تاریخ انتشار: ۲۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] آمارهای ارائه شده مرکز آمار ایران برای سال ۱۳۹۴ از رشد منفی ۰٫۳ درصدی بخش صنعت در سال ۹۴ خبر می‌داد، اما مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی رشد این بخش در سال گذشته را منفی ۲٫۷ درصد برآورد کرده است. به گزارش اقتصادنیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تازگی گزارشی از «عملکرد بخش‌ها […]

[ad_1]


آمارهای ارائه شده مرکز آمار ایران برای سال ۱۳۹۴ از رشد منفی ۰٫۳ درصدی بخش صنعت در سال ۹۴ خبر می‌داد، اما مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی رشد این بخش در سال گذشته را منفی ۲٫۷ درصد برآورد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به تازگی گزارشی از «عملکرد بخش‌ها و رشد اقتصادی سال ۹۴» منتشر کرده و به کمک تحلیل بخشی، رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ را بررسی کرده است. در بخش صنعت این گزارش آمده است: «بخش صنعت با توجه به سهم حدود ۱۶ درصدی از تولید ناخالص داخلی، نقش مهمی در رشد اقتصادی دارد چرا که ارزش افزوده این بخش از یک سو به طور مستقیم بر ارزش افزوده کل اقتصاد اثرگذار بوده و از سوی دیگر رشد این بخش عمدتا از کانال بخش خدمات و به طور غیرمستقیم بر ارزش افزوده کل اقتصاد مؤثر است.»

در ادامه این گزارش نموداری از روند تغییرات رشد ارزش افزوده بخش صنعت ارائه شده است.

بر اساس این نمودار «در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ که رشد اقتصادی کشور منفی بوده، رشد ارزش افزوده بخش صنعت نیز منفی است. همچنین در سال ۱۳۹۳ که رشد اقتصادی مثبت سه درصد بوده، رشد بخش صنعت نیز عددی مثبت و برابر با ۶٫۷ درصد بوده است. آمارهای ارائه شده مرکز آمار ایران برای سال ۱۳۹۴ حاکی از رشد منفی ۰٫۳ درصدی بخش صنعت است. بنابراین حصول رشد منفی اقتصادی در سال ۱۳۹۴ دور از ذهن نیست که برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مؤید همین نکته است. با توجه به شواهد آماری سال ۱۳۹۴، برآورد مرکز پژوهش‌ها حاکی از رشد منفی ۲٫۷ درصدی بخش صنعت در سال ۱۳۹۴ است.»

بر اساس گزارش بازوی تحقیقاتی مجلس، منفی بودن رشد بخش صنعت در سال ۱۳۹۴ از عوامل متعددی نشأت می‌گیرد که دو عامل اصلی عبارتند از:
• مشکل تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی
• مشکل کمبود تقاضا

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس