تاریخ انتشار: ۲۹ تیر ۱۳۹۴

در حالیکه یک هفته از حصول توافق هسته ای می گذرد، روایت های مختلفی از میزان آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران اعلام می شود. به گزارش گذارنیوز در همین رابطه ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی با اشاره به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران بعد از رفع تحریم‌ها گفت: ۲۲میلیارد دلار از […]

در حالیکه یک هفته از حصول توافق هسته ای می گذرد، روایت های مختلفی از میزان آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران اعلام می شود.

پول

به گزارش گذارنیوز در همین رابطه ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی با اشاره به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران بعد از رفع تحریم‌ها گفت: ۲۲میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی در ژاپن، کره و امارات و ۶میلیارد دلار از محل فروش نفت نیز در دست هند قرار دارد که بعد از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد. سیف تاکید کرد: بانک مرکزی ۵میلیارد دلار نیز بدهی به خارج از کشور دارد. وی گفت: سوئیفت می‌تواند عملیات خود را از هم‌اکنون آغاز کند. بر اساس اظهارات سیف، رقم پول‌های بلوکه شده چیزی حدود ۲۸میلیارد دلار اعلام شده که البته ممکن است منظور رییس کل بانک‌مرکزی، تنها بخشی از پول‌های بلوکه شده باشد و به همه مقادیر آن اشاره نکرده است. رییس کل بانک‌مرکزی تنها به طلب ایران از هند و ژاپن و کره و امارات اشاره کرده و به طلب ایران از اروپا، چین و امریکا و سایر کشورها اشاره نکرده است. اما  علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد معتقداست که در اعلام رقم ۱۲۰میلیارد دلار زیاده‌گویی و اغراق شده است.
همچنین کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی رقم دارایی‌های بلوکه شده را ۶۰ میلیارد دلار عنوان و اعلام کرده است که تحریم‌های بین‌المللی، دسترسی به این منابع را محدود کرده است. به گفته وی، هم‌اکنون بیش از ۶۰میلیارد دلار سرمایه ایران در بانک‌های خارجی بلوکه شده و دسترسی به آنها وجود ندارد.
در عین حال، جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز از آزادسازی بخشی از ۴۵میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران خبر می‌دهد و می‌گوید: به ایران پیشنهاد کرده‌ایم در صورت توافق هسته‌یی در گام نخست، بخش کوچکی از پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های جهان، آزاد شود. وی رقم این پول‌های بلوکه شده ایران ۴۵میلیارد دلار اعلام کردهاست.
این در حالی است که  محمد باقر نوبخت- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در پاسخ به سوالی در رابطه با میزان دارایی‌های بلوکه شده ای که بعد از رفع تحریم ها به کشور وارد خواهد شد، رقمی اعلام نکرد اما توضیح داد که این منابع در دو بخش قابل بررسی است؛ اول منابع ناشی از فروش نفت که توان منتقل شدن به داخل را نداشت و دیگری منابعی است که از محل سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اختیار کشورمان قرار خواهد گرفت.
اعداد و ارقام مختلف راجع به میزان دارایی‌های ارزی در خارج از کشور در حالی مطرح می شود که مراجعه بهآمارهای بانک مرکزی در نیمه اول سال گذشته حاکی از وجود حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان به عنوان خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است که در صورت تبدیل به دلار رقمی بیش از ۵۵ میلیارد دلار را در بر می‌گیرد که حتی در صورت در نظر نگرفتن منابع خارجی سایر بانکها باز هم بیش از ۲۹ میلیارد دلار اعلامی رییس کل بانک مرکزی خواهد بود. ارقام ۲۹ تا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری که نیازمند شفاف‌سازی مقامات بانکی و اقتصادی کشور است.

سمت

رقم

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی

۱۲۰ میلیارد دلار صحیح نیست

ولی الله سیف رئیس کل باک مرکزی

۲۲ میلیارد دلار

سید حسین هاشمی استاندار تهران

۱۸۰ میلیارد دلار

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس

۶۰ میلیارد دلار

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا

۴۵ میلیار د دلار

صندوق بین المللی پول

۱۲۰ میلیارد دلار

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس