تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۴
عراقچی:

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با تاکید بر اینکه موشک‌ها موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ نیست، درباره رابطه برجام و مجلس گفت: آمدن برجام به مجلس باعث افزایش تعهدات ما می‌شود که این با روح برجام سازگار نیست البته وزارت خارجه هیچ حساسیتی برای ارائه برجام در قالب لایحه ندارد.

به گزارش گذارنیوز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پنجمین جلسه بررسی جزئیات برجام را با حضور عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای برگزار کرد.در ابتدای این جلسه بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با هدف طرح جهت‌گیری کلی جلسه گفت که این جلسه در ادامه جلسات قبلی با محوریت بررسی خطوط قرمز نظام در برجام تشکیل شده است.در ادامه عراقچی در پاسخ به مباحث جلسه قبل به موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ و ارتباط آن با برجام اشاره و اظهار کرد: اگر قطعنامه ۲۲۳۱ را با قطعنامه ۱۹۲۹ مقایسه کنید به میزان محدودیت‌های اعمال شده برای جمهوری اسلامی ایران در قطعنامه ۱۹۲۹ در حوزه تعاملات پی خواهید برد. قطعا محدودیت‌های این قطعنامه فراتر از قطعنامه ۲۲۳۱ است.

به گفته وی ما توانستیم در این قطعنامه از شدت تحریم‌ها بکاهیم یعنی «محدودیت» را جایگزین «ممنوعیت» کرده‌ایم.معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: اگر برجام را مبنا قرار دهیم مشخص می‌شود که هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد یعنی محدودیت‌های سیاسی که در قطعنامه ۲۲۳۱ اعمال شده ارتباطی با برجام ندارد.عراقچی با بیان اینکه محدودیت‌های تسلیحاتی قطعنامه ۲۲۳۱ لازم الاجرا نیست و ما می‌توانیم آن را اجرا نکنیم گفت: صرف نظر از این موارد رفع تحریم‌های تسلیحاتی هیچ گاه جزء خطوط قرمز ما نبوده است. رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند اولویت اول در رفع تحریم‌ها، ‌تحریم‌های اقتصادی و مالی است، بنابراین سایر تحریم‌ها باید فواصل زمانی منطقی رفع شوند.این عضو ارشد تیم مذاکره کننده با تاکید بر اینکه بحث موشک‌ها موضوع قطعنامه ۲۲۳۱ نیست افزود: ممکن است تست‌های موشکی بنا به دلایل دیگری متوقف شده باشد که هیچ ارتباطی با برجام ندارد.

عراقچی در ادامه در خصوص تشکیل کمیسیون مشترک گفت: کمیسیون مشترک نهادی برای حل و فصل اختلافات ایران و ۱+۵ است. این کمیسیون طبق زمینه شماره ۴، یک یا چند گروه کاری خواهد داشت که به حل اختلافات احتمالی کشورها کمک می‌کند. این کمیسیون از ایران،‌اتحادیه اروپا و ۱+۵ تشکیل شده است که مصوباتش براساس اجماع خواهد بود.معاون وزیر امور خارجه در مورد موضوع سوییفت گفت: سوییفت هم علیه بانک‌های ایرانی و هم علیه افراد یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی است که ۸۰۰ شخص حقوقی و حقیقی از محدودیت‌های سوییفت رها شده اند و فقط حدود ۲۴۰ شخص حقیقی و حقوقی در این محدودیت‌ها قرار دارند.وی در ادامه با بیان اینکه ایران در مورد این اتفاقات استثنا نیست گفت: مدل ایران پیش از این درباره کشورهای دیگر نیز اعمال شده است که هند، ژاپن، برزیل و آرژانتین از جمله این کشورها هستند. مثلا در مقطعی از زمان ۲۵ درصد بودجه آژانس صرف بازرسی ژاپن شده است بدین دلیل که نگرانی از پیشینه نظامی گری ژاپن وجود داشت.

عراقچی در مورد موضوع رابطه برجام و مجلس شورای اسلامی نیز گفت: دو دیدگاه در رابطه برجام با مجلس شورای اسلامی مطرح است. عده‌ای با توسل به اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی معتقد به ارائه برجام به صورت یک لایحه به مجلس و تصویب آن هستند. عده‌ای دیگر بنا به دلایل مختلف معتقدند که لزومی به تصویب برجام در مجلس نیست.وی ادامه داد: با این حال به لحاظ سیاسی چون لازم است توازنی بین تعهدات ما و ۱+۵ رعایت شود آمدن برجام به مجلس بر تعهدات ما می‌افزاید که این با روح برجام که مبتنی بر توازن است سازگار نیست.معاون وزیر امور خارجه در عین حال تاکید کرد که وزارت امور خارجه هیچ حساسیتی برای ارائه برجام به مجلس در قالب لایحه ندارد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات فرمانده نیروی زمینی ارتش آمریکا در مورد تجزیه عراق گفت که آمریکا براساس برنامه ای حساب شده داعش را به وجود آورده است که هدفش اجرای طرح خاورمیانه بزرگ و تجزیه منطقه است. بر همین اساس آمریکایی ها بحث تجزیه عراق را مطرح می‌کنند.بروجردی همچنین با محکوم کردن موضوع اعلام منطقه حایل توسط ترکیه در مرزهای سوریه، آن را یکی دیگر از اشتباهات استراتژیک ترکیه دانست و گفت که اقدام ترکیه خلاف مقررات بین‌المللی به ویژه اصل احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورهاست.وی همچنین گفت که انتظار می‌رود ترکیه سیاستی را اتخاذ کند که به ثبات و امنیت منطقه کمک کرده نه اینکه به بی ثباتی منطقه منجر شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس