تاریخ انتشار: ۲۴ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] تحلیلگر و سردبیر روزنامه «رأی الیوم» در گفت‌وگو با شبکه خبری روسی اعلام کرد اطلاعات روسیه قبل از همه پی به وقوع کودتا در ترکیه برده و رئیس جمهوری روسیه با تماس فوری همتای ترک خود را از ماجرا با خبر کرده بود. به گزارش ایسکانیوز به تقل از فارس، تحلیلگر مشهور عرب و […]

[ad_1]

تحلیلگر و سردبیر روزنامه «رأی الیوم» در گفت‌وگو با شبکه خبری روسی اعلام کرد اطلاعات روسیه قبل از همه پی به وقوع کودتا در ترکیه برده و رئیس جمهوری روسیه با تماس فوری همتای ترک خود را از ماجرا با خبر کرده بود.

به گزارش ایسکانیوز به تقل از فارس، تحلیلگر مشهور عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‎ای «رأی الیوم» اعلام کرد که سرویس اطلاعات روسیه از ساعات اولیه، نسبت به وقوع کودتا در ترکیه هشدار داده بود.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «روسیا الیوم»، «عبدالباری عطوان» در گفتگوی اختصاصی با این شبکه خبری گفت که اطلاعات روسیه از همه زودتر وقوع کودتا در ترکیه را هشدار داده بودند.

وی در پاسخ به سؤال مجری که از او درباره میزان صحت خبری که در مقاله خود منتشر کرده بود و در آن از افشای کودتای ۱۵ جولای ترکیه توسط اطلاعات روسیه خبر داده بود، گفت: «ما این خبر را از چندین منبع به دست آوردیم؛ سرویس اطلاعات روسیه از طریق پایگاه هوایی “طرطوس” سوریه توانست تحرکات غیر عادی و گسترده ارتش ترکیه را رصد کند».

عطوان افزود: « اطلاعات روسیه با استفاده از دستگاه ها شنود و سیستم های راداری خیلی پیشرفته ای که در طرطوس دارد، شبک کودتا توانست تحرکات یگان ها شورشی ارتش ترکیه را رصد کند».

سردبیر روزنامه رأی الیوم به نقش اطلاعات روسیه در افشای کودتای ارتش ترکیه اشاره کرد و گفت که افشای کودتا توسط روسیه و برقراری تماس تلفنی از مسکو با آنکارا منجر شد که اردوغان در همان ساعات اولیه پی به نقشه کودتا ببرد و بتواند آن را کنترل کند.

عبدالباری عطوان همچنین اظهار داشت: «آگاه کردن اردوغان از جریان کودتا باعث شد که وی ۱۸۰ درجه در مورد روسیه تغییر موضع دهد؛ چرا که ارتباط ترکیه با اروپا و آمریکا که از کردها را به دولت اردوغان ترجیح می داد، متشنج بود، به همین دلیل رئیس جمهور ترکیه خواستار بازبینی در روابط خود با روسیه شد و دیدار اخیر اردوغان با پوتین نیز در همین راستا بود».

این تحلیلگر جهان عرب تأکید کرد که تماس تلفنی پوتین با اردوغان درست چند دقیقه بعد از شروع کودتا، آن هم زمانی که هم پیمان های غربی و عربی وی را تنها گذاشته بودند، نقش مهمی در ازسرگیری روابط قطع شده آنکارا و مسکو داشت و به همین دلیل اردوغان از پوتین به زبان روسی عذرخواهی و چندین بار او را دوست و برادر خطاب کرد.

۳۰۳۳۰۰

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس