانک مرکزی خود به دلواپسان هدیه داده شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس