تاریخ انتشار: ۲۹ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] هفته معاملاتی منتهی به ۲۹ مردادماه در حالی برای بازار فرابورس ایران به پایان رسید که در مقابل رشد برخی متغیرهای اصلی مانند حجم و ارزش معاملات شاهد افت شاخص کل و ارزش بازار بودیم. به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فرابورس ایران، در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ارزش معاملات به رقم […]

[ad_1]

فرابورس

هفته معاملاتی منتهی به ۲۹ مردادماه در حالی برای بازار فرابورس ایران به پایان رسید که در مقابل رشد برخی متغیرهای اصلی مانند حجم و ارزش معاملات شاهد افت شاخص کل و ارزش بازار بودیم.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فرابورس ایران، در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ارزش معاملات به رقم ۶ هزار و ۵۲۱ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با هفته ماقبل رشد ۷ درصدی را نشان می‌داد. در عین حال حجم معاملات نیز بالغ بر داد و ستد یک هزار و ۴۵۹ میلیون ورقه بهادار بود که حاکی از رشد ۲ درصدی در مقیاس هفتگی است.

رشد حجم و ارزش معاملات بازار فرابورس ایران نسبت به هفته ماقبل و همچنین مدت مشابه سال گذشته در حالی است که شاخص کل با افت ۱۳٫۴ واحدی معادل ۱٫۶ درصد به ارتفاع ۸۰۳٫۷ واحدی کاهش یافت و ارزش بازار نیز با تنزل ۱٫۳ درصدی به رقم ۹۴۳ هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال در آخرین روز معاملاتی هفته رسید.

بررسی روند معاملات در بازارهای فرابورس ایران نیز نشان می‌دهد هفته گذشته بازار اول با رشد ۱۵ و ۲ درصدی حجم و ارزش معاملات شاهد دادوستد ۳۱۸ میلیون ورقه سهام به ارزش ۵۸۳ میلیارد ریال بود. همچنین بازار دوم در حالی که افت ۲۴ درصدی حجم معاملات را تجربه کرد با افزایش ۲۹ درصدی ارزش دادوستدها روبه‌رو شد. به این ترتیب در این بازار تعداد ۵۰۵ میلیون ورقه سهام خرید و فروش شد که ارزش آن بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۶ میلیارد ریال بود. در هفته‌ای که گذشت بازار پایه نیز به ترتیب رشد ۳۸ و ۱۵ درصدی حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد.

روند معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

در هفته منتهی به ۲۹ مردادماه حجم معاملات اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ورقه بهادار رسید که ارزش آن بالغ بر ۲ هزار و ۳۴۵ میلیارد ریال بود. این ارقام در مقایسه با هفته ماقبل با تغییر چندانی روبه‌رو نشد اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۶ و ۱۲ درصدی در حجم و ارزش معاملات اوراق بدهی را نشان داد. در عین حال صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز با دادوستد ۲۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۹۳ میلیارد ریال روبه‌رو شد که از رشد چشمگیر ۳۱۷ و ۴۵۴ درصدی حجم و ارزش معاملات این صندق‌ها در فرابورس ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت می‌کند. در نهایت اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز در بازار ابزارهای نوین مالی به تعداد ۰٫۲ میلیون ورقه مورد دادوستد قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر ۲۲۰ میلیارد ریال بود. این ارقام در حالی با افت حدود ۲۰ درصدی نسبت به هفته ماقبل روبه‌رو شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۳ درصدی حجم و ۲۱ درصدی ارزش معاملات را تجربه کرد.

فلزات اساسی در صدر صنایع فرابورسی ایستاد

هفته گذشته در فرابورس ایران به ترتیب سه صنعت «فلزات اساسی»، «پالایشی‌ها» و «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات» بیشترین ارزش معاملات خرد بازار سهام را از ارزش کل معاملات در اختیار گرفتند.

ارزش دادوستدهای انجام شده در گروه فلزات اساسی به ۳۳۷ میلیارد ریال رسید که سهم ۱۸ درصدی از ارزش کل معاملات بازار سهام را شامل می‌شد. پس از آن پالایشی‌ها با ۳۱۲ میلیارد ریال ارزش معاملات صورت گرفته در این گروه سهم ۱۶ درصدی از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند.

همچنین گروه‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی‌، انبوه‌سازی و محصولات دارویی نیز در میان ۱۰ گروه پیشرو معاملات هفته گذشته با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

مهمترین رخدادهای فرابورس در هفته قبل نیز شامل عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت دامداری تلیسه نمونه و قطعیت معامله عمده ۶۹ درصد از سهام کنترلی شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان در بازار دوم بود.

۶۰۱/۴۰۱

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس