تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۴
میدل ایست آی;

“شهیر شهید ثالث” با انتشار مقاله ای به رشد پدیده حاشیه نشینی در شهرهای ایران اشاره کرده است و این موضوع را زنگ خطری برای آینده کشور می داند که باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی کرد.

“شهیر شهید ثالث” با انتشار مقاله ای به رشد پدیده حاشیه نشینی در شهرهای ایران اشاره کرده است و این موضوع را زنگ خطری برای آینده کشور می داند که باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی کرد.

به گزارش “گذارخبر”  تحلیلگر “میدل ایست آی” با اشاره به این که متاسفانه در سه دهه گذشته علیرغم آرمان های اولیه انقلاب کشور به وضعیت مطلوب رفاه همگانی نرسیده است می نویسد:”در زمان انقلاب حضرت امام (ره) از لزوم رسیدگی به وضعیت “پابرهنگان” و “مظلوم” گفته بودند اما متاسفانه در طول ۳۶ سال گذشته نابرابری درآمدی و نابرابری در توزیع ثروت ادامه یافته است.”
نویسنده مطلب در ادامه به حادثه رانندگی پورشه در تاریخ ۲۱ آوریل گذشته اشاره می کند که در جریان آن دو جوان جان خود را از دست دادند. “شهید ثالث” معتقد است که واکنش جامعه در شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع نشان داد که تا چه اندازه نابرابری اجتماعی سبب واگرایی در میان طیف های مختلف جامعه از یکدیگر می شود و می تواند تهدیدی بالقوه باشد. او در این باره می نویسد:”در شبکه های اجتماعی می شد خشم طیف قابل توجهی علیه نخبگان ثروتمند را مشاهده کرد. “نیویورک تایمز” در گزارشی اشاره کرد که یکی از کاربران گفته بود که خدا را شکر که آن دو پولدار کشته شدند چرا که هیچ عدالتی بالاتر از عدالت در مرگ نیست. او ابراز امیدواری کرده بود که تمام ثروتمندان و به قول او “بچه پولدار” ها بمیرند. یک راننده تاکسی نیز گفته بود زمانی که به زعفرانیه، فرشته و فرمانیه می روید احساس می کنید که در جهان دیگری زندگی می کنید. این بی عدالتی بزرگی است.”
نوینسده در ادامه اشاره می کند که متاسفانه در سال های اخیر عده ای به خرید خودروهای مدل بالای پورشه و مازراتی در خیابان های شمال شهر تهران ادامه داده اند و در مقابل می توان افرادی را دید که از فرط رنج اقتصادی مجبور به فروش کلیه خود هستند. شهید ثالث اشاره می کند طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۴۰ درصد ایرانیان با درآمدی که دارند زیر خط فقر محسوب می شدند در حالی که این میزان در سال ۲۰۰۵ میلادی در حدود ۲۲ درصد بود.
شهید ثالث در ادامه به گزارش های خبری هفته های اخیر اشاره می کند که اشاره شد نزدیک به ۱۸ میلیون نفر در زاغه ها و حاشیه های شهرهای ایران زندگی می کنند. او در این باره می نویسد:”یکی از مقام های تصمیم گیرنده در این باره هشدار داده بود که باید بسیار مراقب بود چرا که زمانی که جوانان نتوانند به زندگی ایده آل خود برسند باید منتظر عواقب آن بود.”
نوینسده اشاره می کند که از دوران احمدی نژاد به اینسو وضعیت نابرابری اجتماعی در ایران بدتر شد. او می نویسد:”احمدی نژاد با شعارهای عوامفریبانه به قدرت رسید. او کارزاری را با عنوان حمایت از عدالت و مبارزه با فساد به راه انداخت در حالی که هدف واقعی اش آن نبود. در دوره نخست ریاست جمهوری اش درآمدهای نفتی ایران به شکل قابل ملاحظه ای افزایش یافت. پول بادآورده کسب شده سبب افزایش تاب میان فقرا و ثروتمندان شد. عده ای در اپارتمان های لوکس زندگی کردند و خودروهای خارجی را وارد کردند و اکثریت مردم مجبوربه مقاومت در برابر تورم وبیکاری بودند.”
شهید ثالث اشاره می کند که گرچه برنامه اقتصادی دولت روحانی متمرکز بر افزایش رشد اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت است وبر کمک مالی به خانواده های کم درآمد تاکید دارد اما از دید او متاسفانه برنامه دراز مدتی برای مبارزه با نابرباری وجود ندارد. او در این باره می نویسد:”زمانی که در سال گذشته دولت بسته اقتصادی خود را برای پایان دادن به رکود اقتصادی اعلام کرد دو اقتصاددان صریح در مجلس با انتقاد استدلال کردند که این بسته سبب دامن زدن به سیاست های اقتصادی نولیبرالی و افزایش نابرابری و شکاف های اجتماعی می شود.”

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس