تاریخ انتشار: ۳۱ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه صنف عطاری‌ها زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند، گفت: این درحالیست که دو سوم عطاری‌ها مجوز صنف مربوطه را ندارند. به گزارش ایسنا، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت درباره وضعیت فعالیت عطاری‌ها گفت: عطاری زیر نظر صنف عطاری‌ها است، صنف‌ عطارها […]

[ad_1]

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه صنف عطاری‌ها زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند، گفت: این درحالیست که دو سوم عطاری‌ها مجوز صنف مربوطه را ندارند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت درباره وضعیت فعالیت عطاری‌ها گفت: عطاری زیر نظر صنف عطاری‌ها است، صنف‌ عطارها هم زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است و این وزارتخانه تنها آمار کسانی که مجوز دارند را دارد. در مجموع حدود دو سوم این عطاری‌ها اساسا مجوز صنف‌شان را ندارند و بر اساس برآوردی که صورت گرفته است، حدود ۱۵ هزار عطاری در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه در رویکرد جهانی به استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی در دهه اخیر توجه ویژه‌ای شده است، اظهار داشت: استفاده از طب سنتی در ایران با توجه به قدمت چند هزار ساله آن و ریشه‌دار بودن این آموزه‌ها در باور و فرهنگ مردم، بسیار گسترده است. در دورانی طب سنتی در کشورمان تکفیر می‌شد که حدود ۱۵۰ سال به طول انجامید ولی به دلیل اینکه استفاده از این ظرفیت در باور و فرهنگ مردم وجود داشته است، این فرهنگ را حفظ کردند و این ظرفیت بومی در اختیار مردم باقی ماند.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: در یک دهه اخیر مسئولین توجه بیشتری به حفظ و استفاده از ظرفیت طب سنتی و اسلامی داشته‌اند و رویکرد استفاده از آن نیز در مردم روز افزون شده است. همین امر باعث شده تعداد زیادی از کسانی که مجوز، تجربه و دانش کافی در امر عطاری ندارند، وارد این حوزه شوند.

وی این افراد را عطارنما عنوان کرد و افزود: واقعیت این است که عطاری در کشور ما جزوی از تاریخ تمدن کشورمان است و عطارهای با سابقه و خوش نام یک حرفه و پیشه مقدسی دارند که پشتوانه حکمت دارد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس